Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic

Za normálních okolností je to hlavně vojenská technika, podmínky nepříliš civilizovaného východu Ruska ale mají k bojovým leckdy blízko. Právě těchto končinách bude sloužit Detra-SMP.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic

22.1.2020 | Mirek Mazal

Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Za normálních okolností je to hlavně vojenská technika, podmínky nepříliš civilizovaného východu Ruska ale mají k bojovým leckdy blízko. Právě těchto končinách bude sloužit Detra-SMP.

Americké vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo známé spíše jako Humvee či trochu nepřesně Hummer slouží různým armádám od roku 1984. Odolný off-road od počátku zaujal nejen bojové složky, zájem o něj projevili i civilisté. Nejznámějším propagátorem drsné techniky se stal Arnold Schwarzenegger, který si jich koupil minimálně pět. Jeden ze symbolů americké armády byl ale natolik úspěšný, že se zalíbil i geograficky vzdálené konkurenci.

Vlastní podobu nerozbitného džípu s šířkou kamiónu stvořila také Toyota a výsledek se americkému originálu nápadně podobal. Asijská obdoba spatřila svět v roce 1995 pod názvem Mega Cruiser a důkladně opsaný model byl rovněž zaměřen na službu vojákům. Dobrá průchodnost nezpevněnými cestami i kvalitní zpracování se uplatnily tam, kde ostatní automobily končí.

Spolehlivý „japonský Hummer” též našel uplatnění mimo armádu. Možné využití ukazuje stroj původem z Vladivostoku, kde na jeho základech postavili nevšední sanitku jménem Detra-SMP. Místní obchodní a průmyslová společnost zajistila dokončení terénní ambulance pro jednu z ruských těžebních společností. Unikátní vůz je připraven zachraňovat lidi daleko od obydlených míst federace, součástí zásahů bude dovoz kvalifikovaných zdravotníků a případná evakuace postižených dělníků z místa nehody.

Od původního Mega Cruiseru se sanitka liší originálním celokovovým tělem z několik milimetrů tlustých plechů, přibyly ochranné mříže oken, modré majáky a zvláštní lékařské vybavení v kabině. Rozměry 5 090 x 2 170 x 2,075 milimetrů (délka x šířka x výška) zůstaly sériové, stejně jako žebřinový rám nebo rozvor podvozku 3 396 milimetrů s natáčením zadní nápravy. Od země dělí auto 420 milimetrů, kterou podporují obří pneumatiky o rozměru 37 palců. Stálý pohon 4x4 jistí mechanická uzávěrka všech tří diferenciálů, což by mělo pro potřeby mobilních zdravotníků bohatě stačit.

Výrobce říká, že auto nezastaví při zásahu prakticky nic a není těžké tomu věřit - podobně extrémní sanitku, abyste pohledali. Cena vozu zveřejněna nebyla, s veškerým vybavením se ale jistě bude šplhat minimálně do vysokých jednotek milionů korun.


Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 1 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 01Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 2 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 02Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 3 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 03Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 4 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 04Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 5 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 05Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 6 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 06Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 7 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 07Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 8 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 08Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 9 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 09Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 10 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 10Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 11 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 11Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 12 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 12Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 13 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 13Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 14 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 14Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 15 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 15Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 16 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 16Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 17 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 17Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 18 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 18
Sanita Detra-SMP vznikla z japonské obdoby Hummeru, inspiraci nezapře

Zdroj: Drom

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše