Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství

Z pohledu řidiče je to prosté - šlápnete na pedál, přeřadíte a pedál zase pustíte. Pod vámi se ale v tu chvíli odehrává koncert pružin a kotoučů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství

3.1.2018 | Petr Prokopec | 24 příspěvků

Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství

/

Z pohledu řidiče je to prosté - šlápnete na pedál, přeřadíte a pedál zase pustíte. Pod vámi se ale v tu chvíli odehrává koncert pružin a kotoučů.

Nejspíše každý ví, že auto vybavené manuální převodovkou má spojku (některá mají dokonce dvě), která je potřeba k rozjezdu nebo častěji k přeřazení z jednoho rychlostního stupně na druhý. Z pohledu řidiče vozu vše funguje takto: levou nohou sešlápne pedál spojky, následně zařadí odlišný stupeň a poté pedál zase vyšlápne. Tím je přeřazení hotové a auto pokračuje v jízdě. Co se však v tu chvíli odehrává v „zákulisí“? To prozradí nová videoanimace.

Než se přitom dostaneme k jednotlivým krokům, jež jsou během řazení učiněny, musíme nejprve popsat základní princip fungování hnacího ústrojí. Základem je samozřejmě práce motoru, kterou lze odebírat na výstupní hřídeli, což je obvykle konec klikové hřídele. Použitelnost motoru je omezena pásmem dostupných otáček, proto na něj vždy navazuje převodovka, která za změny momentu a otáček přenáší výkon motoru dále. Převodovka by samozřejmě mohla být jednostupňová, jenže pak by nám mnoho užitku nepřinesla.

Proto potřebujeme spojku, jejíž primární a vlastně jedinou funkcí je odpojení motoru od převodovky. Její konstrukce je docela jednoduchá. Základem jsou disky s třecími plochami, které jsou pružinou tlačeny proti sobě. V autech se obvykle používá tzv. talířová pružina, na jejíž střed prostřednictvím hydraulického systému zatlačíte ve chvíli stisknutí spojkového pedálu. Tehdy zmizí tlak a dochází k prokluzu spojky, což umožní změnu převodu v převodovce.

Video ukazuje také na rozjezd do kopce bez pomoci ruční brzdy, což spočívá v částečném vyšlápnutí spojky, která v danou chvíli funguje jako brzda. Tu skutečnou můžete tedy pustit a místo ní sešlápnout plynový pedál. Nicméně tento způsob stání v kopci, tzv. na spojce zrovna nedoporučujeme - dochází k jejímu nadměrnému opotřebení a tuto praktiku jsme uváděli i mezi věcmi, které byste nikdy neměli dělat v autě s manuální převodovkou.

S vyhlazením povrchu spojky totiž přestává fungovat a omezuje se množství točivého momentu, které je schopna přenést. Pokud se ovšem vůči spojce budete chovat ohleduplně, může vám vydržet po celou životnost automobilu. Záleží samozřejmě na materiálu i skutečnosti, zda již nejsou příliš uvolněné vinuté pružiny na vnitřku spojky, které celou její činnost zjemňují...


Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 1 - Fungovani spojky animace videoscreen 01Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 2 - Fungovani spojky animace videoscreen 02Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 3 - Fungovani spojky animace videoscreen 03Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 4 - Fungovani spojky animace videoscreen 04Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 5 - Fungovani spojky animace videoscreen 05Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 6 - Fungovani spojky animace videoscreen 06Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 7 - Fungovani spojky animace videoscreen 07Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 8 - Fungovani spojky animace videoscreen 08Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 9 - Fungovani spojky animace videoscreen 09Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 10 - Fungovani spojky animace videoscreen 10Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 11 - Fungovani spojky animace videoscreen 11Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 12 - Fungovani spojky animace videoscreen 12Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 13 - Fungovani spojky animace videoscreen 13Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 14 - Fungovani spojky animace videoscreen 14Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 15 - Fungovani spojky animace videoscreen 15Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 16 - Fungovani spojky animace videoscreen 16Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 17 - Fungovani spojky animace videoscreen 17Jak funguje spojka? Tato jednoduchá animace odhalí všechna tajemství - 18 - Fungovani spojky animace videoscreen 18
Tato jednoduchá animace vám velmi přesně osvětlí, jak funguje spojka u automobilu s manuálním řazením

Petr Prokopec

Diskuze 24 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše