Experti začali likvidovat loď plnou aut, která se převrátila na bok, je to fascinující operace

Loď naložená 4 200 vozy značek Hyundai a Kia vyplula na svou poslední plavbu loni. Zabrala tehdy jen pár minut, na řešení následků přesto padnou miliardy a klíčová část operace probíhá až nyní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Experti začali likvidovat loď plnou aut, která se převrátila na bok, je to fascinující operace

9.7.2020 | Petr Prokopec

Experti začali likvidovat loď plnou aut, která se převrátila na bok, je to fascinující operace

/

Foto: Ryan Dickinson, Wikimedia Commons

Loď naložená 4 200 vozy značek Hyundai a Kia vyplula na svou poslední plavbu loni. Zabrala tehdy jen pár minut, na řešení následků přesto padnou miliardy a klíčová část operace probíhá až nyní.

Nejspíše každý z nás ví, že pod automobilku Hyundai spadají také značky Kia či Genesis. Ovšem skutečnou velikost korejského impéria si v Evropě uvědomuje již málokdo. Původní konstruktérskou a stavební firmu totiž rozjel v roce 1947 Chung Ju-Yung, který byl více než činorodý. O dvacet let později tak svůj záběr rozšířil právě na auta, o dalších pět let později pak rovněž o výrobu lodí. A i o tuto divizi dnes zavadíme, přestože zaměřením zůstaneme dále u čtyřkolových dopravních prostředků.

Naši pozornost totiž upoutal osud zámořské lodi MV Golden Ray, která byla postavena v roce 2017 v korejském Ulsanu loděnicemi Hyundai Mipo Dockyard. Od té doby pak zajišťovala transfer aut značky mezi Státy a zbytkem světa, přičemž dokázala vyvinout rychlost až 19 uzlů (35 km/h). Uvést pak maximálně dokázala 7 700 aut, což je působivé vlastně jen do chvíle, než si člověk uvědomí, že Hyundai vyrábí 5 600 vozů denně. Na palubu se tak nevešla ani dvoudenní produkce.

Na další rutinní plavbu se MV Golden Ray vydala také v sobotu 8. září 2019 krátce po půlnoci. Ovšem již pouhých 23 minut po vyplutí z amerického přístavu Brunswick se ovšem začala hrozivě naklánět na bok. Z pozdějšího vyšetřování přitom vyplynulo, že stabilitu ohrozilo nesprávné nastavení vyrovnávacích nádrží. Kromě toho měl dle zástupců Hyundai propuknout na palubě požár, který zkomplikoval záchranu členů posádky. Nakonec ale všech třiadvacet nehodu přežilo.

Samotná loď nicméně zůstala převrácená na místě nehody dodnes, přičemž místní si i přes obavy z úniku paliva nakonec na neobvyklé panorama zvykli. Aktuálně je ovšem čeká loučení, neboť Korejci se rozhodli fascinující operací loď zlikvidovat. Během léta tak bude MV Golden Ray rozřezána na osm sekcí, z nichž každá má vážit mezi 2 700 a 4 100 tunami. Díky tomu se záchranářští experti dostanou k 4 200 vozům značek Hyundai a Kia, které byly v době neštěstí na palubě. Přesunout by je přitom měli na souš, kde dojde na jejich sešrotování.

Oněch osm sekcí lodi pak bude naloženo na speciální plovoucí platformy, které hromady oceli odtáhnou hlouběji do oceánu, kde poslouží jako základ pro útesy. Vedoucí operací Chris Graff přitom uvedl, že během řezání trupu očekává vznik dodatečných požárů a dokonce i explozí. V trupu se totiž stále nachází ještě desetitisíce litrů paliva, které nešlo odčerpat. Kromě toho mají veškeré práce ztěžovat i naložené vozy, které mohou taktéž vybuchnout či spadnout z paluby do moře.

I díky těmto problémům se předpokládá, že škody spojené s celým incidentem překročí více než 400 milionů dolarů (cca 9,4 mld. Kč). Z této sumy přitom Hyundai mělo dostat vyplaceno 80 mil. USD (1,88 mld. Kč) za loď a stejnou částku za její náklad. Veškeré ostatní peníze pak míří jak na stávající likvidaci, tak na regeneraci životního prostředí. Do vody totiž neuniklo pouze palivo, ale také mnohé chemikálie, zejména ty obsažené v chladicích kapalinách.


Experti začali likvidovat loď plnou aut, která se převrátila na bok, je to fascinující operace - 1 - MV Golden Ray 2020 likvidace prvni foto 01Experti začali likvidovat loď plnou aut, která se převrátila na bok, je to fascinující operace - 2 - MV Golden Ray 2020 likvidace prvni foto 02
Ve Státech odstartovala likvidace lodi MV Golden Ray, jenž patří Hyundai a která v době převrácení měla na palubě 4 200 vozů této značky, stejně jako Kie. Foto: St. Simons Sound

Zdroj: gCaptain

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše