Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není

Oproti liftbacku je novinka o 18 cm kratší. Nabízí tak menší zavazadlový prostor, rozvor se ale nemění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není

15.7.2013 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Oproti liftbacku je novinka o 18 cm kratší. Nabízí tak menší zavazadlový prostor, rozvor se ale nemění.

Tak tu konečně oficiálně máme Škodu Rapid Spaceback. A můžeme mluvit i o překvapení, třebaže vzhled vozu nám čelist k zemi neposílá. Zaprvé jde nakonec opravdu o Spaceback a ne Sportback, jak se zdálo ještě v pátek. Podstatnější jsou ale nakonec technická data, která se týkají jinak řešené zádě. Na rozdíl od liftbacku totiž mladoboleslavská novinka pobere do zavazadelníků méně nákladu. A to při sedadlech na svém místě (415 litrů versus 550 l), i po jejich sklopení (1 380 litrů versus 1 490 l).

Tento krok je opodstatněn zkrácením zadního převisu o nějakých 18 centimetrů (délka vozu tím spadla na 4,3 metru), v rámci rozvoru ovšem i druhá karosářská verze Škody Rapid nabízí 2 602 mm. Nezměněn tak zůstal 64milimetrový prostor před koleny zadních cestujících, vlivem jinak tvarované střechy ovšem došlo k navýšení místa nad samotným sedadlem. A to z 900 milimetrů na 980 mm. Kříženec hatchbacku a kombi tak nakonec má blíže k tomu prvnímu nežli naopak.

Vyjma zmíněného nabízí Rapid Spaceback i pro škodovku neobvyklou možnost individualizace. Kromě standardní zádě je totiž k dispozici i její stylovější provedení, které počítá s tónovaným oknem delším o 10 cm. V kombinaci s panoramatickou střechou je tak možné vytvořit dojem celistvé skleněné plochy, která začíná u horní hrany čelního okna a pokračuje až na záď k vykrojení pro registrační značku. Dojem přitom umocňuje černý střešní spoiler.

Tím ale veškeré změny oproti liftbacku končí. Ve výbavě Škody Rapid Spaceback tak najdete stejnou škrabku na led umístěnou ve víčku palivové nádrže, oboustranný koberec v zavazadelníku nebo nádobu na odpadky v bočních dveřích. Nechybí pak ani čelní, boční a hlavové airbagy, ESC nebo příplatkové xenony, kontrola tlaku v pneumatikách či asistent rozjezdu do kopce.

Po stránce motorické pak bude možné Spaceback pořídit se čtyřmi benzinovými a dvěma dieselovými motory, jež výkony pokrývají pásmo od 55 kW/75 koní do 90 kW/122 koní. Sáhnout přitom budete moci i po verzi GreenLine, která je vybavena motorem 1,6 TDI o výkonu 66 kW/90 koní a jež dosahuje udávané průměrné spotřeby 3,8 l/100 km.

Po stránce cenové by Spaceback měl odpovídat praktičtějšímu liftbacku, startovat tak bude někde okolo 250 tisíc. Škoda přitom v České republice počítá s poměrem prodaných vozů 40:60 v neprospěch nového modelu, zatímco na západních trzích, mezi něž patří Německo, Francie či Velká Británie, bude situace zcela opačná.


Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 1 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 01Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 2 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 02Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 3 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 03Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 4 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 01Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 5 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 02Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 6 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 03Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 7 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 04Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 8 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 05Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 9 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 06Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 10 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 07

Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 11 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 04Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 12 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 05Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 13 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 08Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 14 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 09Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 15 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 10Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 16 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 11

Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 17 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 06Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 18 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 12Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 19 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 13Škoda Rapid Spaceback je oficiálně venku, vyloženě praktik to není - 20 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 14
Škoda na první oficiální sadě fotografií ukázala obě možné provedení zádě. Tedy standardní i tu s tónovaným sklem prodlouženým o 10 cm

Petr Prokopec

Diskuze 11 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše