Renault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě

Francouzská automobilka se rozpovídala o blízké budoucnosti. Přitom „vypustila z úst“ i větší nesmysl, než je nereálná spotřeba.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Renault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě

29.11.2013 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Renault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Francouzská automobilka se rozpovídala o blízké budoucnosti. Přitom „vypustila z úst“ i větší nesmysl, než je nereálná spotřeba.

Se stále se navyšujícím tlakem Evropské unie na snižování emisí CO2 asi nepřekvapí, že naše stránky stále častěji okupují články o elektromobilech nebo hybridech. Pracují na nich prakticky všichni, od mainstreamu až po prémiový segment, přičemž jedno z největších zastání mají tyto alternativní zdroje pohonu u automobilek Volkswagen a Renault. Druhá jmenovaná ale dosud útočila jen s elektromobily, na Ženevském autosalonu by ovšem Francouzi chtěli představit i hybrid o velikosti Renaultu Clio.

Chystaná novinka cílí na spotřebu 2 l/100 km, což je údaj, kterého bude dozajista dosaženo jen v laboratořích amperovskou cestou, nikoliv v reálných podmínkách. To ovšem Evropskou unii nezajímá, revoltovat proti tomuto systému pak nehodlají ani automobilky, snad kromě Opelu. Extrémně nízká žíznivost však nakonec není tím, co by nás na slovech šéfa vývoje francouzské značky Remiho Bastiena zarazilo nejvíce. Daleko více jsme oněměli úžasem při povídání o hmotnosti.

„Snižování hmotnosti je důležité pro benzinová a dieselová vozidla, ale ne tolik pro elektromobily - aerodynamika je u nich kvůli efektivitě mnohem důležitější. Vyšší hmotnost totiž může být využita ke zlepšení regenerativního brzdění, které tak vyrábí více kinetické energie,“ říká Bastien a zcela tak popírá fakt, že k rozpohybování auta o vyšší hmotnosti, k jeho „přesunu” do vyšších nadmořských výšek je potřeba více výkonu, více energie, která v žádném případě nemusí být zrekuperována. Při opravdu efektivní jízdě na brzdu sotva kdy sáhnete v lehkém i těžkém autě a vyšší hmotnost bude zkrátka minus bez ohledu na druh pohonu.

Zde se navíc dostáváme i ke zmiňovaným laboratorním testům, v jejichž rámci není nějaké to prudší zrychlení vůbec potřebné. Zkoušené vozy totiž ke stovce sprintují tempem, vedle něhož bychom i šneka mohli nazvat rychlíkem. Je tedy zřejmé, že Renault jde na ruku spíše úřadům než samotným zákazníkům. Zvláště, když Bastien dodává, že hlavní důraz značky je momentálně kladen na snižování emisí.

Je ale třeba také zmínit, že Francouzi chtějí výrazně snižovat také cenu. Bastien v tomto směru dává za příklad Volkswagen XL1, který bude stát opravdový balík - pokud se francouzský hybrid dostane do výroby, měl by být dostupnější. Což ale na druhou stranu může znamenat cokoliv kromě faktu, že byste si daný model pořídili za méně než 300 tisíc korun.

VW přitom není jedinou automobilkou, kterou šéf vývoje Renaultu kritizuje. Podle něj totiž třeba takové BMW nepoužilo karbonová vlákna u elektromobilu i3 kvůli efektivitě, ale především kvůli faktu, že je známo jako sportovní automobilka a jako taková musí i modely s alternativním zdrojem pohonu vyrábět jako dynamické. Dá se tedy počítat, že Renault na svých elektromobilech a hybridech karbon nepoužije.

Na závěr tak můžeme uvést snad jediná Bastienova smysluplná slova, tedy, že vývoj baterií je v současné době někde na půl cesty. Stejně jako šéf vývoje Renaultu ovšem věříme, že další vývoj tento nedostatek změní, i když nadále zůstane sporné, zda se v roce 2020 rozroste průměrný dojezd elektromobilů na nějakých 400 km. Zase tak moc rychle vývoj elektromobilů a všeho kolem nich zjevně nekvaltuje...


Renault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 1 - Renault Zoe produkcni 01Renault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 2 - Renault Zoe produkcni 01aRenault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 3 - Renault Zoe produkcni 01bRenault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 4 - Renault Zoe produkcni 01cRenault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 5 - Renault Zoe produkcni 02Renault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 6 - Renault Zoe produkcni 02aRenault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 7 - Renault Zoe produkcni 03Renault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 8 - Renault Zoe produkcni 03aRenault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 9 - Renault Zoe produkcni 03ţRenault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 10 - Renault Zoe produkcni 04Renault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 11 - Renault Zoe produkcni 04aRenault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 12 - Renault Zoe produkcni 04bRenault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 13 - Renault Zoe produkcni 04cRenault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 14 - Renault Zoe produkcni 05Renault pracuje na plug-in hybridu, vůz s dvoulitrovou spotřebou ukáže v Ženevě - 15 - Renault Zoe produkcni 06
Renault Zoe se od počátku výroby potýká s problematicku poptávkou. Tu chce nyní francouzská značka řešit hybridizací

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.