Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože

Australská odnož Volva připravila v době neexistence modelů R alespoň ostřejší verzi sedanu S60 v provedení T6. Doladění doznal výkon i vzhled.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože

11.7.2011 | Petr Štefek | Přidat příspěvek

Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Australská odnož Volva připravila v době neexistence modelů R alespoň ostřejší verzi sedanu S60 v provedení T6. Doladění doznal výkon i vzhled.

Volvo se nás stále snaží přesvědčovat o tom, že není výrobcem jen rodinných a bezpečných aut, ale dokáže stvořit i nějakého toho „sportovního dravce“. To, co marketingově pomáhalo řadu let BMW, nyní slouží mnoha jiným automobilkám, kterým pocity „sportovnosti“ a „dynamiky“ vyvolávané v zákaznících pomáhají prodávat, třebaže jejich cílová skupina sportovní a dynamické ježdění vůbec nestojí. Pak nevadí ani to, že realita je vesměs jiná, hra na pocity stačí. Však byste museli posledních deset let žít v jeskyni, abyste nevěděli, že současné automobily fakticky kráčejí spíše opačným směrem.

Volvo S60 Performance Concept ale chce výše uvedenému tvrzení dát políček do tváře. Jde o iniciativu australské větve Volva a spojuje dohromady umění dvou dvorních tunerů běžných modelů Volvo. Samozřejmě zde mluvím o úpravcích Heico a Polestar, které mají s úpravami moderních vozů Volvo značné zkušenosti.

Polestar se postaral o výkonnostní vylepšení a firemního šestiválce T6, který má zvýšený výkon o 24 koní na konečných 330 koní (242 kW) a točivý moment se zvýší o 40 Nm na výsledných 480 Nm. Přeplňovaný motor Volvo T6 224 kW o objemu 3,0 se již v základu alespoň na papíře vyrovná opěvovanému šestiválci BMW N54 který posbíral nespočet cen, s úpravou od Polestaru pak míří ještě výše. Sluší se dodat, že S60 Performance disponuje stejně jako standardní verze pohonem všech kol a automatickou převodovkou se šesti stupni (k dispozici je pro S60 T6 i přímo řazená skříň, alespoň na některých trzích).

Vzhled exteriéru vychází z provedení R Design, které je dostupné pro většinu běžných vozů Volvo. Odlišuje se sníženým sportovním podvozkem, tužšími pružinami a stabilizátory než je tomu o standardních verzí vozu. Nutno říci, že podobné změny Volvo jen prospějí, protože u standardního naladění o sportovnosti příliš mluvit nelze. O kola se postaralo Heico s limitovanou edicí 19" hliníkových obutých do pneumatik Pirelli, přidalo též vlastní výfukový systém se čtyřmi koncovkami. V interiéru již najdeme pouze prvky, které jsou vlastní i všem běžným provedení S60 s paketem R Design. To znamená sportovní sedadla s bočním vedením, sportovní trojramenný kožený volant, modře vyvedený poklad „budíků“ a také hliníkové nášlapy pedálů.

Všechna výše zmiňovaná vylepšení ale z Volva S60 ještě nemusí udělat rychlé ani zábavné auto, ostatně Volvo nezveřejnilo ani dynamické parametry provedení Performance. Na city ale hraje svědomitě: „Volvo S60 T6 si svými výkony již vydobylo uznání a S60 Performance jde v tomto ohledu ještě dále“ říká Matt Braid, výkonný ředitel Volvo Car Australia. “S dodatečným výkonem, točivým momentem, unikátními koly a výfukovým systémem jde o vskutku velmi zvláštní edici S60,“ dodal Braid.

Společnost prozatím odmítá potvrdit, zda tento koncept půjde do výroby, ale lišácký dodává, že v případě opravdu kladného ohlasu bude o zařazení S60 Performance Concept do sériové výroby vážně uvažovat. Otázkou zůstává cena, která by se mohla posunout výrazně nad milión korun a začít konkurovat poněkud zavedenějším sportovním sedanům.

Za zmínku v této souvislosti stojí zpráva o možném návratu skutečně ostrých Volv, která dříve nesla označení písmenem R. Ta automobilka sama vyřadila z nabídky poté, co jejich prodeje dosáhly pouze třetiny očekávaného počtu. Image těchto verzí dnes používá pro zvýšení atraktivity i v tomto několikrát zmíněném paketu vizuálních úprav R Design.

Mohlo by se zdát, že s touto zkušeností se Volvo do obnovení nabídky podobných aut nepožene, ale opak může být pravdou. Po solidní odezvě na předchozí C30 upravenou opět Polestarem je prý ve hře návrat ostrých verzí s označením PCP (Performance Concept Prototype), které by podobně jako v případě divizí M u BMW nebo AMG u Mercedesu vyvíjela dceřiná firma, u Volva by se jí stal Polestar.

Jde zatím o pouhou spekulaci, ale jak se říká: na každém šprochu je pravdy trochu. Pokud je tomu tak i tentokrát, může pozitivní odezva na S60 T6 Performance přiblížit zrození značky PCP realitě.


Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 1 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project01Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 2 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project07Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 3 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project13Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 4 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project14Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 5 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project02Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 6 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project03Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 7 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project04Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 8 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project05Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 9 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project06Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 10 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project08Volvo S60 T6 Performance: na ostří nože - 11 - Volvo S60 T60 Performance Project Volvo S60 T6 Performance Project09
Volvo S60 T6 Performance Concept

Petr Štefek

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.