Nové BMW M3 dostane šestiválec se třemi turby a výkonem 450 koní

Koncert marnosti BMW pokračuje ve zrychleném tempu a k našim uším doléhají další zprávy o tri-turbo šestiválci. Má se jej dočkat i nová M3.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Nové BMW M3 dostane šestiválec se třemi turby a výkonem 450 koní

9.7.2011 | Petr Štefek | 6 příspěvků

Nové BMW M3 dostane šestiválec se třemi turby a výkonem 450 koní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Koncert marnosti BMW pokračuje ve zrychleném tempu a k našim uším doléhají další zprávy o tri-turbo šestiválci. Má se jej dočkat i nová M3.

Od BMW se poslední dobou dozvídáme o jednom pozoruhodném plánu do budoucnosti za druhým. Když jsme doslechli o možném vzniku řady BMW 2 nebo BMW 4, už se mnozí z nás příliš nedivili. BMW plánuje rozložit současné řady ve svém portfoliu podle karosářských verzí, takže zde budeme mít například BMW 4 nebo také BMW M2, které budou pravděpodobně pouze přejmenovanými BMW 3 Coupe resp. BMW 1 M příští generace.

Poslední dobou přesto častou kroutíme hlavou nad tím, kam se BMW ubírá. Ruší zažité legendy, jakými jsou bezesporu řadový atmosférický šestiválec nebo pohon zadních kol jako neodmyslitelný standard. Místo toho vytváří řadu vozů, které postrádají kouzlo předchůdců. Nezlobil bych se ani za mák, kdyby BMW nechalo dýchat alespoň poměrně exkluzivní divizi M svým vlastním životem, vždyť auta z této produkce byla vždy ideálním kompromisem mezi sportovností a užitkovostí. Bohužel, ani to se neděje a zlepšení do budoucna nelze očekávat.

Již dříve jsme vás informovali, že současná M3 je tou poslední s atmosférickým motorem, ve vzduchu ale zůstávala viset otázka, co přesně skvělý motor 4,0 V8 (přesvědčte se v našem srovnání M3 s Porsche 911 a společném testu s Audi RS5) nahradí. Nyní už máme jasněji i v tom. Novým motorem pro M3 má být tri-turbo (ano, řeč je o třech turbodmychadlech, navíc elektricky poháněných) šestiválec o objemu 3,0 litru, o kterém se v minulosti spekulovalo již v souvislosti s chystanou X3 M. Tento skvost by se měl objevit v následující generaci M3 s výkonem okolo 450 koní, její motor má navíc být standardně spojen s automatickou převodovkou DCT, což je značný posun od šestirychlostního manuálu v případě BMW 1 M s podobným motorem.

Vše ze zmíněného naznačil šéf BMW M, Dr. Friedrich Nitschke, v posledním rozhovoru pro britský Auto Express. Dodal navíc, že nová M3 má být lehčí a vyřešit tak „hmotnostní problémy” současných M (připomeňme, že nová M5 F10 váží skoro 2 tuny). To vše má samozřejmě vést k nižší normované spotřebě paliva, což je nyní pro divizi M jeden z hlavních cílů.

Článek by mohl končit větou o marnosti počínání BMW, ale zdá se, že už to nemá smysl. Stokrát opakovaná virtuální realita se stává pravdou a za prakticky dokonalými motory BMW se již dávno zavřela voda. Nic na tom nemění, že zkušenosti z minulých počinů BMW v podobě twin-turbo šestiválce 35i nejsou nejlepší, ač mnohé recenze hlásají opak (my to vidíme střízlivěji). Motor provázely problémy s přehříváním oleje a turbodmychadel a znám osobně několik případů, kdy zánovní BMW 335i dostalo už druhou či dokonce třetí sadu turbodmychadel.

BMW nám nabídlo motor se dvěma turbodmychadly, který při objemu 3,0 litru nabídl výkon nižší než legendární agregát S54 3,2 R6, který jsme vám naposledy představili třeba v testu M3 E46 a Z4 M Coupe. Co přinesl navíc? Krom nižší normované spotřeby jen spoustu zbytečného „hardware” a vyšší skutečnou spotřebu při vysoké zátěži. Nyní se BMW chystá tento příběh zopakovat, chce přinést motor se třemi turbodmychadly a objemem 3 litry místo atmosférického čtyřlitru. Může to snad dopadnout jinak?


Nové BMW M3 dostane šestiválec se třemi turby a výkonem 450 koní - 1 - m3rs505Nové BMW M3 dostane šestiválec se třemi turby a výkonem 450 koní - 2 - m3rs501Nové BMW M3 dostane šestiválec se třemi turby a výkonem 450 koní - 3 - m3rs502Nové BMW M3 dostane šestiválec se třemi turby a výkonem 450 koní - 4 - m3rs523Nové BMW M3 dostane šestiválec se třemi turby a výkonem 450 koní - 5 - m3rs524Nové BMW M3 dostane šestiválec se třemi turby a výkonem 450 koní - 6 - m3rs522
Báječné atmosférické osmiválce to mají spočítané, nehodí se do evropských tabulek. A BMW ani Audi tomu nehodlá odporovat

Petr Štefek

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.