Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě

(+ video) Novinka odhaluje vše důležité o technice a výbavě, rozměry své panoramatické střechy nebo prostor na zadních sedadlech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě

29.8.2013 | Petr Prokopec | 22 příspěvků

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Novinka odhaluje vše důležité o technice a výbavě, rozměry své panoramatické střechy nebo prostor na zadních sedadlech.

S blížícím se autosalonem ve Frankfurtu začínají na světlo světa vykukovat prakticky všechny novinky, které v hesenské metropoli uvidíme. Některé z nich ovšem byly prezentovány již na počátku prázdnin, díky čemuž by na ně v záplavě aktualit mohlo být zapomenuto. Proto míří na internet zas a znova, tu v podobě nových fotek, tu s kompletními technickými údaji. Typickým takovým vozem je Škoda Rapid Spaceback.

Mladoboleslavská novinka nás ostatně napínala již před oficiálním představením. Ani během toho jsme se ovšem nedozvěděli veškeré informace, zvláště ty technického rázu chyběly. Až do Frankfurtu ale nakonec čekat nemusíme, neboť se záplavou nových dat se Škoda vytasila právě nyní. Úplně kompletní sice nejsou, chybí hlavně ceny, i tak je to ale o hodně více než jsme se dozvěděli dosud.

Začneme ale panoramatickou střechou, která se stala jakýmsi symbolem této verze Rapidu. Bude se pochopitelně dodávat za příplatek, vyrobena je v rozměru 1 713 x 1 155 mm, přičemž nabízí průhledovou plochu 1 210 x 780 mm. Kombinovat ji navíc můžete s prodlouženým zadním sklem (končí o 10 cm níže než běžné zadní okno) a polepem střešního spoileru, díky čemuž vytvoříte jednolitou tmavou plochu od hrany čelního okna až do poloviny zadních dveří.

Pro lepší představu o její velikosti můžeme zopakovat informace o velikosti karoserie, která při rozvoru náprav 2 602 mm měří 4 304 mm na délku, 1 706 mm na šířku a 1 459 mm na výšku. Ty nové vesměs nejsou, prostorem pro kolena (64 mm) a hlavy resp. tělo cestujících (980 mm) na zadních sedadlech ale ano a mladoboleslavská s nimi chce přebít konkurenci. Hůře už to, zvlášť na její poměry, půjde se zavadelníkem, který nabízí 415 litrů ve standardu a 1 380 l při sklopených sedadlech. Také tohle už jsou známe údaje, detaily k výšce (841 mm) a nákladové hraně (677 mm) ale automobilka vytasila až nyní.

Ačkoli ceník zůstává neznámou, přesto známé mnohé podrobnosti o základní výbavě rozprostřené do třech stupňů s označením Active, Ambition a Elegance. Nejníže stojí výbava Active s ESC, ABS, předními, bočními a hlavovými airbagy coby bezpečnostním minimem. Z dalších prvků skýtá světla pro denní svícení, posilovač řízení, centrální zamykání nebo elektricky ovládaná okna vpředu. Kola jsou ocelová v rozměru 14" nebo 15". Výbava Ambition k tomu přidává tónovaná skla, palubní počítač, kryty vnějších zpětných zrcátek a vnější kliky dveří v barvě karoserie, výškově stavitelné sedadlo řidiče, schránku na brýle, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a odkládací kapsy na zadní straně opěradel předních sedadel.

Vrcholný Elegance pak jezdí na 15" kolech z lehké slitiny, disponuje standardně paketem Chrom pro interiér s chromovanými prvky na volantu, rámečcích a ovladačích výdechů ventilace, řadicí páce a madle ruční brzdy. Součástí výbavy Elegance je také malý kožený paket, přední loketní opěrka s odkládacím prostorem, textilní koberečky, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, elektricky ovládaná okna vpředu i vzadu a rádio Blues. O přízeň zákazníků se též v případě Spacebacku bude ucházet i provedení Style Plus se stejnými specifiky jako u liftbacku.

