Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu

Na zemi, kde zítra znamenalo už před patnácti měsíci, by to sedělo, jinak je to ale s podivem. Navíc je třeba říci, že se pořád jedná o jedno jediné auto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu

23.11.2020 | Petr Miler

Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu

/

Foto: Aurus

Na zemi, kde zítra znamenalo už před patnácti měsíci, by to sedělo, jinak je to ale s podivem. Navíc je třeba říci, že se pořád jedná o jedno jediné auto.

Jedním z nejpozoruhodnějších aut posledních let je bezesporu Aurus Senat. Nikoli proto, že bychom si z oddanosti k těmto světovým končinám šili trenýrky z vlajky SSSR, ale zkrátka proto, s čím Rusové přišli. Jejich automobilový průmysl na poli osobních vozů dal zřídkakdy za vznik čemukoli nadprůměrnému a najednou přišel se zbrusu novým luxusním autem nejvyšší třídy majícím konkurovat Bentley nebo Rolls-Roycu. A tentokrát to není špatný vtip - Senat má design, výbavu i parametry hodné takového zařazení.

Rusové s ním přišli velmi rychle, jistě i díky spolupráci s Porsche, uspěchaný vývoj si ale obvykle vyžádá své oběti. V případě Aurusu zjevně v tom smyslu, že od prvních odhalení vozu uběhlo více jak 2,5 roku a Senat dodnes není v běžném prodeji. Dokonce dosud neměl ani běžnou certifikaci a všechny kusy - s limitem maximálně 150 takto do provozu uvedených vozů - byly dodány vysoce postaveným ruským hlavounům jako prototypy. Už loni v srpnu přitom značka otevřela první prodejnu, reálně v ní ale do letošního října nešlo nic koupit.

Zlom či spíše náznak zlomu přichází až nyní, tedy alespoň podle databáze ruského Rosstandartu. Ten koncem října vydal „papíry” pro vůbec první komerčně prodejný Aurus Senat, což značí jediné - dostat jej může první soukromý zákazník, první člověk mimo kruhy nejvýše postavených politiků.

Zatím se tak nestalo, neboť VIN XKN0A1000L1000003 zatím nebyla přiřazena žádná registrační značka, ale to bude jistě jen otázka času. Jinak jde o standardní provedení s motorem 4,4 V8 o 600 koních, 9stupňovým automatem a pohonem všech kol, jehož aktuální cena bude nejspíše vyšší než v době, kdy se na oko začal prodávat. A i kdyby ne, pořád se bavíme o autě na cenové úrovni těch nejdražších luxusních limuzín „západních” výrobců.

Uvidíme, jak velký obchodní úspěch bude Aurus slavit, pokud ale bude tlačit auta na trh s touto kadencí, pak zřejmě ještě řadu let nebude nedojde k situaci, kdy by zájemců bylo méně než vyrobených aut. Zatím bylo takto certifikováno jedno jediné auto.


Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 1 - Aurus Senat showroom cena specifikace 11
Technické parametry Aurusu Senat nejsou nezajímavé, o tom žádná... Grafika: Autoforum.cz, Zdroj dat: Aurus

Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 2 - Aurus Senat showroom cena specifikace 01Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 3 - Aurus Senat showroom cena specifikace 02Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 4 - Aurus Senat showroom cena specifikace 03Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 5 - Aurus Senat showroom cena specifikace 04Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 6 - Aurus Senat showroom cena specifikace 05Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 7 - Aurus Senat showroom cena specifikace 06Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 8 - Aurus Senat showroom cena specifikace 07Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 9 - Aurus Senat showroom cena specifikace 08Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 10 - Aurus Senat showroom cena specifikace 09Putinovu limuzínu půjde konečně koupit, i když se rok a čtvrt nabízí v showroomu - 11 - Aurus Senat showroom cena specifikace 10
...ovšem první kus pro komerčního zákazníka byl vyroben skoro 15 měsíců po slavnostním otevření prvního dealerství v Moskvě. Foto: Aurus

Zdroj: Rosstandart

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše