Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko

Žádný ze současných sériových modelů Tesly nepřipomíná stroj, který má v Zeleném pekle uzmout rekord Porsche Taycan. Vyrábět se ale má, byť možná podobně jako Bugatti Chiron Super Sport 300+.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko

12.9.2019 | Petr Prokopec

Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko

/

Žádný ze současných sériových modelů Tesly nepřipomíná stroj, který má v Zeleném pekle uzmout rekord Porsche Taycan. Vyrábět se ale má, byť možná podobně jako Bugatti Chiron Super Sport 300+.

Jak se zdá, mezi Evropou a Spojenými státy nedojde pouze na obchodní válku. Zjevně se totiž chystá bitva, ve které budou figurovat také automobilky Porsche a Tesla. Jejím dějištěm se pak stane Nürburgring, respektive proslulá Severní smyčka představující nejnáročnější okruh na světě. Čas na něm dosažený přitom začíná být pomalu důležitější než sprint z klidu na stovku nebo nejvyšší rychlost, neboť do značné míry poukazuje na reálnou využitelnost rychlosti toho či onoho auta v reálném světě.

Nejspíše již víte, že nové elektrické Porsche Taycan zvládlo obkroužit Ring za 7 minut a 42 sekund. Absolutní rekord to sice není, o nejlepší čas mezi elektrickými čtyřdvířky ale jde. Mnohem podstatnější je ovšem fakt, že novinka z Zuffenhausenu vůbec zvládla jednadvacet kilometrů v plném tempu urazit. Tesla něco takového nikdy nedokázala, Model S zvládne v plném nasazení jen okolo třetiny kola, než dojde k přehřátí a přepnutí do nouzového režimu. A ani nový Model 3 na tom není lépe.

Už při zmínce Elona Muska o tom, že Tesla na výkon Porsche zareaguje, jsme tedy velmi pochybovali, že by na vyslala Ring sériový model. A přesně to se nyní potvrdilo. Aamerická automobilka se tento týden na okruhu ukázala zatím jen v rámci příprav, neboť o rekord se skutečně nelze pokusit načisto z jedné vody, už to ale ukazuje, jak specifický model bude usilovat o nejlepší čas. Do vínku dostal nafouklé lemy blatníků, pod něž se nastěhovala odlehčená kola s mnohem širšími pneumatikami Michelin Sport Pilot Cup 2 R. Uvnitř pak nechybí ochranná klec. Tím viditelné změny končí, tedy až na spoiler a logo na víku zavazadelníku, kde trůní nápis P100D+.

Vůz se jistě pochlubí i řadou zásahů v útrobách, což jen ukazuje, že obavy z německé novinky Fremont zachvátily již dávno, ostatně Porsche se před pár měsíci pochlubilo tím, že řada zájemců o jejich elektromobil se rekrutuje z řad majitelů Tesly. A pokud by tito lidé na vlastní kůži zjistili, že kromě kvality dostanou i lépe využitelnou dynamiku, měl by Musk problém.

Je samozřejmě otázkou, zda varianta P100D+ vše vyřeší a Porsche zadupe do země, to se ale zřejmě ukáže už velmi brzy. Nové informace zmiňují, že k pokusu o rekord má Tesla vyhrazené půlhodinové okénko během 21. září, tedy příští sobotu. Zda spolu s ní na trať dorazí i Nico Rosberg, zatím není jisté, dávalo by to však smysl. Stejně tak si musíme počkat, v jaké podobě provedení P100D+ zamíří prodeje. Že se tak stane, už Elon Musk potvrdil, je ale otázkou, jestli půjde o vůz schopný zopakovat výkony z okruhů, nebo to dokáže jen jistá omezená edice jako Bugatti Chiron Super Sport 300+.


Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko - 1 - Tesla Model S P100D Plus 2019 prvni sada 01Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko - 2 - Tesla Model S P100D Plus 2019 prvni sada 05Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko - 3 - Tesla Model S P100D Plus 2019 prvni sada 08Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko - 4 - Tesla Model S P100D Plus 2019 prvni sada 10Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko - 5 - Tesla Model S P100D Plus 2019 prvni sada 11Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko - 6 - Tesla Model S P100D Plus 2019 prvni sada 13Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko - 7 - Tesla Model S P100D Plus 2019 prvni sada 14Tesla opravdu vytáhla na Ring svou zbraň proti Porsche, k sérii má ale hodně daleko - 8 - Tesla Model S P100D Plus 2019 prvni sada 15
Tesla Model S skutečně již řádí na Ringu, ovšem ve zcela nové verzi P100D+ s řadou viditelných a jistě ještě větším počtem neviditelných úprav. Kdy a zda zamíří do prodeje, zatím není jasné, stejně jako to, zda zvládne Porsche Taycan porazit

Zdroje: Carscoops, Road and Track

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše