Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls

Jako o Rolls-Royce od první chvíle vypadá a teď už víme, že disponuje prakticky stejnými parametry. Britské klasice se blíží i jeho cena, přesto jej Rusové chtějí vyrábět v 5 tisících kusech ročně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls

23.8.2019 | Petr Miler

Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls

/

Foto: Aurus

Jako o Rolls-Royce od první chvíle vypadá a teď už víme, že disponuje prakticky stejnými parametry. Britské klasice se blíží i jeho cena, přesto jej Rusové chtějí vyrábět v 5 tisících kusech ročně.

Vedle slova „sebevědomí” by ve výkladovém slovníku mohla klidně vlát ruská vlajka. Rusové nikdy nebyli skromní lidé, nakonec stačí vzpomenout jejich typické chování při různých sportovních akcích. Na světový šampionát v hokeji jedou Rusové pokaždé jako jasní vítězové a také jej mnohokrát ovládli. Ovšem ještě častěji z něj odjeli se svěšenými hlavami.

V jaké pozici budou hlavy ruských šéfů automobilky Aurus za rok či dva, si nyní netroufneme odhadnout, ani jim ale sebevědomí nechybí. Z limuzíny původně vyvinuté pro prezidenta Putina a jeho blízké spolupracovníky se dneškem oficiálně stává komerční záležitost, neboť automobilka otevřela svůj první showroom v Moskvě. Při té příležitosti už musela jít ven s alespoň základní cenou a kompletními specifikacemi a zejména tomu prvnímu nechybí grády.

Začneme ale u technických detailů, které potvrzují, že Aurus Senat a Rolls-Royce Phantom VIII si nejsou podobné jen vzhledově. V základních provedeních jsou skoro stejně dlouhé, široké i bystrozraké vysoké, jen rozvor má britský „originál” citelně delší. Velmi podobná je i hmotnost, jen Aurus zatím pohání pouze osmiválec s 9stupňovým automatem a Rolls dvanáctiválec 8stupňovým. A tak je Brit také trochu rychlejší. Kompletní známé parametry najdete v tabulce níže, kde jsou k dispozici i specifikace prodloužené a obrněné verze, kterou používá přímo Putin.

My ale zůstaneme u základního provedení, které odhalilo svou cenu bez jakýchkoli příplatků. Činí, podržte se, 18 milionů rublů, tedy skoro dvojnásobek očekávané sumy, v přepočtu 6,3 milionu Kč. Je to méně než u Rolls-Roycu, ten začíná na 10 milionech, současně je to ale o půlku víc, než kolik žádá Bentley za osmiválcový Flying Spur a dvakrát tolik, co stojí osmiválcový Mercedes-Maybach S. Nevíme, co všechno je součástí základní výbavy, ale i kdyby to bylo něco jako modré z nebe, je to spousta peněz, zvláště vedle renomovanějších konkurentů.

Navzdory tomuto stavu Aurus dále počítá s tím, že příští rok vyrobí 200 aut převážně ručně v Moskvě, už v roce 2021 chce ale vyrábět 5 000 vozů za rok v dnes opuštěné továrně Solersu v Elabuze. Jsme zvědavi, kdo si 5 000 ruských aut za 6,3 milionu Kč v základu za rok koupí, ale rádi se necháme překvapit, pokud to někdo skutečně udělá. Teď to ale považujeme za velmi bláhové - 5 000 aut za rok donedávna neprodávalo ani Lamborghini, které i za nižší ceny nabízelo jedny z nejlepších a nejprestižnějších supersportů světa.


Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 1 - Aurus Senat showroom cena specifikace 11
Parametry Aurusu Senat ukazují, jak blízko má k současnému Rolls-Roycu Phantom

Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 2 - Aurus Senat showroom cena specifikace 01Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 3 - Aurus Senat showroom cena specifikace 02Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 4 - Aurus Senat showroom cena specifikace 03Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 5 - Aurus Senat showroom cena specifikace 04Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 6 - Aurus Senat showroom cena specifikace 05Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 7 - Aurus Senat showroom cena specifikace 06Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 8 - Aurus Senat showroom cena specifikace 07Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 9 - Aurus Senat showroom cena specifikace 08Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 10 - Aurus Senat showroom cena specifikace 09Nová Putinova limuzína s první prodejnou odhalila cenu i parametry, je to ruský Rolls - 11 - Aurus Senat showroom cena specifikace 10
Fotografie z otevření prvního showroomu značky Aurus v Moskvě

Zdroj: RIA Novosti

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.