Podle ZF je honba za maximálním počtem převodových stupňů automatů u konce

Klání o vyvinutí automatické převodovky s co nejvyšším počtem převodů se podle ZF blíží do finále. Horní hranicí bude pravděpodobně desetikvalt.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Podle ZF je honba za maximálním počtem převodových stupňů automatů u konce

12.7.2012 | Miro Mihálik | 9 příspěvků

Podle ZF je honba za maximálním počtem převodových stupňů automatů u konce

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Klání o vyvinutí automatické převodovky s co nejvyšším počtem převodů se podle ZF blíží do finále. Horní hranicí bude pravděpodobně desetikvalt.

S nárůstem počtu převodových stupňů v automatech se to má tak trochu jako s ekonomickým růstem. Můžete maximálně očekávat, že obojí přetrvá donekonečna. Na své limity už narazilo kde co a zanedlouho patrně potká něco podobného také automatické převodovky. Tvrdí to alespoň Julio Caspari, šéf amerických operací německého koncernu ZF, specializujícího se kromě jiného také na převodovky.

„Blížíme se k limitu,“ řekl Caspari v rozhovoru pro evropskou edici Automotive News, čímž měl na mysli jednak v luxusních autech značně rozšířenou osmistupňovou převodovku značky ZF, ale také jejich nedávno dokončenou devítistupňovou skříň určenou pro poněkud levnější auta s příčně uloženými motory a maximálním točivým momentem do 480 newtonmetrů.

Podle ZF sníží 9° ve srovnání se šestistupňovým automatem spotřebu paliva o šestnáct procent, jenže přidávání dalších převodů za stejným účelem dále fungovat nemusí. Caspari tvrdí, že dodatečně přidávané rychlostní stupně by sice hospodárnost provozu zlepšily, jenže ta už nebude natolik zajímavá, aby omluvila zvyšující se náklady na vývoj. Dnešní nejlepší automat a teoretické maximum možností dělí z hlediska efektivity pouhých jedenáct procent. A to je příliš málo na to, aby mělo smysl tímto směrem dále draze kráčet.

A co říká na desetistupňovou převodovku připravovanou pro koncern Hyundai-Kia? Přestože Caspari výrobce přímo nejmenoval, naznačil, že tohle „špičkování“ už může mít jen marketingovou povahu. „Může být desetikvalt v reálném světě přínosem? Uvidíme,“ uzavírá Caspari a naznačuje, že ZF se v nejbližší době vydá směrem ke zlepšování toho, co již mají. „Lze vyrobit dokonalou převodovku? A kolik to bude stát? Potřebujeme se nejdříve podívat na keramická kuličková ložiska snižující tření, která ale také budou drahá,“ dodal Julio Caspari.


Podle ZF je honba za maximálním počtem převodových stupňů automatů u konce - 1 - ZF Julio CaspariPodle ZF je honba za maximálním počtem převodových stupňů automatů u konce - 2 - ZF automat devet stupnu 2011Podle ZF je honba za maximálním počtem převodových stupňů automatů u konce - 3 - ZF automat devet stupnu 2011 02
Navyšování počtu převodových poměrů v klasických automatech s hydrodynamickým měničem je podle Caspariho konec, vývoj se teď bude soustřeďovat na odlehčení a snížení tření

Zdroj: Autonews

Miro Mihálik

Diskuze 9 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.