K mání budou nad rámec standardních úrovní výbavy i mnohé příplatkové prvky, na tomto místě ale zmiňme aspoň tradiční výbavové pakety. Již při zahájení prodeje bude k dispozici paket Xenon, který kromě xenonových čelních světlometů zahrnuje také mlhovky s funkcí Corner. Poněkud aktivněji smýšlející řidiče by mohl zaujmout paket Dynamic se sportovními sedadly, volantem, hlavicí řadicí pákou a madlem ruční brzdy potažené kůží, pedály z ušlechtilé oceli a dekorační lišty interiéru v provedení Piano White nebo Piano Black. Paket Interiér je pak zaměřený na praktičnost interiéru a skýtá třeba síťky na vnitřní straně předních opěradel, držák multimediálních přístrojů či koš na odpadky ve dveřích.

Tím se můžeme přesunout k „prostě chytrým” řešením, kterými se Škodovka chlubí u všech nových modelů a Spaceback není výjimkou. Nic vysloveně nového ale v jejich přehledu nenajdeme, a ta vyjmenujme telegraficky pár těch zajímavějších mnohdy pochopitelně příplatkových - mezipodlahu zavazadlového prostoru, držák reflexní vesty, škrabku na led ve víčku palivové nádrže, oboustranný koberec na podlaze zavazadlového prostoru, dva háčky na zavěšení tašek v kufru, držáky pro láhve o objemu až 1,5 litru, držák parkovacích lístků nebo už zmíněné síťky na vnitřních stranách opěradel předních sedadel, nádobu na odpadky v kapsách dveří a držák multimediálních přístrojů na středovém panelu,

Technickou pasáž můžeme rozjet informací o novém elektromechanickém posilovači řízení C-EPS, který se v Rapidu objevuje vůbec poprvé. Otázkou je, jestli to zejména aktivnější řidiči ocení, neboť na dnešní poměry překvapivě čitelnou elektrohydrauliku nahrazuje čistě elektromotorem pracujím v závislosti na aktuálních jízdních podmínkách. Automobilka argumentuje nižší hmotností, rozměry a spotřebou, jde ale jistě hlavně o papírovou spotřebu a výrobní náklady.

K dispozici jsou také konečně detailní data o technice. Třebaže ta pochopitelně úplně nová není, bylo na místě se ptát, co udělá její spojení s jinou karoserií Spacebacku - pokud jste si tuto otázku kladli, máme pro vás řadu odpovědí.

V případě benzinových motorů budou k dispozici čtyři jednotky s výkonu od 55 do 90 kW. Základem je atmosféricky plněný tříválec 1,2 MPI/55 kW (75 k), který se bude chlubit hlavně papírovou kombinovanou spotřebou 5,8 l benzinu na 100 km. K mání kombinuje výlučně s manuální pětistupňovou převodovkou.

Již přeplňovaný čtyřválec 1,2 TSI/63 kW (86 k) se nabízí též jen ve spojení s manuální pětistupňovou a dosahuje kombinované spotřeby 5,1 l/100 km, v případě verze s eko-paketem Green tec jde o 4,9 l/100 km. Výkonnější varianta 1,2 TSI dosahuje 77 kW (105 k) a spotřeba činí 5,4 l/100 km resp. 5,0 l/100 km, zde už je standardem šestistupňový manuál.

Nejsilnějším benzinovým motorem modelu Rapid Spaceback je čtyřválec 1,4 TSI/90 kW (122 k), pro změnu výlučně se sedmistupňovým automatem DSG. Jeho kombinovaná spotřeba paliva dosahuje hodnoty 5,8 l/100 km resp 5,4 l/100 km.

