Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu

Tohle je od pohledu sympatické auto, které by vzhledem ke svému zaměření dávalo smysl i s elektrickým pohonem a jeho omezeným akčním rádiem. Ale je to vůz menší než Clio, který má stát víc než Octavie, to už smysl nedává.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu

26.2.2024 | Petr Prokopec

Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu

/

Foto: Renault

Tohle je od pohledu sympatické auto, které by vzhledem ke svému zaměření dávalo smysl i s elektrickým pohonem a jeho omezeným akčním rádiem. Ale je to vůz menší než Clio, který má stát víc než Octavie, to už smysl nedává.

Na pořízení současného Renaultu Clio vám stačí 348 tisíc korun. Pokud vám nicméně základní litrový tříválec s 90 koňmi není dost dobrý, můžete svůj rozpočet navýšit jen o 20 tisíc a můžete sáhnout po téže jednotce naladěné na 100 koní a uzpůsobené také ke spalování plynu. Nebo se můžete hecnout, sáhnout do kapsy dokonce pro 478 tisíc korun a zvolit plně hybridní provedení. Tedy model, jenž dostal do vínku 145 koní, za jejichž produkci je zodpovědná spalovací jedna-šestka, elektromotor a startér-generátor.

Prostřední možnost dává smysl největší, rozhodnutí je ale pochopitelně na každém z vás. Tak jako tak ovšem dostáváte 4 053 milimetrů dlouhý vůz, který disponuje rozvorem 2 583 mm. V případě hybridu je sice třeba počítat s trochu menším zavazadelníkem, neboť část z něj ukrojily baterie, ovšem i tak je 301 litrů dostačující hodnotou. Clio tak může rodinám posloužit nejen k jízdám po městě, ale také výletům na chatu. Přičemž plynová verze vás snadno a hlavně levně odveze i na hory či k moři.

Loni Francouzi odhalili facelift Clia, stejně jako se v rámci aliance Renault-Nissan-Mitsubishi objevilo také nové Mitsubishi Colt sdílející tutéž techniku a vlastně i karoserii a interiér. Dá se tedy předpokládat, že Clio páté generace tu s námi ještě nějaký ten pátek zůstane. Pro automobilku je to dobře, neboť případná náhrada v podání zcela nového Renaultu 5 nevypadá jako cokoli, nač by lidé stáli před showroomy kilometrové fronty. Byť na první pohled francouzský hatchback láká.

Automobilka se totiž nechala inspirovat někdejší ikonou (hatchback z let 1972 až 1996) a přišla s vozem, který dává někdejší hranaté siluetě pětky moderní tvář i techniku, jakou jsou třeba diodová světla. Na vlnu retrofuturismu najel rovněž interiér a jakkoli se dá předpokládat, že pár lidí bude prskat, většina mu dá nejspíš palec nahoru. Jenže nakonec nejspíše stejně skončí u Clia, pro což existuje hned několik důvodů. Jedním z nich je délka, nový Renault R5 bude totiž měřit pouze 3,92 metru.

Máme zde tedy mnohem menší hatchback, jenž bude stát na platformě AmpR Small. Ta vznikla přepracováním dosavadní architektury CMF-BEV, přičemž jak naznačuje název obou, značka zde počítá s elektrickým pohonem. A právě to je kamenem úrazu. Renault totiž oznámil, že vůz bude s cenou startovat na 25 tisících Eur (cca 634 tisíc korun). Máme zde tedy takřka dvojnásobnou sumu ve srovnání se základním Cliem, za což dostáváte výrazně méně auta. Anebo vyšší cenu než za Škodu Octavia 1,5 TSI, která je oproti nové pětce násobně lépe využitelným vozem.

Renault toho o novince zatím mnoho neřekl, zmínit zatím lze pouze dva pakety baterií o kapacitě 40 a 52 kWh. Druhý zmíněný je spojován s teoretickým dojezdem 400 km, ten reálný bude pochopitelně mnohem menší - na základě kapacity baterií bychom čekali tak 300 km velmi pomalé jízdy. Na ježdění po městě, kde se R5 bude pohybovat primárně, to pochopitelně stačí, tady auto s použitelností problém mít nebude. Jenže kdo utratí 634 tisíc Kč za malý elektromobil, který je o zhruba 70 cm delší Škoda Octavia?

Odpověď se rýsuje sama, což si evidentně uvědomují i Francouzi. Automobilka proto hned přišla s nabídkou, jenž má alespoň pár zájemců nalákat. Ti musí z kapsy vytáhnout ještě dodatečných 150 Eur (3 800 Kč), což jim zajistí, že méně než čtyřmetrový elektromobil dostanou mezi prvními. A spolu s ním také jeho zmenšený model. Hezké, vrozené nedostatky tohoto vozu ale ani jedno neřeší.


Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu - 1 - Renault R5 E-Tech 2024 prvni sada 01Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu - 2 - Renault R5 E-Tech 2024 prvni sada 02Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu - 3 - Renault R5 E-Tech 2024 prvni sada 03Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu - 4 - Renault R5 E-Tech 2024 prvni sada 04Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu - 5 - Renault R5 E-Tech 2024 prvni sada 05Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu - 6 - Renault R5 E-Tech 2024 prvni sada 06Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu - 7 - Renault R5 E-Tech 2024 prvni sada 07Nový elektrický Renault 5 vypadá sexy a dával by i smysl, ale ne za avizovanou cenu - 8 - Renault R5 E-Tech 2024 prvni sada 08
Francouzská novinka je bezesporu pohledná, jenže šanci na větší prodejní úspěchy automobilka předem zabila elektrickým pohonem. Ten cenu auta tlačí do sfér mnohem větších a praktičtějších aut. Foto: Renault

Zdroj: Renault

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.