Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země

Slovo „už” by si v tomto případě zasloužilo dát do dvou párů uvozovek, ale zkrátka půjde. Za současné geopolitické situace ovšem vážně nečekejte, že by se Rusové v prvé řadě obtěžovali zeměmi Evropské unie.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země

21.2.2021 | Petr Miler

Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země

/

Foto: Aurus

Slovo „už” by si v tomto případě zasloužilo dát do dvou párů uvozovek, ale zkrátka půjde. Za současné geopolitické situace ovšem vážně nečekejte, že by se Rusové v prvé řadě obtěžovali zeměmi Evropské unie.

Aurus Senat se poprvé oficiálně ukázal už v květnu roku 2018. Stalo se tak u příležitosti znovuzvolení Vladimíra Putina ruským prezidentem coby konkurence pro limuzíny nejvyšší třídy, jakými proslul třeba Rolls-Royce. Veřejný debut Senatu na autosalonu v Moskvě se odehrál o tři měsíce později, přičemž posléze nám špionážní fotografové nabídli pohled i na doprovodné SUV a minivan. Zároveň bylo oznámeno, že sedan by měl startovat na 18 milionech rublů (cca 5,2 milionu Kč) a za jeho volant by tak měli dostat i běžní smrtelníci. Tedy ti, kteří si jej budou moci dovolit, pochopitelně.

Člověk by čekal, že skoro o tři roky později bude tento vůz dávno běžně dostupným zbožím, ale není tomu tak. Auto se dostalo krom Putina a dalších nejvyšších politiků leda k lidem nějak pracujícím pro státní správu a teprve před pár týdny fakticky doputovalo do volného prodeje a koupil si jej první skutečný zákazník. A i tento stav má ke skutečně volnému prodeji daleko.

Je totiž třeba dodat, že Aurus dosud nemá k dispozici vlastní továrnu, ta je teprve v přípravě. O výrobu prvních exemplářů se tedy postaral institut NAMI, který měl pod palcem rovněž vývoj. To znamenalo, že produkce se omezila v podstatě na ručně smontované exempláře a i když limuzína nafocená na belgických značkách nebo v Ázerbájdžánu naznačovaly, že někteří lidé mimo kruh Putinových věrných se k autu přece jen dostali, v oficiální rovině bylo ticho po pěšině.

Ledy byly prolomeny až nyní, neboť agentura TASS s odvoláním na ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova uvádí, že sériová výroba se konečně rozjede naplno a zahájen tak bude nejen faktický volný prodej v Rusku (to se má stát v květnu), ale dokonce i export mimo federaci. Rusko a EU si momentálně více než co jiného jdou po krku, takže skutečně nečekejte zahájení prodeje u nás nebo kdekoli poblíž. Prvními exportními trhy budou k Rusku přátelštější země na Středním východě a severu Afriky, mimo jiné Spojené arabské emiráty.

Dává to smysl, neboť významným investorem do Aurusu se stal arabský holding Tawazun, který dnes vlastní 36 % automobilky. Vozu tak už zařídil kompletní homologaci na řadě blíže neupřesněných trhů ve zmíněných odbytištích a čeká prakticky jen na to, až bude fyzicky k dispozici. „Tawazun je ze spolupráce nadšený, ještě letos zahájí prodeje v Emirátech,” řekl Manturov s tím, že další země budou brzy následovat.

Podle ministra by v Emirátech měl být větší zájem o prodlouženou než krátkou verzi a zákazníky zaujalo i chystané SUV Komendant. To ale bude k dispozici až mezi roky 2022 a 2023, což nám dává i představu o tom, kdy by mělo dorazit do prodeje doma - dříve než v příštím roce to nejspíše nebude.

Dodejme, že Senat byl stejně jako zmíněné SUV postaven na modulární platformě EMP, která počítá s motorem vpředu a pohonem všech kol. Osmiválcová pohonná jednotka má kořeny u Porsche a ze 4,4 litrů objemu produkuje 600 koní, k nimž se přidává ještě 42 kW krátkodobého elektrického výkonu. Součástí nové techniky je pak i v Rusku vyvinutý devítistupňový automat.

V základní verzi měří Senat 5 630 milimetrů a váží 2 700 kg, v případě pancéřované verze, jako má Putin, je ovšem třeba počítat s 6 620 mm a 6 200 kilogramy. Zejména hmotnost přitom značným způsobem omezuje jízdní dynamiku, jenž počítá s 9sekundovým zrychlením na stovku a maximálkou 160 km/h. V případě menšího sedanu ovšem zákazníci budou moci počítat se 6sekundovým sprintem a nejvyšší rychlostí 250 km/h.


Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 1 - Aurus Senat oficialni nove 01Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 2 - Aurus Senat oficialni nove 02Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 3 - Aurus Senat oficialni nove 03Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 4 - Aurus Senat oficialni nove 04Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 5 - Aurus Senat oficialni nove 05Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 6 - Aurus Senat oficialni nove 06Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 7 - Aurus Senat oficialni nove 07Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 8 - Aurus Senat oficialni nove 08Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 9 - Aurus Senat oficialni nove 09Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 10 - Aurus Senat oficialni nove 10Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 11 - Aurus Senat oficialni nove 11Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 12 - Aurus Senat oficialni nove 12Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 13 - Aurus Senat oficialni nove 13Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 14 - Aurus Senat oficialni nove 14Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 15 - Aurus Senat oficialni nove 15Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 16 - Aurus Senat oficialni nove 16Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 17 - Aurus Senat oficialni nove 17Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 18 - Aurus Senat oficialni nove 18Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 19 - Aurus Senat oficialni nove 19Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 20 - Aurus Senat oficialni nove 20Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 21 - Aurus Senat oficialni nove 21
Aurus Senat je hotový a čeká se jen na plný rozjezd sériové výroby, aby se dostal do rukou i jiným lidem než Putinovi a spol. Ještě letos začne i vývoz, zatím na Střední východ a na Sever Afriky. Foto: Aurus

Zdroj: TASS

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše