Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže

Řekne-li se Civic, mnohým se vybaví ono UFO, které nezřídka potkáváme na našich cestách. Byla by však chyba zapomínat na variantu sedan, protože ta sice nese stejné jméno, ovšem její naturel a vlastnosti jsou úplně jiné. Máme před sebou klasický vůz a to nejen svým vzhledem, ale především charaktrem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže

15.12.2008 | Mirek Brokeš | 1 příspěvek

Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Řekne-li se Civic, mnohým se vybaví ono UFO, které nezřídka potkáváme na našich cestách. Byla by však chyba zapomínat na variantu sedan, protože ta sice nese stejné jméno, ovšem její naturel a vlastnosti jsou úplně jiné. Máme před sebou klasický vůz a to nejen svým vzhledem, ale především charaktrem.

Design

Postavíte-li vedle sebe Civic sedan a hatchback, na první pohled je zřejmé, že to jsou sourozenci. Na ten druhý už je to jinak. Sedan není jen hatchback s kufrem, jsou mezi nimi vcelku zásadní rozdíly a seznam společných prvků je možná kratší než těch odlišných. Sedan si zachoval příď hatchbacku s velmi skloněným čelním sklem, které plynule navazuje na kapotu, má však jinak tvarované světlomety a klasickou masku s velkým logem Hondy uprostřed.


Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 1 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_03Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 2 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_04Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 3 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_05Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 4 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_06

Celé přídi dominují geometrické tvary a sedan při čelním pohledu působí poněkud hranatě. Pokud se na sedan podíváte z boku, jistě si povšimnete na nižší střední třídu zajímavě velkého rozvoru. Ten je totiž o celých 8 cm větší než u hatchbacku a sedan směle konkuruje o třídu většímu Accordu. Na kabinu navazuje krátká, konzervativně řešená záď s rozměrnými světlomety. Celkově lze vnější design hodnotit jako směsici konzervativních linií s prvky, které se nemusí líbit každému. Rozhodně nejde o nenápadné auto a jeho vzácný výskyt v provozu ho naopak ještě zviditelňuje.

Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 5 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_07Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 6 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_08Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 7 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_09Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 8 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_10Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 9 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_12

Na palubě

Pokud lze o exteriéru s přivřením obou očí prohlásit, že je laděn na konzervativní notu, v interiéru je to jinak. Jeho dominantou je rozměrná palubní deska z šedo-šedého plastu, která rozhodně nepotěší oko estéta. Před řidičem jsou nad sebou umístěny dvě kapličky, ta spodní obsahuje analogový otáčkoměr, základní kontrolky a display palubního počítače, nahoře je digitálně zobrazována aktuální rychlost, teplota chladicí kapaliny a množství paliva v nádrži. Na středové konzoli najdeme ovládání automatické klimatizace a panel autorádia, které bohužel postrádalo RDS. Pochvalu zaslouží multifunkční volant převzatý s hatchbacku, který má věnec obšitý perforovanou kůží. Mezi předními sedadly je velká uzavíratelná schránka s vyklápěcími držáky nápojů.

Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 10 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_15Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 11 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_16Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 12 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_17Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 13 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_18Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 14 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_19Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 15 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_20

Jak už bylo zmíněno výše, sedan se chlubí dlouhým rozvorem a na palubě je to znát. S ohledem na třídu, kam Civic patří, mají všichni cestující více než dostatek prostoru v podélném směru. Napříč už to velká sláva není, ale čtyři průměrně urostlí dospělí se pohodlně vejdou. Řidič i spolujezdec si mohou užívat velmi pohodlných sedadel s výrazným bočním vedením, ve kterých není problém absolvovat delší cesty.

Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 16 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_21Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 17 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_22

Co platí o interiéru, nelze bohužel říci o prostoru pro zavazadla. Objem zavazadlového prostoru je 0,375 m3 a jeho využitelnost je poněkud omezena malým nakládacím prostorem. V tomto ohledu je na tom hatchback výrazně lépe, který navíc těží z důmyslně skládacích zadních sedáků. Sedan má naštěstí alespoň tu vymoženost, že opěradla zadních sedadel lze sklopit páčkami přímo z kufru. Evropanovi nezvyklému na japonské vozy bude vadit, že nelze otevřít víko kufru pomocí dálkového ovládání, musíte použít buď klíč nebo páčku umístěnou vedle sedadla řidiče.

Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 18 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_13Test Honda Civic sedan: UFO s kufrem? Kdeže - 19 - Test_Honda_Civic_sedan_4D_14

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.