Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře

Věřte tomu, nebo ne, ale i když Škoda v poslední době schytává ránu za ranou, drží se letos v naprosté špičce automobilových značek dle počtu prvních míst v prodejích na jednotlivých světových trzích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře

22.9.2021 | Petr Miler

Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře

/

Foto: Škoda Auto

Věřte tomu, nebo ne, ale i když Škoda v poslední době schytává ránu za ranou, drží se letos v naprosté špičce automobilových značek dle počtu prvních míst v prodejích na jednotlivých světových trzích.

Líp už bylo. To je to jediné, co si Škoda může říci při pohledu na své letošní světové prodeje. Rychleji než trh padá, kde může a její celkové prodeje zkolabovaly tak, že víc aut ještě nedávno prodala jen 5 zemích. Česká značka jako by se neměla čeho chytit - prodeje v kdysi dominantní Číně jsou totální fiasko, propad přišel i v Rusku, nedaří se ve Velké Británii nebo Německu a nakonec i u nás škodovka táhne spíš celý trh dolů, než aby vzdorovala trendu nastolenému ostatními.

Po dobrých zprávách je už nějaký čas veta, i takové se ale nakonec najdou. Jen je třeba se na věc podívat trochu specifickou, ovšem nikterak irelevantní metrikou - skrze prodejně nejúspěšnější značky aut v jednotlivých zemích světa. I když škodovka působí asi jen v polovině států uznávaných OSN, je na některých místech tak úspěšná, že se jí touto optikou skoro nikdo nevyrovná.

Pokud sledujete naše občasné hrátky s podobnými čísly, nemusí pro vás tento fakt být v obecné rovině až tak překvapivý. Překvapit ale může, že se na něm mnoho nemění ani letos, kdy se firmě obecně nedaří. Jenže ztrácet prodeje v Číně, kde Škoda stejně nikdy nebyla velkým hráčem, je jedna věc. A držet svá tradiční hájemství druhá.

Podle dat analytické firmy JATO Dynamics, která shrnují stav na jí sledovaných trzích (také asi polovina těch existujících, z hlediska globálního významu jde ale o naprostou většinu), je i letos Škoda třetí největší světovou značkou z hlediska opanovaných zemí. Na tom je vidět, jak nepestrý svět v tomto směru je. Jasně první je tradičně Toyota, která dle JATO vládne 33 státům, druhý je VW s 10 trhy a o třetí místo se dělí Hyundai a Škoda s 5 odbytišti. To je pozoruhodný úspěch - ať už z hlediska samotného pořadí, tak tím, že vyrovnává svého odvěkého soupeře v Česku, který je v globálním měřítku mnohem větší firmou.

Česká automobilka tak jasně překonává třeba Fiat, Renault, Ford, Peugeot, Kiu, Nissan nebo Suzuki. Všichni tito konkurenti vedle ní jen paběrkují - celosvětově mohou prodat více aut, skoro nikde ale nepředstavují dominantní entitu, která by získávala významné podíly na trhu. I to se cení, neboť je na tom vidět, jak moc se některým kupcům dokáží Škody zarýt pod kůži.

Berme to jako povzbudivé zjištění v době špatných zpráv. Uvidíme, jak si škodovka povede v druhém letošním pololetí, které se pro ni zdá být ještě těžší než to první.


Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 1 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 01Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 2 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 02Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 3 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 05Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 4 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 07Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 5 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 08Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 6 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 09Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 7 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 10Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 8 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 14Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 9 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 15
Hlavně díky úspěchům modelu Octavia může i letos Škoda myslet na pozici světové trojky z hlediska trhů, kde prodejně vítězí. Vyrovná se jí jen Hyundai, překonává pouze VW a především Toyota, ta je v tomto ohledu v dohledné době zřejmě neporazitelná. Ilustrační foto: Škoda Auto

Zdroj dat: JATO Dynamics

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.