Vyzkoušeli jsme VW Golf GTI Performance, jeho potenciál maří převodovka: video

Motor 2,0 TSI v GTI Performance má o 10 koní více než základní verze, přesto jí dynamicky nestačí. Proč?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Jízdní dojmy a další testy

Vyzkoušeli jsme VW Golf GTI Performance, jeho potenciál maří převodovka: video

16.1.2014 | Adam Šrámek | 44 příspěvků

Vyzkoušeli jsme VW Golf GTI Performance, jeho potenciál maří převodovka: video

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Motor 2,0 TSI v GTI Performance má o 10 koní více než základní verze, přesto jí dynamicky nestačí. Proč?

Tip: Přečtěte si již kompletní test nového VW Golf GTI sv provedení Performance, kde se dozvíte více nejen o jeho nešťastně zpřevodovaném automatu.

Máme tu nejnovější generaci Golfu s třemi legendárními písmeny, které mají stejně jako kdykoli předtím značit výkon a zároveň každodenní využitelnost. GTI vždy měl, má a nadále bude mít ambice pohodlně odvézt posádku na chatu, ale v případě zájmu řidiče okamžitě přeladit na sportovnější notu a prosmýknout se bleskurychle zatáčkami všeho druhu. A on tak funguje. Dynamickou jízdu zvládá Golf GTI o stupeň lépe v nové verzi Performance, která přidává k základu nějaké ty koně k dobru, úměrně tomu i výkonnější brzdy s většími kotouči, aby také brzdilo a hlavně přihodí pro vítězné boje s nedotáčivostí elektrohydraulickou uzávěrku předního diferenciálu nebo adaptivní podvozek DCC se třemi stupni tuhosti tlumičů.

Tomu všemu se ještě budeme podrobněji věnovat, v tuto chvíli se ale musíme podělit o jisté rozpaky, které přicházejí při prvním řádném přiložení pod kotel. Uvážíte-li, že motor EA888 v GTI disponuje výkonem 230 koní a točivým momentem 350 Nm v širším pásmu otáček (o dvě stovky), mohlo by se zdát, že těch 32 kilogramů navíc ve srovnání se standardním GTI nebude znamenat dynamický deficit. To zřejmě opravdu neznamená, a to ani když uvážíme, že s automatickou převodovkou DSG to na váze udělá celkem vysokých 1 477 kilogramů pohotovostní hmotnosti. Oproti standardnímu GTI a Octavii RS (taktéž s manuální převodovkou) je to už o nemalých padesát víc. Domácí reprezentant svižných modelů navíc Golfu nadělí aerodynamičtější karoserií (Cx 0,298 vs. 0,318), přesto by následující otázka vůbec neměla přijít na mysl. Jenomže přišla...

Když se totiž podíváte na přiložené video, budete se zřejmě i vy ptát, proč je o 10 koní silnější Golf citelně pomalejší než nedávno znovu testovaná Octavia RS se shodným motorem? Navíc naživo působí v přímce o něco těžkopádněji, méně rvavě, méně živě... Že by přeci jen výkon verze Performance nakonec nebyl až takový? Na brzdu jsme ho jako Octavii sice nepostavili, ono to ale ani nebylo třeba - horší dynamiku způsobuje automatická převodovka DSG se šesti stupni. Opravdu výrazně oslabuje dynamický potenciál vozu a samotná dvouspojka pochopitelně není tím problémem. Autu svazuje nohy hlavně svým delším zpřevodováním.

Zatímco první až třetí stupeň prolétne motor v pěkném čase, na dlouhý čtvrtý a oba následující kvalty už citelně jeho apetit po vyšších otáčkách (a tedy i rychlostech) citelně klesá. S manuálem bude GTI Performance jednoznačně rychlejší, pravděpodobně ještě rychlejší než dříve testovaná Octavie RS, takto si o jejím skalpu - alespoň při zrychlení v přímce - může nechat jen zdát. To samé pak bude jistě platit i při srovnávání GTI Performance a standardního GTI, akorát bez příplatkového automatu.

Podrobnější zdůvodnění můžete hledat v následujících pilových diagramech. Ten první je pro testovaný Golf a ten druhý pro Octavii RS (a je prakticky shodný se standardním GTI, vůz používá stejný motor, převodovku i obutí). Přimyslete si lepší zrychlení s manuálem a jste na svém. Ostatně podívejte se na přiložené video a posuďte sami. Počáteční dynamika vozu není věru zlá, ale v rychlostech přes 200 km/h už se Golf necítí ve své kůži - stačí větší stoupání a akcelerace ustane zcela. Na metu 250 km/h se Performance dostává i z velkého klesání nesnadno, na rovince jsme se za nějakých 53 sekund nedostali dál než na 235 km/h dle GPS.


Vyzkoušeli jsme VW Golf GTI Performance, jeho potenciál maří převodovka: video - 1 - VW Golf GTI VII Performance grafy 01 Vyzkoušeli jsme VW Golf GTI Performance, jeho potenciál maří převodovka: video - 2 - Skoda Octavia III RS 2013 pilovy diagram 2 0 TSI 6 MTVyzkoušeli jsme VW Golf GTI Performance, jeho potenciál maří převodovka: video - 3 - VW Golf GTI VII Performance grafy 02 Vyzkoušeli jsme VW Golf GTI Performance, jeho potenciál maří převodovka: video - 4 - VW Golf GTI VII Performance grafy 03
K pilovým diagramům přidáváme grafy výkon/točivý moment GTI a GTI Performance

Nechápejte nás špatně, tohle je rychlé auto, velmi rychlé auto, jen prostě není tak rychlé, jak by být mohlo, a to nás prostě mrzí. Proč je proboha pátý rychlostní stupeň u sportovně laděného modelu zpřevodovaný až daleko za hranici nejvyšší dosahované rychlosti a proč by šestka stačila na dosažení 345 km/h? Je to jistě jen úlitba nízké normované spotřebě, v praxi ale vůz, i při ne až tak extrémní jízdě, žádá více paliva než s manuálem. Hlavně akceleraci ve vyšších rychlostech si musí pořádně „oddřít” trápením v nejvyšších otáčkách. Nakonec ani při relativně mírných režimech není GTI s DSG vysloveně úsporné - má problém dostat se pod desetilitrovou hranici při jakékoli myslitelné rozumné jízdě.

Kdo zkrátka žádá lepší soužití s GTI, musí sáhnout po manuálu. Vydělá tím ve všech klíčových ohledech - vůz je s ním rychlejší, úspornější a také levnější. Přiložené video s brzděním z maximální rychlosti navíc ledacos napovídá i o tom, jak se GTI na velkých 19" kolech a zimních pneumatikách pere při deceleraci se stabilitou, je trochu nervózní. Myslíme si, že vhodně zvolené letní obutí bude dělat zázraky.

Dosud zmíněným ovšem nenaznačujeme, že by GTI Performance bylo špatné nebo dokonce pomalé. Tohle a mnohem víc však nechme na podrobný test, který vám přineseme už brzy...

Adam Šrámek

Diskuze 44 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.