Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic

Za normálních okolností je to hlavně vojenská technika, podmínky nepříliš civilizovaného východu Ruska ale mají k bojovým leckdy blízko. Právě těchto končinách bude sloužit Detra-SMP.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic

22.1.2020 | Mirek Mazal

Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Za normálních okolností je to hlavně vojenská technika, podmínky nepříliš civilizovaného východu Ruska ale mají k bojovým leckdy blízko. Právě těchto končinách bude sloužit Detra-SMP.

Americké vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo známé spíše jako Humvee či trochu nepřesně Hummer slouží různým armádám od roku 1984. Odolný off-road od počátku zaujal nejen bojové složky, zájem o něj projevili i civilisté. Nejznámějším propagátorem drsné techniky se stal Arnold Schwarzenegger, který si jich koupil minimálně pět. Jeden ze symbolů americké armády byl ale natolik úspěšný, že se zalíbil i geograficky vzdálené konkurenci.

Vlastní podobu nerozbitného džípu s šířkou kamiónu stvořila také Toyota a výsledek se americkému originálu nápadně podobal. Asijská obdoba spatřila svět v roce 1995 pod názvem Mega Cruiser a důkladně opsaný model byl rovněž zaměřen na službu vojákům. Dobrá průchodnost nezpevněnými cestami i kvalitní zpracování se uplatnily tam, kde ostatní automobily končí.

Spolehlivý „japonský Hummer” též našel uplatnění mimo armádu. Možné využití ukazuje stroj původem z Vladivostoku, kde na jeho základech postavili nevšední sanitku jménem Detra-SMP. Místní obchodní a průmyslová společnost zajistila dokončení terénní ambulance pro jednu z ruských těžebních společností. Unikátní vůz je připraven zachraňovat lidi daleko od obydlených míst federace, součástí zásahů bude dovoz kvalifikovaných zdravotníků a případná evakuace postižených dělníků z místa nehody.

Od původního Mega Cruiseru se sanitka liší originálním celokovovým tělem z několik milimetrů tlustých plechů, přibyly ochranné mříže oken, modré majáky a zvláštní lékařské vybavení v kabině. Rozměry 5 090 x 2 170 x 2,075 milimetrů (délka x šířka x výška) zůstaly sériové, stejně jako žebřinový rám nebo rozvor podvozku 3 396 milimetrů s natáčením zadní nápravy. Od země dělí auto 420 milimetrů, kterou podporují obří pneumatiky o rozměru 37 palců. Stálý pohon 4x4 jistí mechanická uzávěrka všech tří diferenciálů, což by mělo pro potřeby mobilních zdravotníků bohatě stačit.

Výrobce říká, že auto nezastaví při zásahu prakticky nic a není těžké tomu věřit - podobně extrémní sanitku, abyste pohledali. Cena vozu zveřejněna nebyla, s veškerým vybavením se ale jistě bude šplhat minimálně do vysokých jednotek milionů korun.


Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 1 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 01Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 2 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 02Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 3 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 03Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 4 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 04Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 5 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 05Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 6 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 06Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 7 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 07Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 8 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 08Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 9 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 09Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 10 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 10Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 11 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 11Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 12 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 12Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 13 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 13Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 14 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 14Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 15 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 15Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 16 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 16Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 17 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 17Rusové ukázali extrémní sanitku založenou na japonském Hummeru, nezastaví ji prý nic - 18 - Sanita Detra-SMP z Toyoty Mega Cruiser 18
Sanita Detra-SMP vznikla z japonské obdoby Hummeru, inspiraci nezapře

Zdroj: Drom

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.