Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná

(doplněno) Pusťte z hlavy neviditelné modernizace, klíčový model Škody stihl radikální řez. Konzervativní neutralitu vystřídala velmi odvážná moderna.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná

27.10.2016 | Petr Prokopec | 64 příspěvků

Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(doplněno) Pusťte z hlavy neviditelné modernizace, klíčový model Škody stihl radikální řez. Konzervativní neutralitu vystřídala velmi odvážná moderna.

Doplněno 7:30: S oficiálním odhalením vozu jsme přidali kvalitnější záběry šedých exemplářů, přidali i další snímky hnědě lakovaných Octavií Laurin a Klement a pro srovnání přidali i podobné záběry na dosud prodávané provedení. Vše najdete v přiložené galerii, text článku byl upraven v souladu s tím.


Design vozů mladoboleslavské automobilky, stejně jako většiny ostatních značek koncernu VW, mnozí rádi skloňují v souvislosti s nedostatkem odvahy. Škoda se možná rozhodla vzít si tato slova k srdci a pověřila designový tým Jozefa Kabaně, aby nové modely naplnil emocemi od podlahy až po střechu. První takovou vlaštovkou se stal Kodiaq, o kterém jen málokdo říká křivého slova. Až sedmimístné SUV umně páruje praktičnost s přitažlivou vizáží a i když se jistě najdou tací, kterým po chuti nebude, většině obecenstva se tato skupina zdaleka neblíží.

Jenže ve stopách Škody Kodiaq se mají vydat všechny ostatní modely značky, což platí zejména o dvojitých čelních světlometech. Crossovery a SUV přitom dostanou do vínku vertikální stylizaci, zbytek portfolia pak horizontální. Právě na tyto partie se přitom můžeme nyní naplno podívat, neboť dle očekávání je jimi ozdobena faceliftovaná Škoda Octavia.

Nejkonkrétněji jsme o ní psali před pár týdny, kdy kolega dostal šanci vůz alespoň krátce vidět a odnesl si z toho přesvědčení, že není ošklivý. Je o tom přesvědčen i nyní, dodává ale, že faceliftovanou Octavii viděl ve světle šedé barvě, ve které vizuální oddělení světel nebylo tak výrazné a nižší světla dodávala vozu spíše na agresi. Škoda se nicméně rozhodla tuto novinku prezentovat prostřednictvím auta s tmavě šedým lakem a máme za to, že tím vzbudí rozporuplné reakce.

Popravdě řečeno sami nevíme, co si o kroku Škody myslet - díváme se na snímky vozu už několik hodin a neshodli jsme se na ničem. Snad nikdo za celou tu dobu nejásal nadšením, pohled na přední tři čtvrtiny vozu po oněch hodinách ale obvykle končí u slov jako: „Asi si zvykneme.” A pokud mám zůstat u svého názoru, z předchozího kolegova článku bych si vypůjčil jednu větu z jeho úvodu: „Ono se zdá být nemožné něco podobného udělat hezky.”

Posuďte sami, jak moc se vám výsledek zamlouvá, modernizace Octavie na každý pád nepozměnila jen světlomety. Nová je i čelní maska, změnila se kapota motoru a přestylizován byl rovněž přední nárazník. Neviditelný facelift to tedy rozhodně není a dle Škody mají provedené retuše navodit dojem „mohutnějšího a širšího vozu, který navíc vyzařuje silný charakter”. Při srovnávání dosavadního a nového provedení na obrazovce monitoru nás ovšem napadají spíše slova o ztrátě nadčasovosti a otázka, zda ona dosud chybějící odvaha není rázem až přílišná. Ať už je ale váš názor na čelní partie jakýkoliv, jedno se Škodě upřít nemůže - facelift Octavie skutečně budí více emocí než dosluhující verze.

Tím bychom ale dané partie mohli považovat za probrané, přesunout se tak můžeme k zádi, jenž zůstala prakticky nezměněna. Jediné novinky se totiž totiž vážou taktéž ke světlometům, respektive k jejich odlišné vnitřní grafice. Pohled na profil pak naznačuje, že až na vliv změn provedených na přídi a zádi se tady nezměnilo nic.

Vše zůstává při starém také v případě techniky. Zachována byla pochopitelně platforma MQB, v případě motorů můžete nadále vybírat mezi pěti benzinovými a čtyřmi dieselovými motorizacemi. Ty počítají s objemem od jednoho do dvou litrů a výkony na škále 63 kW/84 koní až 135 kW/184 koní. K dispozici jsou manuální i automatické převodovky, pro varianty 1,8 TSI a 2,0 TDI lze objednat pohon všech kol. Ty přitom - jako u předokolky - mohou být až 18palcové.

Pochopitelně, Octavia se nadále bude moci chlubit jedním z nejprostornějších interiérů ve své třídě, který u liftbacku i kombíku počítá s délkou 1 782 milimetrů a 73 milimetry před koleny cestujících na zadních sedadlech. Zavazadelník pak nadále pobere 590 a 610 litrů, respektive 1 580 a 1 740 litrů po sklopení zadních sedadel.

Přesto se ještě vraťme k novinkám. Modernizovány totiž byly všechny multimediální systémy (Swing, Bolero, Amundsen a Columbus), kdy u posledního zmíněného lze očekávat 9,2palcový displej. Dále tu pak máme i připojení k internetu, na přání dokonce s LTE SIM kartou pro navýšení rychlosti. Dorazily též soubory služeb Infotainment Online a Care Connect, jenž je k dispozici všem verzím vyjma provedení G-Tec.

Rozšířen byl i seznam bezpečnostních a podpůrných systémů, mezi které přibyl asistent pro jízdu s přívěsem, vylepšený parkovací asistent či přednárazový systém Front Assist zahrnující detekci chodců. Dále lze zmínit detekci aut ve slepém úhlu nebo varování před srážkou s překážkami za vozem. Nechybí pak ani zpětná kamera, jejíž obraz je přenášen na palubní monitor.

Co se týče prvků Simply Clever, zde můžeme upozornit na příchod klíče, do kterého lze uložit osobní nastavení hned několika uživatelů. Dorazí ale také vyhřívaný věnec volantu, sklopné stolky na opěrkách předních sedadel či u kombíku vyjímatelná svítilna v zavazadlovém prostoru. Tím jsou ale novinky spojené s faceliftem u konce, alespoň dle toho, co je nám známo.

Další informace budou k dispozici nejspíše v závěru roku, kdy faceliftovaná Škoda Octavia dorazí do prodeje. Po stránce cenové nečekejme velké změny, při brzkém objednání mohou zákazníci první exempláře očekávat už zkraje roku 2017.


Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 1 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 01Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 2 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 02Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 3 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 03Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 4 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 04Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 5 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 05Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 6 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 06Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 7 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 07Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 8 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 08Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 9 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 09Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 10 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 10Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 11 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 11
Designová proměna přídě Škody Octavia je výrazná a bude zřejmě vzbuzovat rozporuplné reakce

Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 12 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 01Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 13 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 02Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 14 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 03Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 15 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 04Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 16 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 05Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 17 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 06Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 18 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 07Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 19 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 08Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 20 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 09Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 21 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 10Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 22 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 11Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 23 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 12Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 24 - Skoda Octavia 2017 facelift dalsi 13Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 25 - Skoda Octavia 2017 facelift lepsi 12
Pohled na vrcholné verze Laurin a Klement v trochu jiném světle

Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 26 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 01Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 27 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 02Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 28 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 04Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 29 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 05Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 30 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 06Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 31 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 08Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 32 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 10Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 33 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 11Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 34 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 14Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 35 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 18<Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 36 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 19Toto je Škoda Octavia po faceliftu, její příď je velmi odvážná - 37 - Skoda Octavia 1 0 TSI 2017 test prvni 20br>Pro srovnání snímky dosavadního provedení Laurin a Klement ve stejné barvě za trochu jiného světla

Petr Prokopec

Diskuze 64 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše