Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h

Od nudlí k autům se to zdá být pořádně daleko, zjevně schopný vietnamský byznysmen se ale nové výzvy nezalekl a prodává SUV dražší než BMW X5 M.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h

10.9.2020 | Petr Prokopec

Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h

/

Foto: VinFast

Od nudlí k autům se to zdá být pořádně daleko, zjevně schopný vietnamský byznysmen se ale nové výzvy nezalekl a prodává SUV dražší než BMW X5 M.

Až do předloňského roku Vietnam nefiguroval mezi zeměmi, které by se mohly pochlubit rozvinutým automobilovým průmyslem. Vše ale změnil Pham Nhat Vuong, který je prvním vietnamským miliardářem a aktuálně vůbec nejbohatším Vietnamcem v zemi. Ke svému majetku přišel především díky tomu, že v roce 1993 založil firmu, která ovládla trh s instantními nudlemi v Evropě, jejich značku Mivina nakonec známe i u nás. Tuto firmu ale na sklonku minulé dekády prodal za miliardy a své jmění se rozhodl dále rozmnožovat.

Nejprve šlo o reality, teď se pokouší prorazit s vlastní automobilkou. Právě tak byla zrozena značka VinFast, která odkoupila od BMW licenci na výrobu předchozích generací sedanu řady 5 a SUV X5. S prvními sériovými vlaštovkami přišla již v roce 2018, kdy oba vozy osadila přeplňovaným čtyřválcem. Ten produkuje až 231 koní, což rozhodně není zanedbatelný výkon. Nicméně nebýt zajímavého zevnějšku obou vietnamských prvotin, asi by jimi byl jen málokdo oslněn. Proto se značka VinFast rozhodla stvořit vrcholnou verzi SUV, které dodala dvojnásobný počet válců.

Vůz si říká President a její pohonná jednotka nepochází z Mnichova. Jde o osmiválec o objemu 6,2 litru objemu, výkonu 340 kW (461 koní) a točivém momentu 624 Nm. Pokud vám tyto parametry něco říkají, jste na správné stopě - jde o agregát LS od General Motors. S touto pohonnou jednotkou VinFast jen stěží bude působit jako mobilní šikana, nejvyšší rychlost totiž podle automobilky činí 300 km/h. Zdá se to jako trochu přehnané číslo, jiná SUV potřebují na podobnou maximálku dalších přibližně 150 koní, ale zatím se musíme spokojit s informacemi od výrobce. Akcelerace na stovku pak činí 6,8 sekundy, což s maximálkou 300 km/h též příliš nekoresponduje.

Ve zbytku se již SUV od čtyřválcové verze příliš neliší, byť jeho standardní výbava pořádně narostla. Zvenčí tu tak máme třeba 22palcová litá kola s šedým povrchem, za nimiž se skrývají červeně lakované třmeny posílených brzd. Povšimnout si lze také sportovněji působícího výpletu čelní masky, zatímco skrze zadní nárazník vykukuje čtveřice koncovek výfuku. Kvůli větší stabilitě při vyšších rychlostech pak byl ještě přepracován a zvětšen střešní spoiler.

Uvnitř se již novinky vážou pouze k exkluzivnějšímu koženému čalounění, jemuž dělají společnost noblesnější dekory dle výběru. Multimediálním systémem s 10,4palcovým dotykovým displejem jsou ale již vybaveny i čtyřválcové verze. Ty budou produkovány v neomezeném množství, varianta V8 však je výrobně limitována 500 kusy. To dělá z verze President hodně exkluzivní zboží, i cena je ovšem exkluzivní - 3,8 milionu vietnamských dongů znamená skoro 3,7 milionu Kč, to je více než kolik dnes dáte za BMW X5 M. A pozor, to je cena platná jen pro prvních 100 vyrobených kusů, zbylých 400 bude stát 4,6 milionu dongů - asi 4,5 milionu Kč. Inu, Pham Nhat Vuong se nestal miliardářem díky tomu, že by vypisoval tučné šeky.


Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h - 1 - VinFast President V8 prodej cena 01Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h - 2 - VinFast President V8 prodej cena 02Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h - 3 - VinFast President V8 prodej cena 03Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h - 4 - VinFast President V8 prodej cena 04Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h - 5 - VinFast President V8 prodej cena 05Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h - 6 - VinFast President V8 prodej cena 06Vietnamec, který i v ČR vydělal miliardy na nudlích, už prodává luxusní SUV jedoucí 300 km/h - 7 - VinFast President V8 prodej cena 07
První vietnamskou automobilkou VinFast přepracované minulé BMW X5 se dočkalo osmiválce z produkce GM. S ním a noblesně znějícím jménem President prý může uhánět až třistakilometrovou rychlostí, je ale citelně dražší než současné BMW X5 M s lepší dynamikou. Foto: VinFast

Zdroj: VinFast

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše