Firma dokončuje revoluční elektromotor, je osmkrát efektivnější při poloviční ceně

Mohlo by se zdát, že na elektrických motorech není co vymýšlet, opak je ale pravdou. Mohou se stát ještě mnohem efektivnější z hlediska své prostorové náročnosti a hmotnosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Firma dokončuje revoluční elektromotor, je osmkrát efektivnější při poloviční ceně

4.9.2020 | Mirek Mazal

Firma dokončuje revoluční elektromotor, je osmkrát efektivnější při poloviční ceně

/

Foto: Magna International

Mohlo by se zdát, že na elektrických motorech není co vymýšlet, opak je ale pravdou. Mohou se stát ještě mnohem efektivnější z hlediska své prostorové náročnosti a hmotnosti.

Jeden z největších světových dodavatelů automobilových komponentů oznámil, že dokončuje vývoj elektrického motoru nové generace. Firma Magna International se sídlem v Ontariu nové řešení stále chystá, oznámila ale, že přes komplikace způsobené koronavirovou pandemií udělala zásadní pokrok vedoucí k tomu, aby novinku příští rok dostala do prodeje.

Vyznačuje se v prvé řadě tím, že energii má generovat s osmkrát vyšší účinností než současná řešení. Pokud se nyní drbete na hlavě a říkáte si, jak je možné osmkrát zvýšit účinnost téměř dokonale efektivního motoru, vězte, že tu jde hlavně o měrný výkon. Novinka má tedy dostat stejný výkon jako dnešní elektromotory z osmkrát menšího „balení”.

Není to ale jediné plus, výroba tohoto motoru má být současně o polovinu levnější než u dnešních elektromotorů. Ty používané v automobilech jsou založené na permanentních magnetech obsahujících drahé vzácné kovy. „Snížení závislosti na magnetech s obsahem vzácných kovů řeší dva hlavní problémy, které brání zrychlení elektrifikace - jedná se o zdroje dodávek surovin a vysoké náklady,“ uvedla technologická ředitelka Magny Swamy Kotagiri.

Nový motor by tedy měl být výrazně menší, tím lehčí a současně levnější. Produkovat by měl maximální výkon 125 kW (170 koní), což vám nemusí přijít jako mnoho, v autě ale nemusí být jediný. Spolu s ním je v rámci projektu vyvíjena převodovka a měnič tak, aby šlo vše spojit do jednoho celku. Proces počítá s modelováním nových materiálů, vznikne potřebná chladící soustava a budou zapojeny kontrolní mechanismy tak, aby se hotovým výstupem mohla stát kompletní elektrická soustava na klíč použitelná v modelech různých výrobců.

Firma na dokončení vývoje získala grant od amerického ministerstva energetiky, což vám nemusí přijít důležité, právě tento fakt ale přidává projektu na reálnosti. Magna slíbila, že revoluční elektrický agregát bude mít komerční premiéru už příští rok a pokud se tak nestane, grant by musí vrátit. Je tu tedy slušná šance, že se tohoto převratného řešení v produkčních autech skutečně dočkáme relativně brzy.


Firma dokončuje revoluční elektromotor, je osmkrát efektivnější při poloviční ceně - 1 - Magna vyviji novy elektromotor foto 01Firma dokončuje revoluční elektromotor, je osmkrát efektivnější při poloviční ceně - 2 - Magna vyviji novy elektromotor foto 02Firma dokončuje revoluční elektromotor, je osmkrát efektivnější při poloviční ceně - 3 - Magna vyviji novy elektromotor foto 03Firma dokončuje revoluční elektromotor, je osmkrát efektivnější při poloviční ceně - 4 - Magna vyviji novy elektromotor foto 04
Kanadská firma s přispěním vědců z univerzit připravuje nový elektromotor pro automobily. S osmkrát vyšším měrným výkonem má stát polovinu oproti dnešním řešením. Foto: Magna International

Zdroj: Magna International

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše