Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země

Slovo „už” by si v tomto případě zasloužilo dát do dvou párů uvozovek, ale zkrátka půjde. Za současné geopolitické situace ovšem vážně nečekejte, že by se Rusové v prvé řadě obtěžovali zeměmi Evropské unie.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země

21.2.2021 | Petr Miler

Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země

/

Foto: Aurus

Slovo „už” by si v tomto případě zasloužilo dát do dvou párů uvozovek, ale zkrátka půjde. Za současné geopolitické situace ovšem vážně nečekejte, že by se Rusové v prvé řadě obtěžovali zeměmi Evropské unie.

Aurus Senat se poprvé oficiálně ukázal už v květnu roku 2018. Stalo se tak u příležitosti znovuzvolení Vladimíra Putina ruským prezidentem coby konkurence pro limuzíny nejvyšší třídy, jakými proslul třeba Rolls-Royce. Veřejný debut Senatu na autosalonu v Moskvě se odehrál o tři měsíce později, přičemž posléze nám špionážní fotografové nabídli pohled i na doprovodné SUV a minivan. Zároveň bylo oznámeno, že sedan by měl startovat na 18 milionech rublů (cca 5,2 milionu Kč) a za jeho volant by tak měli dostat i běžní smrtelníci. Tedy ti, kteří si jej budou moci dovolit, pochopitelně.

Člověk by čekal, že skoro o tři roky později bude tento vůz dávno běžně dostupným zbožím, ale není tomu tak. Auto se dostalo krom Putina a dalších nejvyšších politiků leda k lidem nějak pracujícím pro státní správu a teprve před pár týdny fakticky doputovalo do volného prodeje a koupil si jej první skutečný zákazník. A i tento stav má ke skutečně volnému prodeji daleko.

Je totiž třeba dodat, že Aurus dosud nemá k dispozici vlastní továrnu, ta je teprve v přípravě. O výrobu prvních exemplářů se tedy postaral institut NAMI, který měl pod palcem rovněž vývoj. To znamenalo, že produkce se omezila v podstatě na ručně smontované exempláře a i když limuzína nafocená na belgických značkách nebo v Ázerbájdžánu naznačovaly, že někteří lidé mimo kruh Putinových věrných se k autu přece jen dostali, v oficiální rovině bylo ticho po pěšině.

Ledy byly prolomeny až nyní, neboť agentura TASS s odvoláním na ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova uvádí, že sériová výroba se konečně rozjede naplno a zahájen tak bude nejen faktický volný prodej v Rusku (to se má stát v květnu), ale dokonce i export mimo federaci. Rusko a EU si momentálně více než co jiného jdou po krku, takže skutečně nečekejte zahájení prodeje u nás nebo kdekoli poblíž. Prvními exportními trhy budou k Rusku přátelštější země na Středním východě a severu Afriky, mimo jiné Spojené arabské emiráty.

Dává to smysl, neboť významným investorem do Aurusu se stal arabský holding Tawazun, který dnes vlastní 36 % automobilky. Vozu tak už zařídil kompletní homologaci na řadě blíže neupřesněných trhů ve zmíněných odbytištích a čeká prakticky jen na to, až bude fyzicky k dispozici. „Tawazun je ze spolupráce nadšený, ještě letos zahájí prodeje v Emirátech,” řekl Manturov s tím, že další země budou brzy následovat.

Podle ministra by v Emirátech měl být větší zájem o prodlouženou než krátkou verzi a zákazníky zaujalo i chystané SUV Komendant. To ale bude k dispozici až mezi roky 2022 a 2023, což nám dává i představu o tom, kdy by mělo dorazit do prodeje doma - dříve než v příštím roce to nejspíše nebude.

Dodejme, že Senat byl stejně jako zmíněné SUV postaven na modulární platformě EMP, která počítá s motorem vpředu a pohonem všech kol. Osmiválcová pohonná jednotka má kořeny u Porsche a ze 4,4 litrů objemu produkuje 600 koní, k nimž se přidává ještě 42 kW krátkodobého elektrického výkonu. Součástí nové techniky je pak i v Rusku vyvinutý devítistupňový automat.

V základní verzi měří Senat 5 630 milimetrů a váží 2 700 kg, v případě pancéřované verze, jako má Putin, je ovšem třeba počítat s 6 620 mm a 6 200 kilogramy. Zejména hmotnost přitom značným způsobem omezuje jízdní dynamiku, jenž počítá s 9sekundovým zrychlením na stovku a maximálkou 160 km/h. V případě menšího sedanu ovšem zákazníci budou moci počítat se 6sekundovým sprintem a nejvyšší rychlostí 250 km/h.


Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 1 - Aurus Senat oficialni nove 01Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 2 - Aurus Senat oficialni nove 02Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 3 - Aurus Senat oficialni nove 03Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 4 - Aurus Senat oficialni nove 04Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 5 - Aurus Senat oficialni nove 05Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 6 - Aurus Senat oficialni nove 06Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 7 - Aurus Senat oficialni nove 07Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 8 - Aurus Senat oficialni nove 08Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 9 - Aurus Senat oficialni nove 09Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 10 - Aurus Senat oficialni nove 10Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 11 - Aurus Senat oficialni nove 11Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 12 - Aurus Senat oficialni nove 12Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 13 - Aurus Senat oficialni nove 13Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 14 - Aurus Senat oficialni nove 14Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 15 - Aurus Senat oficialni nove 15Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 16 - Aurus Senat oficialni nove 16Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 17 - Aurus Senat oficialni nove 17Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 18 - Aurus Senat oficialni nove 18Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 19 - Aurus Senat oficialni nove 19Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 20 - Aurus Senat oficialni nove 20Putinovu limuzínu už půjde koupit i mimo Rusko, přednost ale dostanou spřátelené země - 21 - Aurus Senat oficialni nove 21
Aurus Senat je hotový a čeká se jen na plný rozjezd sériové výroby, aby se dostal do rukou i jiným lidem než Putinovi a spol. Ještě letos začne i vývoz, zatím na Střední východ a na Sever Afriky. Foto: Aurus

Zdroj: TASS

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše