Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání

Naprostá většina aut, která si dnes říká SUV, má k prapůvodnímu významu tohoto slova blízko asi jako New York k Hošticím. Výjimky naštěstí ještě existují, tato je zcela mimořádná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání

12.8.2019 | Mirek Mazal

Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Naprostá většina aut, která si dnes říká SUV, má k prapůvodnímu významu tohoto slova blízko asi jako New York k Hošticím. Výjimky naštěstí ještě existují, tato je zcela mimořádná.

Největší předností Mercedesu třídy G je kombinace jeho konzervativního vzhledu s tradičními vlastnostmi sportovně užitkových aut. Hranatý model v nejnovější verzi W463 stále nabízí komfortní cestování po silnici zároveň s výbornými možnostmi v terénu. Prapůvodní smysl SUV je dnes většinou upozaděn, ale ve Stuttgartu na tohle využití zdaleka nezapomněli.

Třída G dokáže dojet do cíle po dálnici stejně jako extrémním terénem. V rámci svých neobyčejných schopností se až 584koňové SUV s pohonem obou náprav dokáže vyšplhat až do stoprocentního stoupání. Nevšední dovednosti si všiml náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained a vysvětlil, co za ní stojí.

Nejprve je třeba si vysvětlit základní pojmy. Zmínka o stoprocentním převýšení může vytvářet dojem jízdy po kolmé stěně, tak to ale není. Procentuální převýšení značí, že při změně pozice o 100 metrů v kolmém průmětu k zemi (tj. nikoli na stometrové dráze) auto překoná nadmořskou výšku v udávaných procentech. Dvacetiprocentní převýšení tedy značí překonaných 20 metrů nadmořské výšky při přesunu o 100 metrů rovnoběžně k povrchu země a to stoprocentní tedy znamená změnu nadmořské výšky o 100 metrů.

Jinak řečeno, představte si tedy pravoúhlý trojúhelník se dvěma odvěsnami o délce 100 metrů - po jeho přeponě pak musíte jet, abyste dosáhli 100% převýšení. Že to znamená stoupání v uhlu 45 stupňů, jistě nemusíme dodávat, i to je na na poměry dnešních silničních aut vážně extrém.

„Primárním cílem vývoje bylo redefinovat kvalitu pohybu na silnici i mimo ni. Tento cíl byl dosažen: nová třída G má lepší výkon v terénu, zatímco na silnici je výrazně pohyblivější, dynamičtější a pohodlnější než předchůdce,“ tak o novém Géčku mluví samotná automobilka. A off-roadové schopnosti W463 ráda předvádí - adrenalinové výjezdy fungují reklama jako výborně, i když takové možnosti v běžné praxi využije málokdo.

Třída G stále s klasickým žebřinovým rámem a uzávěrkami všech diferenciálů dovoluje překonat prudké stoupání především zásluhou vyváženosti celé stavby. Bez správného rozložení hmotnosti mezi nápravy by se SUV mohlo převrátit na střechu, nebo by se prostě nevyšplhalo na vrchol, ať by zbytek techniky byl řešen jakkoli.

Překonání gravitačních sil vyžaduje kromě vhodného rozložení hmotnosti i řadu dalších dostatečně dimenzovaných prvků - základem jsou výkonný motor, odolná převodovka schopná zvládnout intenzivní zatížení a pohon obou náprav zajišťující rovnoměrné rozdělení točivého momentu. Bez toho by znovu hrozilo převrácení.

Všechny výše uvedené předpoklady by pak mohly být k ničemu bez kvalitních pneumatik. Výrobce doporučuje italské Pirelli Scorpion All Season - méně adhezivní či méně odolné obutí by samo o sobě bránilo využití ostatních předpokladů pro výjezd neobyčejně strmého kopce. Vzorek a především materiál a konstrukce gum jsou v silném záběru všech kol nuceny překonat možný prokluz i sílu táhnoucí auto ze svahu dolů.

Sériové prodávaný Mercedes G má ve výbavě pochopitelně všechno zmíněné, proto se může dívat na konkurenci nadhledem z vrcholu prudké hory, na kterou vyjel klidně překonání stoprocentního stoupání. Jak takový kousek vypadá v praxi, můžete vidět níže, ale opatrně s tím - slabším náturám by se z některých pohledů mohla snadno zatočit hlava.


Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 1 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 01Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 2 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 02Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 3 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 03Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 4 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 04Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 5 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 05Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 6 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 06
Mercedes-Benz třídy G používá mix fyzických vlastností a schopné techniky k překonání stoupání až v úhlu 45 stupňů

Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 7 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 07Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 8 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 08Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 9 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 09Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 10 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 10Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 11 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 11Technik vysvětlil, jak SUV Mercedesu dokáže vyjet až stoprocentní stoupání - 12 - Mercedes Benz G W463 uhel vyjezdu foto 12
A dokáže vyjet opravdu hodně strmé svahy

Zdroj: Engineering Explained@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše