Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba

Charakter elektrického pohonného ústrojí elektromobilů dává šance novým výrobcům. Uspějí tam, kde se prozatím nedaří tradičním velikánům?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba

15.9.2015 | Mirek Brokeš | Přidat příspěvek

Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba

/

Charakter elektrického pohonného ústrojí elektromobilů dává šance novým výrobcům. Uspějí tam, kde se prozatím nedaří tradičním velikánům?

Když se dnes řekne elektromobil, většině zasvěcených dnes na mysli vytane Tesla. Zcela oprávněně, protože se jí podařilo vyvinout a ve větším množství i prodávat reálně použitelné elektromobily. Zkoušeli to i jiní, tu s větším, tu menším úspěchem, ale je to právě Tesla, kdo se stal synonymem elektromobilů dnešních dní, jakkoli s obdivem k tomuto stavu vzhlížet nemůžeme - podařilo se to jen za pomoci obrovských dotací, které Elon Musk a jeho firma dostali z kapes lidí, které se nikdo neobtěžoval dotázat, zda jeho aktivity financovat chtějí.

Pochopitelně je otázkou, co tento stav znamená pro budoucnost. Jak ukazují zkušenosti z jiných odvětví, schopnost produkovat konvenční výrobky neznamená úspěch při jejich přerodu do nové formy. Každý si jistě vzpomene na Nokii, jejíž telefony byly ještě pár let všude a dnes o ně téměř nezavadíte. To samé se snadno může stát i tradičním výrobcům aut, byť ani oni oblast elektromobilů nenechávají stranou. Například Porsche čerstvě představilo svou představu. Na jejich místo se na každý pád budou tlačit firmy, o kterých jsme nikdy neslyšeli nebo které mají jádro své činnosti zcela jinde.

Jednou z nich může být tchajwanská společnost Thunder Power (hromová síla, skromnost stranou), která do Frankfurtu přivezla koncept elektrického sedanu. Jeho design je pro Evropana poněkud podivný, na první pohled připomene rybu na kolech, na druhou stranu pokud si jej pořádně prohlédnete, není to nic, co by bylo zcela mimo realitu. Trocha křivek zde, trocha retra jinde, celkově to ale působí vyváženě. To samé se dá říci i o interiéru, který má minimalistický charakter.

Středobodem vozu je sada baterií o kapacitě 125 kWh, která je vybavena pokročilým managementem. Ten by se měl postarat o optimální provozní podmínky tak, aby nedocházelo k předčasnému vybíjení a stárnutí článků. Současně má jít o něco lehčího a levnějšího, než používá konkurence. Zde už ale přicházejí na řadu pochybnosti. Že by Tchajwanci našli svatý grál elektroaut?

Pohon ma zajišťovat elektromotor o výkonu buď 230 nebo 320 kW, což sice ve světě ovládnutém Teslou není zrovna moc, pro běžný život to ale zajisté bude postačovat. Zvláště pokud se vezme do úvahy fakt, že silnější verze má na 100 km/h zrychlovat pod 5 s a rozjet se až na 250 km/h. Obě verze by měly mít dojezd 650 km na jedno nabití a po 30 minutovém nabíjení by měly zvládnout dalších 300 km.

Papír snese vše, říkáte si. Ale třeba to opravdu jsou reálná čísla. Uvidíme zhruba za dva roky, kdy by toto auto mělo debutovat na evropském trhu. Mimochodem, značka si věří. Jak uvidíte v galerii, připravila rovnou i okruhovou verzi tohoto stroje. A ta nevypadá zle, opravdu ne.

Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2015, máme pro vás i galerii živých fotek přímo z dějiště IAA.


Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 1 - Thunder Power EV 2015 02Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 2 - Thunder Power EV 2015 01Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 3 - Thunder Power EV 2015 03Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 4 - Thunder Power EV 2015 04Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 5 - Thunder Power EV 2015 05Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 6 - Thunder Power EV 2015 06Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 7 - Thunder Power EV 2015 07Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 8 - Thunder Power EV 2015 08
Civilní verzi...

Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 9 - Thunder Power EV 2015 09Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 10 - Thunder Power EV 2015 10Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 11 - Thunder Power EV 2015 11Thunder Power je překvapivý konkurent Tesly S z IAA, vypadá jak ryba - 12 - Thunder Power EV 2015 12
...doplnila hned i okruhová.

Mirek Brokeš

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše