Tesla proti svým zrádcům rozpoutala válku o nejrychlejší auto světa, smát se ale může ten třetí

Vyndejte si pytlík s brambůrkami a colu, protože tohle bude zajímavá podívaná, při které se dva kohouti budou prát o každou setinu sekundy. Na jedné straně je Tesla Model S Plaid a na druhé Lucid Air.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla proti svým zrádcům rozpoutala válku o nejrychlejší auto světa, smát se ale může ten třetí

25.9.2020 | Petr Prokopec

Tesla proti svým zrádcům rozpoutala válku o nejrychlejší auto světa, smát se ale může ten třetí

/

Foto: Tesla@Twitter

Vyndejte si pytlík s brambůrkami a colu, protože tohle bude zajímavá podívaná, při které se dva kohouti budou prát o každou setinu sekundy. Na jedné straně je Tesla Model S Plaid a na druhé Lucid Air.

Před několika málo dny Tesla pořádala tzv. Bateriový den. Prakticky celý svět očekával, že představeny budou revoluční akumulátory, ať již co do dojezdu, výdrže či ceny. Nicméně jak říká Mate Rimac, šéf chorvatské automobilky specializující se na elektrické supersporty, technologie zůstává posledních dvanáct let naprosto stejná. Dle něj by tak v nejbližší době nemělo dojít k žádnému zásadnímu průlomu, místo toho lze čekat pouze evoluci. S tím se zjevně ztotožňuje i Tesla, neboť ani ona oproti očekáváním s revolucí nepřišla.

Když ale Elon Musk nezaujal s lepšími akumulátory slibovanými nejdříve pro rok 2022, představil raději novou variantu Modelu S zvanou Plaid, která počítá se třemi elektromotory namísto dosavadních dvou. Výkon díky tomu vzrostl na 1 100 koní, zatímco v případě dojezdu mohou zákazníci počítat s 837 kilometry. Nejpodstatnější je však dynamika, neboť dané provedení má zrychlit z klidu na stovku za méně než 2 sekundy. Čtvrtmíli pak hodlá pokořit za méně než 9 sekund, což z by z třímotorové Tesly dělalo nejlépe akcelerující silniční vůz historie.

Kalifornská automobilka se nicméně pochlubila ještě jedním číslem, a sice časem 1 minuta a 30,3 sekundy. Přesně takovou dobu potřeboval testovací jezdec značky na obkroužení okruhu Laguna Seca, přičemž tak pokořil nejen prototyp varianty Plaid, který totéž zvládl loni v září za 1:36,55 minuty, ale také konkurenční elektrický sedan Lucid Air. Za tím přitom stojí lidé, kteří již nechtěli pracovat pro Elona Muska a Tesla je kvůli tomu označuje za zrádce. Ti se před nedávnem dostali na 1 minutu a 33 sekund.

Právě v této chvíli nicméně situace začíná být opravdu zajímavá. Také Lucid Air totiž do výroby posílá zprvu maximálně dvojici pohonných jednotek, nicméně nyní již také testuje třímotorové provedení. Právě to se vypravilo na dráhu pro sprinty, kde zvládlo pokořit čtvrtmíli za 9,245 sekundy. Tedy sice na první pohled pomaleji než Tesla, ta však nicméně zatím vypustila jen video mapující její jízdu po Laguna Seca. Lucid se však oproti tomu pochlubil záběry ze sprintů.

„Zrádci“ navíc na voze stále pracují, přičemž nejspíše s ním vyrukují až v přespříštím roce. Je tedy velmi pravděpodobné, že dynamika se v mezičase ještě vylepší. Totéž samozřejmě může platit také u Tesly, ostatně i ona pustí provedení Plaid do prodeje až v závěru příštího roku. Tedy za předpokladu, že si tentokráte vezme plnění vlastních závazků k srdci. V následujících letech se tedy můžeme těšit na zajímavou přetahovanou o sekundy, na okruzích i dragstripech.

Hrou nicméně může ještě neskutečně zamávat zmiňovaný Rimac, konkrétně pak chystaný model C_Two, který rovněž počítá s méně než dvousekundovým zrychlením na stovku. Se svými 1 914 koňmi by navíc měl zvládnout až 420 km/h. Dost možná to tedy nebudou Američané, kdo bude přepisovat historické tabulky, nýbrž Chorvaté, o to zajímavější celé klání bude.


Tesla proti svým zrádcům rozpoutala válku o nejrychlejší auto světa, smát se ale může ten třetí - 1 - Tesla Model S Plaid vs Lucid Air 2020 rekordy 01Tesla proti svým zrádcům rozpoutala válku o nejrychlejší auto světa, smát se ale může ten třetí - 2 - Tesla Model S Plaid vs Lucid Air 2020 rekordy 02
Tesla se pochlubila rekordem Modelu S Plaid z okruhu Laguna Seca. Foto: Tesla@Twitter

Tesla proti svým zrádcům rozpoutala válku o nejrychlejší auto světa, smát se ale může ten třetí - 3 - Tesla Model S Plaid vs Lucid Air 2020 rekordy 03Tesla proti svým zrádcům rozpoutala válku o nejrychlejší auto světa, smát se ale může ten třetí - 4 - Tesla Model S Plaid vs Lucid Air 2020 rekordy 04
Lucid oproti tomu vytáhl čas modelu Air se třemi motory z dragstripové dráhy. Foto: Lucid Motors@Twitter

Zdroj: Tesla@Twitter, Lucid Motors@Twitter

Petr Prokopec