Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Porsche dál mohutně padá ke dnu, před celosvětovým fiaskem ho zachránila jen Trumpova cla
8.4.2025 | Petr Miler
Porsche mělo být automobilkou, kterou budou cla na dovoz nových aut do USA ničit, tak jak jí teď mohla pomoci? Stačí se podívat na výsledky firmy za první letošní kvartál, pak pochopíte rychle. Jsou navíc o to tristnější, že tohle je ta jediná vzpruha v téměř celosvětovém marasmu.
Po všech špatných zprávách předchozích týdnů a měsíců, navíc obvykle od samotné automobilky, jsme od výsledků Porsche za první letošní kvartál opravdu nečekali zázraky. Ovšem to, co se reálně děje, nemá daleko k fiasku.
Schválně se sami podívejte na níže přiloženou tabulku mapující prodeje značky za první letošní kvartál v různých světových regionech a uvidíte to sami. Celosvětový pokles prodejů o 8 % na 71 470 aut nepotěší, ale není tragický. Ovšem sledujte jednotlivé oblasti. Kdysi dominantní Čína (-47 %), stále klíčové Německo (-34 %) i zbytek Evropy (-10 %) šly dolů dvojciferným tempem. To už fiasko je. A žehlí jej akorát přibližné zachování statu quo na specifických a rozvíjejících se trzích, především ale čísla dostává do latě Severní Amerika s masivním nárůstem prodejů o 37 %.
Nyní si ti bdělejší asi říkají něco jako: Aj ta krajta, s tímhle podílem (29 % veškerého odbytu) a počtem modelů, které Porsche vyrábí v USA (0), to bude bolet, pokud cla budou dál platit. To je na jednu stranu pravda, jen ti nejbdělejší ale vidí celý obrázek - ono už to bolí, akorát to zatím má tento projev. Tak vysoký nárůst prodejů Porsche zejména v USA není dán tím, že by Američané senzačně zbohatli nebo Porsche vytáhlo za oceánem nějakou odzbrojující novinku. Ani trochu, je to dáno právě oněmi cly (v tomto případě jen automobilovými, jež v USA zavedli dřív), která měla začít platit od 2. dubna. A zákazníci i dealeři kupovali, co se dalo, aby nabrali auta ještě levně.
Nebýt tedy cel, Porsche bude chybět v bilanci klidně dalších 10 tisíc aut a kvartální výsledky budou teprve fiasko. Pikantní je, že automobilka tuto situaci nijak zvlášť nekomentuje a svou tiskovou zprávu o výsledcích za první čtvrtletí staví okolo - to byste neuhodli - „vyššího podílu prodejů elektrických aut”. To je v situaci, kdy se vám takto propadají prodeje v prvé řadě právě kvůli nedomyšlenému (a dnes už zrušenému) plánu prodávat v roce 2030 plných 80 procent elektrických vozů, hořce úsměvné. O rčení „nemluv o provazu v domě oběšencově” ve Stuttgartu zjevně ještě neslyšeli.
Jak problematický přechod na elektrický pohon je, ukazují rozpačité výsledky Macanu. Ten je sice s 23 555 prodanými vozy nejžádanějším modelem značky, ale ďábel je znovu v detailech. I když se v Evropě prodává jen elektrické provedení, jinde ve světě je pořád koupit to staré spalovací. A elektromobil se tedy na prodejích podílel jen 14 185 vozy. Meziroční nárůst kumulativních prodejů (tedy spalovací i elektrické verze oproti jen spalovací) o pouze 14 procent je tak ohromná bída v momentě, kdy dorazila po mnoha letech úplná novinka. Však dožívající spalovací Macan už loni nebyl žádný prodejní hit.
Pokud se pro dokreslení podíváme na údaje Data Force za Evropu, kde se prodejů spalovacích Macanů z dat zcela zbavíme, pak vidíme, že v únoru 2025 se tu prodalo 2 062 elektrických Macanů. Loni šlo za stejné období o 1 883 spalovacích exemplářů. Tento klíčový model tak prodejně sotva roste oproti spalovacímu předchůdci, který v roce 2024 už jen dožíval, šlo tehdy o 10 let prodávaný vůz. Co k tomu dodat?
Porsche je na tom tedy opravdu mizerně. A pokud se nestane nějaký zázrak v USA, nebude se mít čeho chytit - v Americe ztratí kvůli clům a přemíře dodávek za první kvartál, v Číně je teď ve vleku událostí a nemá šanci to v dohledné době zvrátit, v Evropě mu stále více chybí produkt, který by lidé chtěli. Navíc se dá čekat, že i současné prodeje elektrického Macanu dříve nebo později prudce opadnou, jak jistě chápe i samo Porsche. A co pak zbývá? Karlovi G. muzika, ale ta asi automobilku neuživí.
Je to fascinující, ale tato slavná značka nabízející jedna z nejvíce žádoucích aut si postupně zasadila tolik sebezničujících ran, že nemá šanci otočit kormidlem ještě hodně dlouho. Naopak ještě chvíli pojede po stejné trajektorii - modely Cayenne a Panamera si jakž tak drží úroveň, Macan je ale jen elektrický a zjevně už teď bez velkého zájmu, obě verze 718 budou jen elektrické, což bude teprve propadák, a ikonická 911 dostala s faceliftem pár dobře mířených ran hlavní k sobě.
Tady prostě stále více není z čeho brát. A i pokud se Porsche probralo, jak samo říká, bude mu trvat roky, než svou produktovou nabídku spraví. A pro co se to vlastně stalo? Ve snaze splnit v pozici okrajového výrobce usilujícího o náročnou klientelu nějaké stachanovské cíle spojené s emisemi CO2? Koho to zajímá? A k čemu to v globálním kontextu je? Zas jednou se nám chce plakat...

Velmi výmluvná tabulka, co říkáte? Grafika: Porsche



Elektrický Macan se velmi nepřekvapivě stává další ránou pro prodejní výsledky Porsche. Německá ikona je na tom už dost špatně a bude na tom nejspíš ještě hůř. A může si za to sama, roky dělala nesmysly, o které ji nikdo nežádal. Foto: Porsche
Zdroj: Porsche
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nejnovější články
V6, manuál, dřevo a tři dveře: K mání je nejetý VW Golf v dnes neuvěřitelné verzi, ukazuje přesně to, co teď Volkswagenu chybí
před 3 minutami
Hyundai odhalilo novou Elantru a sál ztichl. Je sotva rozpoznatelná jako Hyundai, uvnitř připomíná Škodu, na zádech si nese svůj kříž
včera
Koncern VW se dál rozpadá. Přišel o kontrolu nad velkou dceřinou firmou a šetří, jde se dá. Lidé to brzy poznají i na služebních autech
včera
Místo příkazů a zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je ani trochu nechtějí
včera
Uprchlý šéf Nissanu zareagoval na touhu akcionářů po jeho návratu do vedení. Je to jen projev zdravého rozumu, říká
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
