Škoda Fabia 2015: koncept prý již v Ženevě, produkční verze letos na podzim

Fabia dostane jako první z koncernu VW platformu MQB-A. Oproti předchůdci má narůst i zkrásnět.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Fabia 2015: koncept prý již v Ženevě, produkční verze letos na podzim

3.2.2014 | Petr Prokopec | 18 příspěvků

Škoda Fabia 2015: koncept prý již v Ženevě, produkční verze letos na podzim

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Fabia dostane jako první z koncernu VW platformu MQB-A. Oproti předchůdci má narůst i zkrásnět.

Již za pouhé čtyři týdny se otevřou brány výstaviště Palexpo. Neměli bychom se proto divit, že avíz a upoutávek souvisejících právě se ženevským autosalonem bude v následujících dnech na stránkách Autoforum.cz více než požehnaně. Začít můžeme třeba s mladoboleslavskou automobilkou, která ve Švýcarsku představí koncept zřejmě budoucího, sériového modelu Octavia CC. To ovšem nemá být jediná novinka značky na stánku.

Dočkat bychom se měli také druhé studie, jež by pro změnu měla vést k nové generaci Škody Fabia. Ta by oproti stávajícímu provedení měla narůst do délky i šířky, přičemž delší rozvor má vylepšit prostor na zadních sedadlech. Kromě toho nabobtná i zavazadelník a očekávat můžeme také shození několika kilogramů. Nová Fabia se stane prvním zástupcem koncernu VW Group, který dostane zkrácenou verzi platformy MQB (zvanou MQB-A).

S tímto přechodem lze samozřejmě očekávat i menší rošádu v motorovém prostoru, neboť platforma je kompatibilní pouze s některými pohonnými jednotkami. Momentálně se přitom zdá, že největší z nich nabídne 1,6litrový objem. Zaměření hlavně na spotřebu je tak více než jasné. Koneckonců, verze RS se prý dočkáme pouze tehdy, pokud na některém trhu vypukne opravdové šílenství. Jinak ale zůstane u ledu.

S čím se naopak dá počítat stoprocentně, je zástavba nového litrového tříválce, kterým se aktuálně pyšní i modernizované Polo. Škoda by přitom měla nabídnout lepší jízdní vlastnosti, neboť německý model sedí na postarších komponentech PQ25, zatímco s Fabií dorazí ona platformová dieta. Na vyzrazení konkrétních detailů je ale prozatím ještě velmi brzy.

Jednu jistotu bychom ale mít měli - nová Fabia bude podle vedení značky mnohem krásnější. Podle Winfrieda Vahlanda, šéfa automobilky, se „více zaměří na mladé a převezme některé detaily z rallyového speciálu S2000. Bude tedy nižší a nabídne přikrčený postoj a emoční vzhled.“

Asi bychom se tedy na příchod novinky měli začít těšit. Už jen dodáme, že po březnovém konceptu by se měla na podzim (zřejmě v Paříži) ukázat sériové verze. Prodej by mohl být zahájen ještě před koncem roku.


Škoda Fabia 2015: koncept prý již v Ženevě, produkční verze letos na podzim - 1 - skoda-fabia-1-frontŠkoda Fabia 2015: koncept prý již v Ženevě, produkční verze letos na podzim - 2 - skoda-fabia-2-rear
Zatímco stávající Škoda Fabia dostala vyšší stavbu karoserie, novinka má být přikrčenější a emotivnější

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Diskuze 18 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.