Nová Škoda Superb bude vypadat jako Octavia XL, překvapit tak chce hlavně uvnitř

Na designovou revoluci skutečně zapomeňte, vlajková loď značky dostane velmi podobný design, jaký má i její momentálně padající bestseller. Oproti němu se hodlá odlišit nejen rozměry, ale i interiérem, který nebude beztlačítkový.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Škoda Superb bude vypadat jako Octavia XL, překvapit tak chce hlavně uvnitř

15.10.2021 | Petr Prokopec

Nová Škoda Superb bude vypadat jako Octavia XL, překvapit tak chce hlavně uvnitř

/

Foto: Škoda Auto

Na designovou revoluci skutečně zapomeňte, vlajková loď značky dostane velmi podobný design, jaký má i její momentálně padající bestseller. Oproti němu se hodlá odlišit nejen rozměry, ale i interiérem, který nebude beztlačítkový.

V letošním roce slavíme dvacáté výročí od debutu první generace Škody Superb. Ta se ukázala na autosalonu ve Frankfurtu, a to shodou okolností v jeden z nejčernějších dnů Ameriky, tedy 11. září 2001. I kvůli tomu jí spousta lidí nevěnovala pozornost, stejně jako následnému říjnovému zahájení výroby. Místo toho se totiž celý svět zabýval teroristickou organizací Al-Kajda v čele s Usámou bin Ládinem. A jakkoliv toto téma rezonovalo postupem času stále méně, Škoda se svou novou vlajkovou lodí zrovna díru do světa neudělala.

Rázem se tak začalo mluvit o konci tohoto modelu, dané řeči však Škoda definitivně vyvrátila v březnu 2008, kdy se ukázala druhá generace. Ta navíc byla k mání nejen jako sedan, který se chlubil originálním víkem zavazadelníku Twindoor, ale rovněž i jako kombík. Zároveň se nabídka rozrostla o pohon všech kol, stejně jako o 3,6litrový šestiválec. A jelikož tentokrát již premiéru nezastínil pád newyorských dvojčat, začala se na Škodu Superb rázem valit pomalu ze všech stran chvála.

V roce 2015 pak dorazila třetí generace, která v prodeji zůstává dodnes, jakkoliv je pochopitelně již po faceliftu. Oproti předchůdcům výrazně narostla hlavně v případě rozvoru náprav a šířky karoserie. Stěžejní byl však její vzhled, který snesl srovnání s vrcholnou „západní“ ligou. Nebylo tedy nikterak překvapivé, když Superb začal vytlačovat mnohou konkurenci, a to nikoliv jen z čelních příček mezinárodních anket, ale také z žebříčku nejprodávanějších modelů střední či podle některých i vyšší střední třídy.

Rok 2015 je nicméně již daleko, Škoda proto nepřekvapivě pracuje na čtvrté generaci. Ta nicméně hned tak nedorazí, premiéru má totiž naplánovanou až na rok 2023. A jakkoliv oproti předchůdcům bude mít nemalé zpoždění, s radikálně novým designem rozhodně nepočítejme. Místo toho se Škoda vydá evoluční cestou, přičemž ovlivněna bude čtvrtou generací modelu Octavia. Té se ostatně Superb vizuálně přiblíží natolik, že jej půjde překřtít na Octavii XL.

Právě kvůli této shodě se očekává nárůst v rámci délky i rozvoru, přičemž ve srovnání se stávajícím provedením dostane nový Superb výraznější zadní převis. S ním bude spojena více zešikmená střešní linie, načež vůz bude z boku působit jako rozměrné čtyřdveřové kupé. To by s ohledem na zachování stávající šířky mohlo působit nevyváženě, proto máme vpředu očekávat nejširší a nejvýraznější masku, jakou která Škoda vyfasovala.

Novinka dorazí s plejádou benzinových a dieselových motorů, které již mají být kompatibilní s novou emisní normou Euro 7. Chybět pak nebude ani plug-in hybridní ústrojí, za čímž stojí větší podíl firemních prodejů na celkových registracích. Takový Kodiaq oproti tomu láká více soukromníků, kteří pochopitelně kladou důraz spíše na cenu než emise, a právě proto se SUV kombinace elektromotoru a spalovací jednotky nedočká.

Zmínit již můžeme jen interiér, kde se má objevit až 13palcový displej multimédií převzatý ze Škody Kodiaq. Nahoru nicméně má jít i kvalita materiálů, přičemž mladoboleslavská automobilka se poučila z chyb, které koncern VW Group udělal u nové generace Volkswagenu Golf. Na jeho takřka beztlačítkový kokpit totiž srší spíše kritika než chvála, a právě proto by nový Superb měl dorazit s mixem klasického i dotykového ovládání.


Nová Škoda Superb bude vypadat jako Octavia XL, překvapit tak chce hlavně uvnitř - 1 - Skoda Superb 2023 prvni oficialni skica
I oficiální skica Škody zachycující klíčové designové prvky nové generace Superbu jasně ukazuje, že půjde v podstatě o Octavii XL. Interiér má být nápaditější. Foto: Škoda Auto

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.