Opel Kadett se má dočkat znovuzrození, jako přepracovaný Chevrolet Spark

Návrat slavného názvu neznamená návrat do stejných pozic. Místo toho chce novinka soupeřit se Škodou Citigo, stát má okolo 200 tisíc korun.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Opel Kadett se má dočkat znovuzrození, jako přepracovaný Chevrolet Spark

20.5.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Opel Kadett se má dočkat znovuzrození, jako přepracovaný Chevrolet Spark

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Návrat slavného názvu neznamená návrat do stejných pozic. Místo toho chce novinka soupeřit se Škodou Citigo, stát má okolo 200 tisíc korun.

Opel Kadett kdysi býval extrémně populárním vozem i na české scéně, zvláště pak jeho poslední generace (označovaná jako Kadett E) a především mezi tuningovou komunitou. Ta přitom na jeho hladkou karoserii navěsila celou řadu komponentů, jež více než co jiného navyšovaly aerodynamický odpor, zejména pak dvojité křídlo z Fordu Escort Cosworth. Reputace vozu tím sice narušena nebyla, přesto Opel na sklonku 90. let rozhodl, že nástupce bude pojmenován Astra.

Nyní německá automobilka zvažuje návrat původního jména, používat ho však bude na zcela jiný typ vozu. Zatímco původní Kadett z roku 1962 byl malým sedanem, novinka by měla zamířit do segmentu malých městských vozů, kde o zákazníky bude soupeřit se Škodou Citigo, Fordem Ka nebo Hyundai i10. Do boje proti nim chce přitom vytáhnout poměrně ostře stylizovaným designem.

Pokud vám přitom vstup Opelu do daného segmentu cosi připomíná, pak je vaše tušení naprosto správné. Jméno Kadett by mělo být použito na vůz, který bude sourozencem pro příští generaci Chevroletu Spark. Ta sice již bude kvůli odchodu automobilky ze Starého kontinentu evropským zákazníkům upřena, vzniklou mezeru v nabídce však značka takto snadno „zaplácne“.

Zajímavé přitom je, že název Kadett nepoužije pouze Opel, ale také jeho britská odnož Vauxhall, která u předchozích generací používala pojmenování Viva. To však nemá takový zvuk, Vauxhall Viva byl k mání v letech 1963 až 1979, zatímco s Opelem Kadett se zákazníci vůbec poprvé mohli setkat již krátce před druhou světovou válkou (po ní se z něj po přesunu výrobní linky do SSSR stal Moskvič).

Další zajímavostí je pak kooperace různých poboček koncernu GM. Zatímco výrobu bude mít na svědomí továrna v Koreji, design má na starost britský návrhář Mark Adams, který se vozu snažil vtisknout zcela jinou podobu, než jakou dostane spřízněný Spark. To nám koneckonců potvrzují i záběry špionážních fotografů, na nichž je patrná třeba zcela jiná příď.

Uvnitř bychom se měli dočkat vyšší úrovně plastů, multimediální systém IntelliLink se však do nabídky nedostane. Ten by příliš zvyšoval cenu, kterou se v případě základního modelu snaží Opel udržet pod 6 995 librami (cca 230 tisíc korun). Mimo to pak Kadett určitě nedostane sportovně naladěný podvozek, novinka se zaměří na komfort a kultivovanost.

Výběr pohonných jednotek je momentálně zahalen rouškou tajemství, sázkou na jistotu by ovšem mohl být nový tříválec Opelu. Ten má být standardně naladěn na 90 koní, v případě městského prcka by však výkon klidně mohl i poklesnout. Německá automobilka chce snížit spotřebu pod 4 l/100 km, a tím i emise CO2 pod 100 g/km.

S debutem novinky se počítá v rámci ženevského autosalonu, díky čemuž dost možná ještě letos spatříme koncepční verzi. Samotný prodej by pak mohl odstartovat v první půli příštího roku, přičemž česká cena by klidně mohla poklesnout pod 200 000 Kč.


Opel Kadett se má dočkat znovuzrození, jako přepracovaný Chevrolet Spark - 1 - Opel Spark 2015 spy foto 01Opel Kadett se má dočkat znovuzrození, jako přepracovaný Chevrolet Spark - 2 - Opel Spark 2015 spy foto 02Opel Kadett se má dočkat znovuzrození, jako přepracovaný Chevrolet Spark - 3 - Opel Spark 2015 spy foto 03
Znovuzrození Opelu Kadett se odehraje ve zcela jiném segmentu, než ve kterém vůz dříve sloužil...

Opel Kadett se má dočkat znovuzrození, jako přepracovaný Chevrolet Spark - 4 - Chevrolet Spark 2015 spy foto 01Opel Kadett se má dočkat znovuzrození, jako přepracovaný Chevrolet Spark - 5 - Chevrolet Spark 2015 spy foto 02Opel Kadett se má dočkat znovuzrození, jako přepracovaný Chevrolet Spark - 6 - Chevrolet Spark 2015 spy foto 03
...základem se totiž stane příští Chevrolet Spark

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše