Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku

Slovenské letadlo na značkách se ukázalo na Top Marques jako prototyp připravený k sériové výrobě. Jeho cena opravdu není pro masy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku

28.4.2017 | Marek Bednář | 6 příspěvků

Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Slovenské letadlo na značkách se ukázalo na Top Marques jako prototyp připravený k sériové výrobě. Jeho cena opravdu není pro masy.

Slovenský AeroMobil se skutečně představil na Top Marques v Monaku, jak výrobce před pár týdny slíbil. Dostal označení 4.0, jako čtvrtá vzniknuvší verze, a je to prý prototyp, který je plně připravený pro sériovou výrobu. Víme také, co znamená ono hybridní pohonné ústrojí, o kterém Slováci minule hovořili.

Jeho princip je ten, že spalovací motor pohání pouze vrtuli při letu a generátor při jízdě po silnici. Ten dodává proud elektromotoru na přední nápravě. O voze nicméně nelze hovořit jako o elektromobilu s prodlouženým dojezdem, protože, pokud víme, nemá baterie a nedá se nabíjet ze zásuvky.

Elektrický pohon při jízdě po silnici byl pravděpodobně zvolen proto, že je snazší karoserií táhnout kabely než hřídele. Spalovací motor, dvoulitrový plochý čtyřválec s turbodmychadlem a výkonem 300 koní, je umístěn za kabinou a hřídelí žene vrtuli, která je na zádi stroje.

AeroMobil má nádrž na 91 litrů paliva, což má stačit k doletu 750 km anebo dojezdu po silnici 700 km. Maximální rychlost na silnici je elektronicky omezena na 160 km/h, ve vzduchu je maximálka 357 km/h. Transformace mezi režimem letu a jízdy po silnici má zabrat méně než tři minuty.

Základ kabiny verze 4.0 je monokokové šasi, na které je připevněn zadní pomocný rám pro motor a další části vozu. Dovnitř se vejdou dva lidé, o prostoru pro náklad zprávy nemáme, ale celková užitečná hmotnost je 240 kg. Součástí standardní výbavy bude hasicí přístroj a padák, který bude sloužit v případě nouze. Jedna z předchozích verzí AeroMobilu ho už vyzkoušela.

V první sérii nazvané jednoduše „First Edition” má být vyrobeno 500 kusů s cenou od 1,3 do 1,63 milionu dolarů, tedy 32 - 40,1 milionu korun, podle toho, kolik se najde zájemců. Disponujete-li patřičnou hotovostí - není to málo, ale nikdy nikdo neříkal, že AeroMobil bude dopravním prostředkem pro masy -, můžete si již nyní vůz obednat. Kdy ovšem začne výroba a kdy budou první kusy dodány zákazníkům, zatím nevíme.


Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 1 - aeromobil 4 prezentace top marques 01Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 2 - aeromobil 4 prezentace top marques 04Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 3 - aeromobil 4 prezentace top marques 05Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 4 - aeromobil 4 prezentace top marques 03Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 5 - aeromobil 4 prezentace top marques 02Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 6 - aeromobil 4 prezentace top marques 06
Takhle se AeroMobil 4.0 ukázal na monacké přehlídce Top Marques

Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 7 - aeromobil 4 prototyp top marques 01Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 8 - aeromobil 4 prototyp top marques 02Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 9 - aeromobil 4 prototyp top marques 03Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 10 - aeromobil 4 prototyp top marques 04Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 11 - aeromobil 4 prototyp top marques 05Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 12 - aeromobil 4 prototyp top marques 06Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 13 - aeromobil 4 prototyp top marques 07Takhle to vypadá v prvním létajícím autě, Slováci ukázali hotový AeroMobil v Monaku - 14 - aeromobil 4 prototyp top marques 08
Firma zveřejnila i počítačové ilustrace verze 4.0

Marek Bednář

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.