Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity

Pokud čekáte, že v „Ladalandu“ bude jakékoli prvenství v popularitě aut spojeno s domácí značkou, budete překvapeni. Lada je v případě průměrných nájezdů až pátá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity

12.1.2020 | Petr Prokopec

Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud čekáte, že v „Ladalandu“ bude jakékoli prvenství v popularitě aut spojeno s domácí značkou, budete překvapeni. Lada je v případě průměrných nájezdů až pátá.

Auto si každý kupuje ze specifických důvodů. Unikátní je pak i jízdní styl, stejně jako obvyklý nájezd. Po stránce ročních statistik je ale již situace poměrně vyrovnaná, a to dlouhodobě. Třeba zhruba třetina Čechů již hezkých pár let najede ročně mezi 5 a 10 tisíci kilometry a třetina mezi 10 a 20 tisíci kilometry. Zatímco přitom v první skupině jsou si muži a ženy rovni, ve druhé již usedají za volant spíše pánové. Přes 50 tisíc kilometrů pak ročně najezdí jen 3 procenta české motoristické obce, povětšinou přitom jde o muže.

Dnes ovšem Česko ponecháme ladem a vypravíme se do Ruska. Stranou navíc dáme i genderovou vyváženost a místo toho zaměříme pozornost na jednotlivé značky. Aktuální statistiky tamního Avtostatu totiž odhalily jedno velmi zajímavé překvapení - největší roční nájezd je spojen se Škodou. S vozy mladoboleslavské automobilky ruští motoristé jezdí raději než s jakýmikoli jinými a najedou s nimi v průměru 20 700 kilometrů, tedy o poznání více, než kolik činí průměr všech aut (16 000 km).

Není tedy překvapivé, že Škoda považuje ruský trh za nadmíru důležitý. Země proto po vzoru Číny či Indie dostává i specifické modely, jako je nový Rapid. Tato novinka zůstala po technické stránce prakticky identická s dosavadním provedením, chlubí se však designem připomínajícím hatchback Scala. S pohledným zevnějškem tak je možné spárovat i atmosférické jednotky a manuální převodovky, což je ve zbytku Evropy věc již pomalu nevídaná.

Vraťme se ale zpátky k nájezdu, kdy o druhé a třetí místo se na ruském trhu dělí Volkswagen a Volvo (19 400 km). Pod pódiem skončil Ford (18 800 km), za kterým následuje Hyundai (17 900 km). To jinými slovy znamená, že nejlepší pětku bez výjimky okupují vozy zahraničních značek. Mimo nejlepší desítku ovšem Lada nevypadla, se 17 900 kilometry ji najdeme na šestém místě. Sedmá je Toyota (17 850 km), osmé Mitsubishi (17 800 km) a špčku uzavírají Kia a Citroën (17 700 km) na 9. resp. 10. místě.

Zajímavý je pak pohled ještě na chvost žebříčku, v jehož případě minimem byl roční nájezd 14 tisíc kilometrů. Tuto příčku totiž velmi těsně překročily čínské Chery, japonské Suzuki a... také německé Porsche. V jeho případě lze ale ke všemu předpokládat, že i tak relativně nízké číslo dostaly ve statistikách výše modely jako Panamera a Cayenne, se kterými lidé jistě jezdí častěji než s 911 a dalšími sporťáky.


Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 1 - Skoda znacky v Rusku 01Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 2 - Skoda znacky v Rusku 02Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 3 - Skoda znacky v Rusku 03Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 4 - Skoda znacky v Rusku 04Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 5 - Skoda znacky v Rusku 05
Není překvapivé, že ruský trh je pro Škodu důležitý. S jejími vozy tamní motoristé ročně najezdí v průměru nejvíce kilometrů ze všech značek

Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 6 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 01Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 7 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 02Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 8 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 03Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 9 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 04Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 10 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 05Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 11 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 06Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 12 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 07Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 13 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 08Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 14 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 09Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 15 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 10Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 16 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 11Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 17 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 12Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 18 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 13Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 19 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 14Škoda si podmanila ruské řidiče, statistika ukazuje míru jejich popularity - 20 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 15
Také proto se Rusové dočkali zcela nového Rapidu, který je Čechům upřen

Zdroje: Avtostat, Škoda Auto, Drom

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.