Tesla staví továrnu v Německu načerno přes 400 námitek, může ji to přijít draho

Nejen na poli vývoje a výroby vnáší nové pořádky do automobilového světa Tesla. V Německu je připravena mít hotovou hrubou stavbu své gigatovárny ještě dříve, než k ni bude mít povolení. A odpor proti ní je velký.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla staví továrnu v Německu načerno přes 400 námitek, může ji to přijít draho

24.9.2020 | Petr Miler

Tesla staví továrnu v Německu načerno přes 400 námitek, může ji to přijít draho

/

Foto: Krisztian Bocsi, Bloomberg

Nejen na poli vývoje a výroby vnáší nové pořádky do automobilového světa Tesla. V Německu je připravena mít hotovou hrubou stavbu své gigatovárny ještě dříve, než k ni bude mít povolení. A odpor proti ní je velký.

Elon Musk včera dvě hodiny hovořil na tzv. bateriovém dnu Tesly, investory firmy tím ale na rozdíl od minulosti nenadchl. Tak trochu jiný Musk si odpustil většinu bombastických slibů a relativně realisticky nastínil plány firmy pro následující léta. Když se pak dozvěděl, že odezva na jeho vystoupení není zrovna příznivá, jakoby mimochodem vytáhl zmínku o novém nejlépe zrychlujícím autu světa, ani to ale propad cen akcií firmy nezastavilo. V momentě příprav tohoto článku je jejich hodnota na 369 dolarech, o více jak 15 % níže oproti hodnotě z počátku tohoto týdne.

Zlí jazykové navíc tvrdí, že ani Model S Plaid není tak hotovou věcí, jak ji Musk prezentuje. Třebaže firma ukázala video s jejím rychlým kolem v Laguna Seca, na trh se nemá dostat ještě rok a čtvrt, což je více jak rok po jejím prvním veřejném exposé na Nürburgingu dlouhá doba. Ze zákulisí zaznívá, že technici o parametrech vozu slíbených Muskem slyšeli na prezentaci poprvé a teprve jich budou muset dosáhnout. Jako náhodou totiž Model S Plaid ve všem překonává nedávno odhalenou novinku „zrádců Tesly”, s nimiž by Musk obzvlášť nerad prohrál. Obtížnější pozice firmy na stále více konkurenčním trhu ale není to jediné, čeho se musí investoři obávat.

Problémem se pro firmu může stát i nová Gigafactory, která se v současné době staví v Německu poblíž Berlína. Proti její stavbě se totiž vzdouvá stále větší odpor místních, kterým se nelíbí podstatný nárůst kamionové dopravy, rozsáhlé odlesňování nebo možné znečištění spodních vod. Místním úřadům bylo podáno přes 400 námitek, bezprecedentní číslo v jakémkoli stavebním řízení v celém regionu, kdy kterákoli jediná z nich může vést k ukončení celého projektu.

Právě v tomto bodě je celá záležitost poněkud pikantní. Úřady v Grünheide stále nebylo Tesle vydáno finální stavební povolení, Tesla ale přesto naplno rozjela stavbu. Nejpodstatnější je pro ni dodržení termínu zahájení výroby, pro který riskuje obrovské peníze. Pokud by nedošlo na schválení projektu, automobilka bude muset na vlastní náklady vše zbourat a uvést do původního stavu. Odepisovaly by se odhadem desítky miliard korun, kromě toho by zásadním způsobem utrpěla také značky. Zatím se nezdá, že by na něco takového mělo dojít, jistotu ale Tesla jednoduše nemá a mít nemůže.

Od včera se v Erkneru nedaleko Grünheide koná veřejné slyšení, na kterém mohou promluvit jednotliví stěžovatelé. Vzhledem k jejich počtu potrvá nejméně do dnešního dne, spíše až do pátku. Rozhodnutí ale nepadne ještě měsíce, o povolení se bude definitivně rozhodovat zřejmě až v prosinci. Tesla by tou dobou mohla mít již zcela hotovou hrubou stavbu, neboť v létě 2021 chce továrnu dokončit.

Jeden z místních, Frank Gersdorf, si agentuře Bloomberg postěžoval, že i když řízení teprve začíná, vypadá to, jako by stavba Tesly měla dávno zelenou - získala si velkou podporu od nejvýše postavených politiků na celostátní úrovni včetně ministra hospodářství Petera Altmeiera. Ulrich Stock z místního výrobu pro životní prostředí, který právě konanému slyšení předsedá, ale něco takového odmítá.

Předjímat výsledky řízení není v tuto chvíli na místě, na každý pád zarazí, jak dalece se vzdalují kroky Tesly od jejích veřejných prohlášení. Ačkoli se tváří jako zastánce planety, staví v Německu továrnu v podstatě načerno přes stovky existujících námitek převážně environmentálního ražení. Nejsme tak bláhoví, abychom si mysleli, že obrovská továrna na auta, z níž mají jednoho dnes vyjíždět až 2 miliony vozů za rok, vznikne na zeleném obláčku štěstí, také se ale netváříme, že zachraňujeme svět stavbou aut, která reálně stěží něčemu pomohou.


Tesla staví továrnu v Německu načerno přes 400 námitek, může ji to přijít draho - 1 - Tesla Gigafactory Berlin prvni 01Tesla staví továrnu v Německu načerno přes 400 námitek, může ji to přijít draho - 2 - Tesla Gigafactory Berlin prvni 02
Elon Musk se už dříve pochlubil vizualizacemi nové továrny, tu ale zatím Tesla staví v podstatě načerno a do konce roku se na tom stěží něco změní. Foto: Elon Musk@Twitter

Zdroj: Bloomberg

Petr Miler