Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy

Na jednu stranu to svádí k předsudkům, na tu druhou je to prostě statistika a ta obvykle nelže. Výsledné pořadí aut navíc skutečně není překvapivé, některé značky agresivní řidiče zjevně přitahují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy

25.10.2020 | Petr Prokopec

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy

/

Foto: BMW

Na jednu stranu to svádí k předsudkům, na tu druhou je to prostě statistika a ta obvykle nelže. Výsledné pořadí aut navíc skutečně není překvapivé, některé značky agresivní řidiče zjevně přitahují.

Prakticky každý z nás si škatulkuje ostatní řidiče na základě aut, která řídí. Výsledkem mohou být nemístné předsudky, volba auta ale zkrátka dává něco najevo o charakteru jeho majitele. Když si někdo v 50 letech koupí žluté sportovní kupé, napoví to něco o jeho smýšlení stejně jako to, když si někdo ve 20 pořídí hnědý kombík s nejslabším dieselem na trhu.

Právě na charakter řidičů jednotlivých aut se zaměřila studie americké společnosti Insurify, která zprostředkovává pojištění aut a jako taková ví o svých klientech docela dost, mimo jiné jejich dřívější prohřešky za volantem. Podle nich asi nelze usuzovat, kdo má jaký smysl pro rodinný život, pokud je ale někdo opakovaně trestán za projevy agrese za volantem, hodit jej do škatulky „agresivní řidič”, není nemístné. A právě na jejich auta se studie zaměřila.

Její výsledky tak odhalují desítku vozů, po jejichž spatření byste raději měli zbystřit a pokud možno nedráždit. Za jejich volantem totiž nejčastěji sedí lidé trestaní za nedání přednosti v jízdě či chodci, nezastavení na semaforu či příslušném dopravním značení, nevhodné couvání, porušení zákazu předjíždění, najíždění, vybržďování či ujetí od nehod. Z této statistiky pak vznikla ona nejhorší desítka, která je založena na počtu agresivních řidičů na tisíc vozů.

Studie mimo to poukazuje na tu skutečnost, že méně vyrovnaní jedinci inklinují především ke sportovním vozům s vyšším výkonem. Přičemž Audi, BMW a s nimi i Acura (luxusní divize Hondy prodávající třeba i sportovní NSX) mají mezi nejhorší desítkou hned šest zástupců. Naopak vozy jako Nissan X-Terra, Honda Ridgeline a Range Rover v daném žebříčku nehledejte, jejich majitelé byli totiž vyhodnoceni jako ti nejpříjemnější, na které můžete na silnici narazit. V případě celkového průměru tu pak máme 23,1 agresivních řidičů na tisíc motoristů.

10 aut, která nejčastěji řídí agresivní řidiči

10. Audi A4

Počet agresivních řidičů: 44,8/1 000


Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 1 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 01
Foto: Audi

Lidé používající německý sedan jsou agresivní hlavně vůči chodcům, přednost jim nedají čtyřikrát častěji než průměr všech řidičů.

9. Honda Element

Počet agresivních řidičů: 45,4/1 000

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 2 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 02
Foto: Honda

Jediný nesportovní zástupce v žebříčku řídí často lidé, kteří nedávají přednost ostatním vozům, a to dvakrát častěji než zbytek.

8. Hyundai Veloster

Počet agresivních řidičů: 46/1 000

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 3 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 03
Foto: Hyundai

Korejský hatchback je spojen hlavně s překračováním rychlosti, stejně tak ale i s nedáním přednosti v jízdě, jíž se jeho majitelé dopouští 2,3krát častěji.

7. Acura ILX

Počet agresivních řidičů: 46,4/1 000

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 4 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 04
Foto: Acura

Japonská automobilka u svého sedanu s oblibou vyzdvihuje poměr výkonu a hmotnosti, což řidiče zjevně svádí hlavně k agresivní jízdě.

6. Acura TLX

Počet agresivních řidičů: 47/1 000

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 5 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 05
Foto: Acura

Majitelé tohoto vozu nedávají přednost chodcům i ostatním řidičům o 81,7 % častěji než zbytek, v případě nezastavení na stopce jsou na tom hůře o 72,1 %.

5. Toyota Celica

Počet agresivních řidičů: 47,6/1 000

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 6 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 06
Foto: Toyota

Poslední Celica sice vznikla v roce 2005, v oběhu je ale zjevně dále tolik aut, že to ovlivnilo i současnou statistiku v případě agresivní jízdy.

4. Subaru WRX

Počet agresivních řidičů: 49,7/1 000

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 7 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 07
Foto: Subaru

WRX vítězí v počtu rychlostních přestupků, přičemž jeho majitelé mimo to 2,5krát častěji špatně předjíždí a 2,3krát častěji předjíždí na zákazu.

3. Audi A5

Počet agresivních řidičů: 54,3/1 000

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 8 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 08
Foto: Audi

Audi jako takové je spojeno hlavně s najížděním na ostatní řidiče, u A5 se k tomu však přidává ještě nedání přednosti chodcům a nerespektování semaforů či dopravního značení.

2. BMW řady 7

Počet agresivních řidičů: 56,2/1 000

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 9 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 09
Foto: BMW

Jakkoliv by člověk německou limuzínu spojoval spíše s poklidnou jízdou, realitou je hlavně bezohlednost dosahující dvojnásobku národního průměru.

1. BMW řady 4

Počet agresivních řidičů: 58,9/1 000

Studie odhalila typická auta agresivních řidičů, na většinu stačí dvě písmena abecedy - 10 - 10 aut nejagresivnejsich ridicu 2020 USA 10
Foto: BMW

Pro majitele řady 4 není lichotivou vizitkou, že při nedání přednosti chodcům přesahují průměr 9,7krát. Mimo to příliš nerespektují znamení k zastavení.

Zdroj: Insurify

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše