První automobilka potvrdila, že motory V12 udrží v prodeji i přes nová pravidla EU

V záplavě rozpačitých zpráv o budoucnosti automobilového světa tu máme alespoň jednu ryze pozitivní. Dvanáctiválce ze silničních aut nezmizí, minimálně Horacio Pagani je hodlá používat ještě hodně dlouho.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První automobilka potvrdila, že motory V12 udrží v prodeji i přes nová pravidla EU

27.8.2019 | Petr Prokopec

První automobilka potvrdila, že motory V12 udrží v prodeji i přes nová pravidla EU

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V záplavě rozpačitých zpráv o budoucnosti automobilového světa tu máme alespoň jednu ryze pozitivní. Dvanáctiválce ze silničních aut nezmizí, minimálně Horacio Pagani je hodlá používat ještě hodně dlouho.

Před několika málo dny jsme si mohli představit nové Pagani Huayra BC Roadster. Stejně jako v případě předchozích modelů italské automobilky bude i tento hypersport pohánět dvanáctiválcový motor od Mercedesu, což je v dnešní době něco neskutečného. S jedním z ideálů mezi pohonnými jednotkami už skončil Mercedes a brzy skončí Audi i BMW. Dalo by se tedy čekat, že podobným směrem se vydá i Pagani, ale nestane se to.

Malá italská automobilka je odhodlána s motorem V12 splnil i emisní normu EU7, což by znamenalo, že s jeho využitím počítá minimálně do roku 2026. Přesné to aktuálně potvrdil i sám její šéf a zakladatel Horacio Pagani - minimálně po dalších 7 let si Pagani s motorem V12 ještě koupíte. Zároveň ale dodal, že firma již nebude odolávat moderním trendům, ale naopak se jim podřídí. Nikoliv však kvůli legislativě.

Jak asi již tušíte, řeč bude o elektrifikaci. Pagani totiž přiznal, že se výrazným způsobem proměnila zákaznická základna. „Na počátku byli našimi klienty hlavně sběratelé aut z Evropy, kterým bylo padesát a více. Nyní ale průměrný věk výrazným způsobem klesl a my máme mladší zákazníky jak v asijsko-pacifickém regionu, tak v Severní Americe, obzvláště pak v Silicon Valley.“ Do budoucna pak omlazení má ještě pokračovat, načež Pagani dodává, že po roce 2025 bude automobilka zcela jiná než nyní. A dost možná se podvolí i dalšímu davu a vyrobí SUV.

„Pokud s ním ovšem budeme muset přijít, bude stát minimálně 3 miliony Eur (cca 78 milionů korun), aby bylo v souladu s naší současnou strategií. Nevím, zda je tu pro takový produkt trh, ale my nebudeme dělat kompromisy. Pokud se na nějakém voze objeví logo Pagani, pak musí jít o výrobek té nejvyšší kvality. S menším okruhem sběratelů jsem to probíral již několikrát,“ dodal šéf automobilky. Přitom zmínil, že pokud nakonec padne kladné rozhodnutí, značka zamíří do skladů Mercedesu, kde sáhne po platformě velkého SUV. Bavíme se však o relativně dlouhodobém výhledu.

Elektrifikace je blíže. Pagani totiž předpokládá, že nástupce modelu Huayra, který je aktuálně znám pod kódovým označením C10, dorazí v roce 2022. A nebude poháněn pouze oním dvanáctiválcem, ale také elektrickým pohonným ústrojím. Obě verze přitom budou sdílet společnou architekturu, ta však nebude ryze identická. Elektrifikace by si totiž měla vyžádat jisté modifikace, nic konkrétního ale momentálně nezaznělo. Byť se dá očekávat, že rozšíření portfolia přinese firmě i nemalé těžkosti stran vykrytí poptávky.

Je totiž třeba si uvědomit, že Italové momentálně vyrábí jen zhruba 40 aut ročně, de facto se tak pohybují někde mezi produkcí Koenigseggu a Bugatti. Přitom produkují jen jeden jediný model, a sice Huayru, jakkoliv se samozřejmě věnují i vykrývání individuálních objednávek na předchozí Zondu. Šéf značky přitom dodává, že minimálně kupé s výklopnými dveřmi by mohlo zůstat tímto způsobem naživu i poté, co dorazí jeho nástupce. Značka tak náhle bude muset produkovat hned tři různá auta, tedy nejvíce ve své historii.

„Podle plánu je Huayra BC Roadster poslední produkční verzí. Nicméně naslouchám i některým soukromým sběratelům, kteří se ptají po zakázkové či limitované edici, jenž velmi pravděpodobně životní cyklus o trochu prodlouží,“ přiznal danou skutečnost Pagani. Zjevně nás tedy čekají ještě zajímavé bratrovražedné souboje, kterých se bude účastnit jak elektrický supersport, tak zejména dva vozy osazené dvanáctiválcem. Kdo by to čekal nyní, natož pak v půlce příští dekády.


První automobilka potvrdila, že motory V12 udrží v prodeji i přes nová pravidla EU - 1 - Pagani SUV neoficialni ilustrace 03První automobilka potvrdila, že motory V12 udrží v prodeji i přes nová pravidla EU - 2 - Pagani V12 AMG engine 01
Horacio Pagani potvrdil, že jeho firma zůstane věrná dvanáctiválcům minimálně do roku 2026

První automobilka potvrdila, že motory V12 udrží v prodeji i přes nová pravidla EU - 3 - Pagani SUV neoficialni ilustrace 04
Stejně jako Zonda...

První automobilka potvrdila, že motory V12 udrží v prodeji i přes nová pravidla EU - 4 - Pagani SUV neoficialni ilustrace 05
...se přitom i Huyara dočká prodlouženého životního cyklu, díky řadě zakázkových edic

První automobilka potvrdila, že motory V12 udrží v prodeji i přes nová pravidla EU - 5 - Pagani SUV neoficialni ilustrace 01První automobilka potvrdila, že motory V12 udrží v prodeji i přes nová pravidla EU - 6 - Pagani SUV neoficialni ilustrace 02
Kromě toho se automobilka chystá i na elektrifikaci, stejně jako již nevylučuje SUV. Stojí za tím hlavně omlazení její zákaznické základny

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše