Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Porsche vyvíjí celou paletu čtyřválců s turbem, od 1,6 až po 2,5 litru
3.6.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Malý 1,6litrový čtyřválec již kdysi Porsche poháněl. Tehdy však měl „na hrbu“ méně kilogramů a navíc se obešel bez přeplňování. Nebyl však tak výkonný.
Ještě před několika málo lety se nezdálo být velmi pravděpodobné, že Porsche bude jednou vyrábět více než pár tisíc nových aut ročně. S příchodem nových generací modelů 911, Boxster a Cayman a hlavně po představení kompaktního SUV Macan však automobilka prakticky nestíhá uspokojit poptávku. Cíl 200 000 prodaných exemplářů ročně, kterého mělo Porsche dosáhnout až za osmačtyřicet měsíců, tak s největší pravděpodobností bude splněn již příští rok.
Při tomto růstu je ovšem logické, že automobilka již nemůže zcela opomíjet emisní předpisy. Proto se v budoucnu dočkáme rozsáhlé hybridizace, od které nezůstane uchráněna ani legendární 911. Jen příchodem drátů a cívek však snižování papírové spotřeby resp. emisí CO2 u Porsche nekončí. Zaplavit by nás totiž také měla velká vlna downsizingu, jež nakonec nepřinese pouze jeden agregát, ale hned tři. Nejpřekvapivější je přitom ten nejméně výkonný.
Důvodem pádu čelisti až k zemi je především jeho objem 1,6 litru. Tím sice Porsche odkazuje na své kořeny, neboť stejná kubatura poháněla již model 356, s ohledem na hmotnost současných vozů a zejména na reputaci značky se nám ovšem jeho přítomnost pod kapotou sporťáků ze Zuffenhausenu nezdá být příliš působivá. A naše obavy nezaplaší ani fakt, že jde o motor s protiběžnými písty, ani výkon, který by měl činit 213 koní.
S ohledem na malý objem a poměrně velký produkovaný výkon je přitom již na první pohled jasné, že chybějící kubaturu nahradí přeplňování. Turbodmychadlo pak ostatně budeme moci nalézt i u dvou zbývajících - rovněž plochých - agregátů, dvoulitrového a 2,5litrového čtyřválce. Výkon prvního by přitom měl narůst na 290 koní, zatímco druhý bude na poháněnou nápravu (či nápravy) posílat koní hned 365.
Zajímavé je, že oba výkonnější čtyřválce jsou již definitivně potvrzeny. Objevit se pak mají záhy v motorovém prostoru modelů Boxster, Cayman a Cayenne, přičemž spřáhnout s nimi budete moci šestistupňový manuál nebo sedmistupňový automat PDK. Otázkou je ovšem příchod jedna-šestky, která byla určena pro malý roadster. Jelikož ten je ale nově znovu ve hře, dá se s malým motorem počítat rovněž.
Mimo to v nejbližších letech nebudeme pod kapotou vozů Porsche postrádat ani objemnější pohonné jednotky. Jak ale naznačuje výše popsaný vývoj, o dlouhé období již nepůjde. A pokud nějaký ten větší agregát nakonec dorazí, pak jej vždy bude doprovázet alespoň jeden elektromotor.



Porsche 356 sice disponovalo 1,6litrovým motorem, obešlo se však bez přeplňování. A jeho hmotnost nebyla taková jako u současných modelů ze Zuffenhausenu
Zdroj: Car
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Hasiči ani záchranáři nechápou, jak mohl někdo z této nehody vyváznout až do té míry, že beze stopy zmizel z místa
před 6 hodinamiSpalovací „dinosaurus” si vzal zpátky všechny klíčové světové rychlostní rekordy, stačila vlastně drobnost
včeraPři hodinové honičce jako z GTA dva muži zmizeli policii s pomocí čtyřech aut včetně těžkého tahače s cisternou
12.8.2025
Nové na MotoForum.cz
- Jako lídři přijíždějí na rakouský Spielberg M. Marquez, Gonzalez a Rueda 10:00
- Petr Najman: „Rekord, pád i pohár ze srpnových Hořic“ včera 19:15
- Chantra stále mimo hru, Espargaro jako náhrada za Hondu včera 17:00
- MV Agusta Superveloce 1000 Ago: pocta Agostinimu včera 14:57
- Je pro Moto2 lepší přípravou Moto3 nebo MS-SSP? 12.8.2025
Nejnovější články
Která ze značek skupiny BMW má nejmladší zákazníky? Na první pohled to překvapí, hned na ten druhý to ale dává smysl
před hodinouČínské Ferrari za cenu Škody je takový hit, že se na něj čeká přes rok. Šéf firmy vzkazuje nedočkavcům: Tak si kupte auto jinde
před 3 hodinamiAmerické úřady odstraňují další absurdní omezení aut kvůli moderním antiemisním systémům, i u nás řidičům komplikuje život
před 4 hodinamiHasiči ani záchranáři nechápou, jak mohl někdo z této nehody vyváznout až do té míry, že beze stopy zmizel z místa
před 6 hodinamiZaříznutý bestseller Fordu už dnes koupíte jen jako ojetinu, i pár let starý najednou stojí pakatel
včera
Živá témata na fóru
- Rychlodotazy 08.14. 12:17 - mattonecz
- BMW Divize 08.14. 11:17 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 08.14. 10:39 - bojler
- Hlavní silnice v zahraničí 08.14. 06:47 - Dalibor025
- Onboard videa 08.14. 05:43 - Truck Daškam
- Lampárna (stěžovatelna) 08.13. 23:08 - M.Z.
- Policejní kontroly a měření 08.11. 23:04 - delphin
- Pneu koutek 08.11. 21:13 - M.Z.