Naftové motory jsou k dispozici pouze dva, oba mají přímé vstřikování paliva common-rail. Pro Rapid je novinkou jednotka 1,6 TDI/66 kW (90 k), kterou je možné kombinovat s manuální pětistupňovou převodovkou nebo sedmistupňovým dvouspojkovým automatem DSG. Spotřeba vozu s manuální převodovkou v kombinovaném režimu činí 4,4 l/100 km resp. 3,9 l/100 km pro Green tec, u automatu jde o 4,5 l/100 km, Green tec kupodivu není k dispozici.

Výkonnější, už dobře známá varianta motoru 1,6 TDI produkuje 77 kW (105 k). Nabízena je jen s manuální pětistupňovou převodovkou a její spotřeba činí 4,4 l/100 km resp. 3,9 l nafty na 100 km. Pokud se ptáte na další technické údaje krom spotřeby jako je hmotnost a dynamika, odkážeme vás na přiložené tabulky, v nichž najdete úplně vše známé v přehlednější podobě.


Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 1 - Skoda Rapid Spaceback technicke udaje 01Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 2 - Skoda Rapid Spaceback technicke udaje 02Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 3 - Skoda Rapid Spaceback technicke udaje 03Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 4 - Skoda Rapid Spaceback technicke udaje 04Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 5 - Skoda Rapid Spaceback technicke udaje 05Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 6 - Skoda Rapid Spaceback technicke udaje 06
Kompletní technická data všech benzinových i naftových verzí

To je vše, co vám v tuto chvíli můžeme ke Spacebacku říci. Snad není nemístné tvrdit, že do úplné mozaiky už nám chybí opravdu pouze drobnosti, zejména pak ceník. Zatím je otázkou i to, zda Škoda bude chtít prodávat novou verzi levněji, nebo dráže než liftback, natož pak, o kolik...

Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2013.


Spaceback na prvním reklamním videu

Dostupné pohledy na Škodu Rapid Spaceback

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 7 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove posledni 01Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 8 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove posledni 02

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 9 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 01Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 10 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 02Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 11 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 03Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 12 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove 01Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 13 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove 02Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 14 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 01Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 15 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 02Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 16 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 03Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 17 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 04Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 18 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 05Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 19 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 06Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 20 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 07

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 21 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 04Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 22 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 05Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 23 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 08Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 24 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 09Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 25 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 10Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 26 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 11

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 27 - Skoda Rapid Spaceback prvni oficialni sada 06Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 28 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 12Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 29 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 13Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 30 - Skoda Rapid Spaceback 2014 detaily 14

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 31 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 01 cervena CorridaŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 32 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 02 cervena RioŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 33 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 03 bila MoonŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 34 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 04 modra RaceŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 35 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 05 cerna MagicŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 36 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 06 bezova CapuccinoŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 37 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 07 zluta SprintŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 38 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 08 bila CandyŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 39 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 09 seda MetalŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 40 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 10 modra DenimŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 41 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 11 zelena RallyeŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 42 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 12 modra PacificŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 43 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove barvy 13 seda Brilliant

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 44 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove kola 01 AntiaŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 45 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove kola 02 CamelotŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 46 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove kola 03 CarmeŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 47 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove kola 04 DakaraŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 48 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove kola 05 DioneŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 49 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove kola 06 Metis

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 50 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove interier 01 ActiveŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 51 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove interier 02 AmbitionŠkoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 52 - Skoda Rapid Spaceback 2014 nove interier 03 Elegance

Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 53 - Skoda Rapid Spaceback vyroba 01Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 54 - Skoda Rapid Spaceback vyroba 02Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 55 - Skoda Rapid Spaceback vyroba 03Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 56 - Skoda Rapid Spaceback vyroba 04Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 57 - Skoda Rapid Spaceback vyroba 05Škoda Rapid Spaceback: víme vše o technice i výbavě - 58 - Skoda Rapid Spaceback vyroba 06
Výroba Škody Rapid Spaceback je již v plném proudu, k mání budou vozy s i bez prodlouženého zadního skla od října letošního roku

Petr Prokopec

Diskuze 22 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše