Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa

Plné odhalení dříve pouze v náznacích představeného stroje ukázalo řešení k úspěšnému přežití i na konci světa. Rusové vyrobili těžký přepravník s obytnou jednotkou na palubě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa

24.7.2018 | Mirek Mazal | 25 příspěvků

Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa

/

Plné odhalení dříve pouze v náznacích představeného stroje ukázalo řešení k úspěšnému přežití i na konci světa. Rusové vyrobili těžký přepravník s obytnou jednotkou na palubě.

Nedávná prezentace naznačující budoucí směřování ruské automobilky Kamaz v náznacích představila řadu produktů. Mezi nejvýraznější z nich jistě patřilo terénní nákladní vozidlo jménem Arktika. V prvotním představení jsme zmínili, že s vývojem monstra pomáhá Moskevský polytechnický institut po boku firmy SKB-Mami a MSTU. Plány spolupráce měly vést k sériové výrobě nezastavitelného vozu s prostorem na bydlení. Předlohou byly extrémní sovětské stroje podobného ražení a pravdou je, že výsledek k nim nemá daleko.

Kamaz slibuje dvě varianty - se třemi a čtyřmi hnanými nápravami. Pohon obstará dieselový osmiválec nebo zcela nový benzinový řadový šestiválec o výkonu 400 až 700 koní. Celková hmotnost může dosáhnout až 40 tun. Arktika ale nemá být jen těžkým off-roadem, ale poslouží také jako mobilní domov pro polárníky, kteří s sebou mohou vozit potřebný náklad.

Buňka za kabinou na několik dní poskytne přístřeší třem dospělým, které kromě pohovek čeká i provizorní koupelna a vybavená kuchyňka. Prostor má nezávislý generátor a ohřev a měla by posádku udržet v teple i při sibiřských podmínkách s teplotami pod -60 stupňů Celsia. Název automobilu sice napovídá, kde by se auto hlavně mělo cítit jako doma, Rusové ale slibují dokonalé fungování kdekoliv na světě. Pneumatiky Arktiky mají disponovat nejen terénními schopnostmi všude na Zemi, ale měly by šetřit i životní prostředí díky nízkotlakému systému, který neponičí přejížděnou plochu a pokud by pod ně spadl živý člověk, nemělo by se mu stát nic vážného.

Nové informace z testovacích jízd za účasti novinářů ukazují přesnější specifikaci rozměrného Kamazu. Na délku měří 11 070 milimetrů, na výšku 3 915 milimetrů, na šířku 2 500 milimetrů. Světlá výška dosahuje 670 milimetrů, kola mají v průměru cca dva metry. Předvádění schopností odhalilo výhody kloubového rámu, který je dražší na výrobu, ale umožňuje obratně překonat nehostinný terén. Do nádrže na palivo se vejde 700 litrů pohonných hmot.

První jízdy prototypů začaly v březnu v Jakutsku a teď už Kamaz posílá vůz do sériové výroby. Pokud by vás tento stroj zaujal více než ze zajímavosti, vězte, že jeho prodej začne už na konci letošního roku. Ceny zatím Rusové nezveřejnili.


Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 1 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 01Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 2 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 02Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 3 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 03Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 4 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 04Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 5 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 05Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 6 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 06Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 7 - Kamaz Arktika prezentace lepsi 01Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 8 - Kamaz Arktika prezentace lepsi 02Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 9 - Kamaz Arktika prezentace lepsi 03Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 10 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 08Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 11 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 09Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 12 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 10Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 13 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 11Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 14 - Kamaz Arktika prezentace lepsi 04Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 15 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 12Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 16 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 13Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 17 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 14Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 18 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 15Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 19 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 16Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 20 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 17Rusové ukázali nový obří terénní náklaďák. Projede vše, přežijete v něm i konec světa - 21 - Kamaz Arktika prezenrace dalsi foto 18
Kamaz Arktika je nový společník do terénu. Kdekoliv ubytuje trojici cestujících s veškerým vybavením

Mirek Mazal

Diskuze 25 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše