VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013

Volkswagen potvrdil spekulace o svém vstupu do světového šampionátu v rallye a představil i svou budoucí zbraň - Polo R WRC. Co vše nás čeká a nemine?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013

6.5.2011 | Petr Miler | 1 příspěvek

VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Volkswagen potvrdil spekulace o svém vstupu do světového šampionátu v rallye a představil i svou budoucí zbraň - Polo R WRC. Co vše nás čeká a nemine?

Především další a další změny pravidel ze strany Mezinárodní automobilové federace (FIA) ze světového šampionátu v rallye (WRC) postupně vyštípaly většinu tradičně se jej účastnících automobilek. Pro letošní rok tak o titul mistra světa reálně bojují pouhé dvě značky, Citroën a Ford. A to je na WRC přece jen trochu málo.

Jak už to ale bývá, co jednomu nevyhovuje, to druhého láká, a tak se mezi účastníky slavné závodní série začínají objevovat značky nové. Již v letošním roce začnou kolbištěmi tradičních světových rallye brázdit vozy značky Mini, aby se v příštím roce mohly zúčastnit celého serálu. A brzy v tom nebudou samy, další ozdobou nové tváře WRC se stane Volkswagen, který právě představil svůj vůz pro tento účel připravený, Polo R WRC.


VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 1 - VW Polo R WRC 01VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 2 - VW Polo R WRC 02VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 3 - VW Polo R WRC 03

Samotné Polo je vzhledem k nastaveným pravidlům specifické jen svým vzhledovým pojetím, které lze ale bez okolků označit za slušivé. Snížit, rozšířit, aerodynamicky optimalizovat a válečně vybarvit, to je přístup, který se nám líbí. Pod upravenou „skořápkou” pak čeká vlastně jediná přípustná technika současných rallye speciálů - čtyřválcový motor 1,6 turbo s výkonem okolo 220 kW (300 koní), který je posílán přes sekvenční převodovku na kola obou náprav. Přesné specifikace zatím nemáme, neboť vůz stále prochází vývojem, a tak je do detailu nezná ani samotný Volkswagen.

Vůz se totiž objeví v seriálu až od roku 2013, ještě celý příští rok tedy automobilka věnuje vývoji. Šéf sportovní divize Volkswagenu pak dodal, že má k dispozici rozpočet na účast v šampionátu po celá tři léta, minimálně ještě v roce 2015 bychom tak VW Polo R WRC měli vídat s soubojích s asfaltem, ledem a šotolinou.

Bez zajímavosti pro nás není, že technika závodního Pola bude v sezóně 2012 testována ve vybraných rallye v hávu soutěžní Škody Fabia. Samotný závodní program Škody ale má ve své současné podobě od následujícího roku skončit, neboť veškerá pozornost bude věnována obdobným aktivitám pod hlavičkou mateřského koncernu Volkswagen. „Utnutí” se také dočkají aktivity VW v rallye Dakar, které se v posledních letech účastní. Zde do budoucna dostane prostor jen soukromý tým podporovaný automobilkou, nikoli tovární stáj.

VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 4 - VW Polo R WRC 04VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 5 - VW Polo R WRC 05VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 6 - VW Polo R WRC 06

Zatím není jasné, jací piloti za volant Pola R WRC usednou. Již nějaký čas se spekuluje o tom, že Volkswagen by rád přetáhl nejzářivější hvězdu světových rallye posledních let, Sebastiana Loeba, za jistou se pak považuje účast dalšího matadora, Nora Pettera Solberga. Právě Solberg měl být oznámen jako hlavní hvězda nové vznikajícího týmu již letos a fakt že se tak zatím nestalo, svědčí zřejmě o tom, že se VW skutečně snaží „zlanařit” ještě slavnější jméno.

Na podobné spekulace je ale brzy, což potvrdil i člen představenstva Volkswagenu Ulrich Hackenberg. „Máme ještě spoustu času a jsem si jist, že najdeme řidiče, jehož ambice budou srovnatelné s těmi, které máme my,” řekl Hackenberg po včerejším představení vozu v předvečer startu Rallye Sardinie.

Jak se Volkswagenu vstup do WRC vydaří, to ukáže jedině čas. Na konkrétní odpověď si ale počkáme nejméně dva roky.

VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 7 - VW Polo R WRC 07VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 8 - VW Polo R WRC 08VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 9 - VW Polo R WRC 09VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 10 - VW Polo R WRC 10VW Polo R WRC: lidový soutěžák odhalen, do boje se pustí v roce 2013 - 11 - VW Polo R WRC 11
Volkswagen Polo R WRC připravovaný pro nasazení do světových rallye v roce 2013

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.