Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma”

BMW 5 Gran Turismo je vskutku netypické auto. V Mnichově spojili řadu segmentů a výsledek je řekněme zvláštní. Změní na tom něco přítomnost systému xDrive?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma”

9.3.2011 | Martin Šimek | 3 příspěvky

Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

BMW 5 Gran Turismo je vskutku netypické auto. V Mnichově spojili řadu segmentů a výsledek je řekněme zvláštní. Změní na tom něco přítomnost systému xDrive?

Vzpomínáte na ohlasy, které vzbudilo představení modelu X6? Všichni se divili, k čemu by někdo potřeboval kupé křížené s kategorií SUV. U BMW zvolili taktiku vyplňovat i tu nejmenší mezeru na trhu a nutno podotknout, že s ní slaví úspěch, ať se vám to líbí, nebo ne. Právě X6 je toho dobrým příkladem.

Také při představování BMW 5 Gran Turismo panovaly menší (místy i větší...) rozpaky nad tím, k čemu takové auto vlastně je. Vůz v sobě kombinuje spoustu známých segmentů a výsledkem je mix, který nemá téměř žádnou konkurenci. Kdybych chtěl jmenovat, co všechno v Mnichově smíchali dohromady, nebyl by to krátký seznam. Automobil totiž nabízí něco z kategorie SUV, přidává tvary kupé, uvnitř to je trochu luxusní limuzína, ale zároveň také MPV. Výsledek mi přijde poněkud zvláštní, respektive mi zvláštní přišel před tímto testem. Nebojím se ale, že zde vedení automobilky experimentuje, naopak zcela jistě ví, co dělá.

Novinkou a zároveň důvodem, proč jsem jsme vzali model 535d Gran Tursimo do testu, je přítomnost pohonu všech kol. Zpočátku se zájemci museli spokojit pouze se zadní hnanou nápravou, v červnu loňského roku pak byla nabídka poprvé rozšířena o xDrive určený pro verze 550i GT a 530d GT. V průběhu podzimu se nakonec dostalo také na nejsilnější naftové provedení 535d GT. Skoro by se chtělo říci: „no konečně“. Jak známo z jiných segmentů, kombinace dieselu a pohonu všech kol je pro Evropany lákavá a platí to prakticky pro všechny kategorie od rodinných sedanů až po vrcholné limuzíny. Gran Turismo lze s trochou nadsázky označit za zvýšenou sedmičku, která se s příchodem systému xDrive změnila na sedmičku pro volný čas. I když se vůz hlásí svým názvem k menší pětkové řadě, technicky vychází z vlajkové lodi této automobilky. Oproti ní je ale 535d GT vyšší a těžší. Tabulkové rozdíly sice nejsou nijak zásadní, v praxi se ale projevují nečekaně výrazně. K těmto faktům se ale dostaneme později.


Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 1 - Test BMW 535d xDrive GT 03Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 2 - Test BMW 535d xDrive GT 01Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 3 - Test BMW 535d xDrive GT 02

Zvláštní už na pohled

Přiznám se, že mě pětka Gran Tursimo svým vzhledem příliš neoslovuje. Přední část je téměř totožná s řadou sedm, na rozdíl od sedanu má ale celkově vyšší stavbu karoserie a hlavně mohutnou záď. Myslím, že v tomto případě zde není nutné vypisovat lecjaká přirovnání - všem zřejmě bude jasné, že se nejedná zrovna o sexy zadeček. Tedy alespoň podle mého názoru. Jak se ale říká, proti gustu, žádný dišputát a pokud se vám zrovna tento styl líbí...

Aby toho nebylo málo, automobil se zboku tváří jako „čtyřdveřové kupé“. Střecha se plynule svažuje od B-sloupku až k zadním svítilnám. Problémem ovšem zůstává, že je vyšší než by bylo žádoucí a že je záď mohutnější, než bych si přál. Výsledek působí slušně řečeno netradičně. Když jsem si auto prohlížel, říkal jsem si, že má nějaká malá kola. Omyl, jsou to „devatenáctky“, které ale v porovnání s celkovým profilem příliš nevyniknou.

Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 4 - Test BMW 535d xDrive GT 05Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 5 - Test BMW 535d xDrive GT 07Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 6 - Test BMW 535d xDrive GT 08

Gran Turismo stojí na podvozku řady sedm. Oproti ní je o 74 mm kratší, o jeden milimetr užší a o 80 mm vyšší. Rozvor náprav mají oba modely naprosto totožný, přičemž hodnota 3070 mm dává tušit, že o místo v interiéru nouze nebude.

Luxusní uvnitř

Jakkoli zvenku vypadá GT zvláštně, uvnitř to je o něčem jiném. Zde se projevuje příbuznost s nejvyšší řadou sedm na sto procent. Interiér je precizně zpracovaný, využívá kvalitní materiály a nabídne naprosto stejnou úroveň luxusu, jako kabina vlajkové lodi značky.

Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 7 - Test BMW 535d xDrive GT 26Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 8 - Test BMW 535d xDrive GT 27Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 9 - Test BMW 535d xDrive GT 28

Uvnitř se totiž míchá luxus řady sedm s praktickými vlastnostmi, které nabízejí automobily kategorie MPV. Konkrétně to znamená posuvná, samostatně sklopná zadní sedadla s možností vytvoření zcela rovné plochy nemalých rozměrů. V základním uspořádání pojme zavazadelník 440 litrů, po sklopení zadních sedadel se dostanete až na 1 700 litrů, i když cesta k rovné ploše a maximálnímu objemu zavazadelníku není tak jednoduchá. Nejprve musíte sklopit opěradla zadních sedaček, poté je nutné ještě odklopit jakousi přepážku, která po uvedení do vodorovné polohy překryje mezeru mezi zadními opěradly a dnem zavazadelníku. Výsledek je nadmíru praktický, zvlášť když si uvědomíme, že se zde cestuje s komfortem limuzíny.

Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 10 - Test BMW 535d xDrive GT 31Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 11 - Test BMW 535d xDrive GT 33Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 12 - Test BMW 535d xDrive GT 32

Otázkou k zamyšlení zůstává, zda zákazníci toužící po cestovním pohodlí na úrovni luxusních sedanů zároveň využijí praktické schopnosti auta. U BMW jsou přesvědčeni, že ano, já osobně bych upřednostnil před Gran Turismem řadu sedm, a to z jednoho prostého důvodu. Je sice krásné, že se nám uvnitř automobilu po sklopení sedaček nabízí solidně využitelná a zcela rovná plocha, ale cpát kdejaké „krámy“ do luxusního interiéru není to pravé. Nějak mi nesedí kombinace drahého vnitřku s potřebami, které bych od běžného prakticky zaměřeného auta očekával. Pravdou ale zůstává, že například pro potřeby hostů dražších hotelů je to dobrá volba.

Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 13 - Test BMW 535d xDrive GT 48Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 14 - Test BMW 535d xDrive GT 51Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 15 - Test BMW 535d xDrive GT 52

Obdobně, jako tomu je u Škody Superb lze zadní víko otevřít dvěma způsoby. Buď vyklopíte pouze jeho kolmou část, a nebo kompletně celou zadní stěnu. Samozřejmě to nebudete dělat ručně, ale pouze zmáčknete příslušné tlačítko. Navíc si můžete nastavit, do jaké výšky se zadní stěna vyklopí. Nedovedu si sice představit situaci, kdy bych tuto funkci využil (ve stísněných garážích přece nebudu nic riskovat a radši si otevřu pouze spodní díl), ale budiž.

Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 16 - Test BMW 535d xDrive GT 55Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 17 - Test BMW 535d xDrive GT 56Test BMW 535d xDrive GT: praktická „sedma” - 18 - Test BMW 535d xDrive GT 57

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše