Rolls-Royce vyřadil z nabídky kontroverzní prvek výbavy, bere ho i těm, kteří ho už mají

Byl drahý, ale přesto žádaný a u zákazníků populární. S pravidly EU se ale neslučoval a Britové jej nyní místo prostého vyřazení z nabídky dokonce i zpětně odstraňují z už prodaných aut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rolls-Royce vyřadil z nabídky kontroverzní prvek výbavy, bere ho i těm, kteří ho už mají

12.10.2020 | Petr Prokopec

Rolls-Royce vyřadil z nabídky kontroverzní prvek výbavy, bere ho i těm, kteří ho už mají

/

Foto: Rolls-Royce

Byl drahý, ale přesto žádaný a u zákazníků populární. S pravidly EU se ale neslučoval a Britové jej nyní místo prostého vyřazení z nabídky dokonce i zpětně odstraňují z už prodaných aut.

Přijít na chuť Evropské unii je někdy opravdu náročné. Politici zasedající v bruselském parlamentu totiž velmi často přicházejí s nesmyslnými pravidly, která nastavují bez znalosti podstaty věci. Jen díky tomu tu vlastně máme i přísnější limity emisí CO2 u aut, které nejsou opodstatněny žádnou vědeckou studií beroucí v potaz reálnou dosažitelnost nastavených cílů či vedlejší dopady na prosazování daného maxima.

Místo toho se evropským zákonodárcům zalíbilo číslo 95 g CO2 na km, a tak jej zkrátka schválili. A i když musí vidět, jaké to způsobuje komplikace a jak malý, pokud vůbec nějaký přínos to bude mít, trvají na nich i v době, kdy by firmy jako automobilky potřebovaly ekonomicky fungovat co možná nejefektivněji. Je to ale jen jedno z mála podobných pravidel, navíc velmi často skloňovaných, které svět aut ovlivňují. Dále je tu spousta jiných, kterých si obvykle všimneme až v momentě, kdy nám něco vezmou.

Týká se to i evropské direktivy UNECR48, jejíž podstatou je tzv. světelné znečištění, tedy množství emitovaného umělého osvětlení. Evropská unie totiž zjistila, že 99 procent jejích obyvatel žije v oblastech, kde v podstatě nikdy nenastává černočerná noc. Místo toho je obloha ve městech přinejmenším o 10 procent jasnější než v místech, kde je umělé osvětlení minimální či nulové. Stav se navíc každoročně zhoršuje.

Lékaři přitom uvádí, že jasnější noc má negativní dopad na člověka i celý ekosystém. Krátí se tak čas určený ke spánku, stejně jako jeho kvalita, zatímco v případě zvěře lze mluvit o navýšeném riziku, neboť mnohé druhy jsou světlem přitahovány a tím se vystavují nebezpečí. Možná jsou tedy regulace na tomto poli skutečně třeba, bez ohledu na váš či náš názor na tuto věc je ale zjevné, že EU s řešením i zde začíná u záležitostí, přínos jejichž eliminace je poněkud sporný.

Mj. totiž zakazuje instalaci osvětlených ornamentů, s čímž nejnověji bojuje Rolls-Royce. Ten v roce 2013 představil svítící sošku Spirit of Ecstasy vyrobenou z průhledného polykarbonátu. Majitelé britských limuzín tak mohli celému světu ještě více deklarovat svou nadřazenost a jakkoli to můžete považovat za nesmysl, je to jejich věc.

Jak už to u Rollsu bývá, podsvícená varianta sošky byla tučně zpoplatněna, konkrétně částkou 3 500 liber (cca 105 tisíc Kč), přičemž Britové opakovaně zmiňovali, že tento doplněk byl velmi žádaný. Z nabídky ale vypadl kvůli oné direktivě EU a co je možná ještě pozoruhodnější, Rolls-Royce začal kontaktovat majitele existujících vozů s tím, že na jejich autě se nachází ilegální prvek, který musí být odstraněn.

Takové opatření se u zákazníků pochopitelně nesetkává s nadšením, byť jim automobilka nabízí možnost výměny za stříbrné provedení. Mimo to mluví také o kompenzaci, nic konkrétního však zatím v tomto ohledu nepadlo. Navíc je otázkou, jak moc Rolls musí a jak sám chce. Pokud tuto věc prodával v době, kdy už byla zakázaná, je to (z legálního hlediska) pochopitelné. Pokud ji ale chce odstranit i z dříve vyrobených aut, je to jeho iniciativa, do roku 2019 byla instalace takových prvků zcela v souladu se zákony.

V prvé řadě je ale třeba se ptát, jak moc negativní dopad má na životní prostředí pár set aut rozprostřených po celém světě, jejichž majitelé budou v noci parkovat na ulici nanejvýš párkrát do roka a ona soška beztak svítí jen pár desítek sekund poté, co opustí vůz. Tohel může být to pravé místo, kde začínat s bojem proti světelnému znečištění, asi jedině pro Brusel.


Rolls-Royce vyřadil z nabídky kontroverzní prvek výbavy, bere ho i těm, kteří ho už mají - 1 - Rolls Royce Spirit of Ecstasy osvetlena 06Rolls-Royce vyřadil z nabídky kontroverzní prvek výbavy, bere ho i těm, kteří ho už mají - 2 - Rolls-Royce Spirit of Ecstasy podsvicena verze konci 01
Podsvícená verze sošky Spirit of Ecstasy je minulostí. Rolls-Royce ji nejenže přestal prodávat, ale dokonce vyměňuje již prodané kusy, které jsou nyní dle direktivy EU ilegální. Foto: Rolls-Royce

Zdroj: The Daily Mail

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše