VW unikl dokument s parametry všech špičkových Golfů i dobou jejich příchodu

O tom, co nabídnou nové Golfy GTI nebo R se dlouho spekulovalo, teď už skoro není co řešit. Zároveň byla odhalena i vizáž toho nejdůležitějšího z nich.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW unikl dokument s parametry všech špičkových Golfů i dobou jejich příchodu

21.1.2020 | Petr Prokopec

VW unikl dokument s parametry všech špičkových Golfů i dobou jejich příchodu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

O tom, co nabídnou nové Golfy GTI nebo R se dlouho spekulovalo, teď už skoro není co řešit. Zároveň byla odhalena i vizáž toho nejdůležitějšího z nich.

Ani letos Volkswagen nebude lelkovat, Němce mimo jiné čeká rozšíření nabídky nového Golfu. Osmá generace je prozatím k mání jen v několika motorizacích, přičemž ta vrcholná disponuje přeplňovanou jedna-pětkou a 150 koňmi. Již za pár měsíců ovšem půjde laťka nahoru, neboť značka přijde s mnoha sportovními deriváty. Pokud jste ovšem uvěřili dosavadním spekulacím, čeká vás nyní menší zklamání, neboť venku jsou výkony jednotlivých variant. A ty nejsou až tak vysoké, jak se čekalo.

Jako první v řadě se ukáže Golf GTI, jehož premiéra již byla Volkswagenem potvrzena pro březnový ženevský autosalon. Dá se ovšem předpokládat, že benzinový model na výstaviště doprovodí i dieselová verze GTD, stejně jako plug-in hybridní GTE. Celá trojice totiž zjevně disponuje stejným designem, který se vpředu bude lišit jen drobnostmi jako jiným logem. Vzadu ale vozy odlišují koncovky výfuku, přičemž pouze diesel se chlubí tradiční dvojicí usazenou na levé straně.

Dá se samozřejmě předpokládat, že oproti dvěma koncovkám GTI na každé straně difuzoru asi fanoušci reptat nebudou. O poznání větším zklamáním však pro ně bude výkon, který zůstane na 245 koních. Tedy na stejné úrovni, jakou jste si mohli dopřát i u sedmé generace. GTE pak na tom nebude jinak, pročež je prakticky jisté, že ryze benzinový model se vůči plug-in hybridu pochlubí lepším zrychlením a nejspíše i maximálkou, zatímco benzin-elektrická verze vsadí především na spotřebu.

Zajímavé přitom je, že jakkoliv se GTI ukáže již za nějakých šest týdnů v Ženevě, na příchod do showroomů si budeme muset hezky dlouho počkat. Dle uniklé interní prezentace se totiž vůz ukáže v prodeji až ve druhé polovině letošního roku. Totéž čeká i provedení GTD, které se pochlubí očekávanými 200 koňmi z nového 2,0 TDI. GTE pak dorazí nejdříve, a to v šestadvacátém týdnu letošního roku. Jinými slovy jej tedy můžeme čekat u prodejců mezi 22. a 28. červencem.

Přesunout se můžeme o úroveň výše, tedy k variantám GTI TCR a R. Také s nimi se počítá ve druhé půli letošního roku, přičemž vizuálně tyto vozy najedou hlavně v předních partiích na „Lambo-styl“. Je jen ryze na osobním vkusu, zda se vám takto pojatý nárazník líbí či nikoliv. V případě předokolky pak můžeme očekávat rovných 300 koní, zatímco Golf R má dostat do vínku 333 koní. Obě provedení pak nejspíše budou debutovat na Festivalu rychlosti v Goodwoodu.

Tím nám interní prezentace končí, napočítat tedy můžeme pět derivátů. Nicméně spekulace jich zmiňovali šest, aktuálně totiž nepadla ani zmínka o zvažovaném provedení R Plus. To by mělo stejně jako základní varianta zůstat u kombinace přeplňovaného dvoulitru, automatu a pohonu všech kol, výkon by však měl vyšplhat až k hranici 400 koní. Rázem bychom tu tak měli vůz, kterému by ani ono Lambo až tak neujíždělo.

Zda ale na toto provedení dojde, je zatím ve hvězdách. Záviset nejspíše bude i na tom, jak si VW poradí s novými emisními regulemi. Sami Němci sice naznačují, že žádné pokuty Evropské unii odvádět nebudou, ovšem realita mluví spíše v jejich neprospěch. A pokud se zákazníci nechají sportovními verzemi více než okouzlit, problémy s nadlimitním CO2 budou ještě umocněny. A to by nejspíše znamenalo konec Golfu R Plus.


VW unikl dokument s parametry všech špičkových Golfů i dobou jejich příchodu - 1 - VW Golf GTI 2020 unik lepsi 02
Volkswagenu unikl interní dokument odhalující výkony sportovních verzí Golfu

VW unikl dokument s parametry všech špičkových Golfů i dobou jejich příchodu - 2 - VW Golf GTI 2020 unik lepsi 01
Stejně tak se ven dostal snímek zádě varianty GTI, alespoň soudě dle koncovek výfuku

Zdroje: CocheSpias@Instagram, wilcoblok@Instagram

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše