Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný

Původně to měl být jen koncept, ale po příznivé reakci veřejnosti spatřil Peugeot RCZ světlo světa i v produkční podobě. Vůz se tak může pochlubit nevídanými designovými prvky a nejen jimi. Pod působivým zevnějškem se totiž skrývá sice konvenční, ale výborně odladěná technika.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný

26.10.2010 | Mirek Brokeš | 1 příspěvek

Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Původně to měl být jen koncept, ale po příznivé reakci veřejnosti spatřil Peugeot RCZ světlo světa i v produkční podobě. Vůz se tak může pochlubit nevídanými designovými prvky a nejen jimi. Pod působivým zevnějškem se totiž skrývá sice konvenční, ale výborně odladěná technika.

Peugeot má velké zkušenosti s vývojem různých konceptů, jejich osudem ale většinou je jen zapózovat na některém z autosalónů a pak se odebrat do firemního muzea. Koncept 308 RCZ však vyvolal tak velkou vlnu pozitivních reakcí, že se vedení automobilky rozhodlo dát zelenou vývoji produkční verze.

Na základě Peugeotu 308 CC tak vznikl vůz, který se na trhu chce postavit tak zavedené ikoně, jakou je Audi TT. Je to troufalé, neboť Audi TT, jakkoli má pověst vozu pro ženy a zženštělé muže, je velmi dobrým autem.Tomu, že má konkurovat něco z Francie? Budete se divit, ale RCZ to dokáže. A dokáže i mnohem víc.

Koncept pro každý den

Ale po pořádku, zastavme se nejdříve u designu. Jedna věc je vidět auto na obrázku, druhá tváří tvář. RCZ se mi líbilo už když jsem ho viděl na fotografiích, ovšem teprve při reálném setkání jsem jej dokázal plně ocenit. Nízký a rozplácle působící ponton karoserie se zvýrazněnými blatníky vytváří základnu pro subtilně řešenou horní část kabiny, které dominují oblouky z hliníku a dvojitě vyboulená střecha. Její tvar není samoúčelný, funguje jako aerodynamický prvek zvyšující přítlak karoserie. Ten je dále podpořen i ve dvou stupních vyklápěným křídlem umístěným na odtrhové hraně víka kufru.. Mírně předběhnu a prozradím, že výše zmíněné prvky opravdu fungují, RCZ je velmi stabilním vozem.


Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 1 - RCZTHP31Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 2 - RCZTHP29Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 3 - RCZTHP33

Nikdy se mi příiš nelíbily přídě současných Peugeotů. U RCZ je tomu právě naopak. Nad tradičními velkými „ústy” přikrášlenými třemi horizontálními chromovanými lamelami je náznak nosu ve stylu formule 1 s velkým firemním logem. Na něj navazuje plochá kapota. Při pohledu šikmo zepředu lze ocenit svalnatost karoserie, kdy vnější obrys vozu je tvořen vypouklými blatníky, které jsou propojeny zvýšeným prahem. Do blatníků jsou symetricky umístěny protáhlé světlomety, ty zadní s LED prvky. Záď vozu je na rozdíl od různými tvary překypující přídě řešena jednoduše a působí velmi uhlazeně. To ovšem pouze do okamžiku, kdy se zvedne již zmíněné křídlo.

Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 4 - RCZTHP02Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 5 - RCZTHP14

Testovaný vůz byl vybaven mnoha příplatkovými prvky. Vedle na zpětných zrcátek vyvedených v perleťové černi, dvoubarevných 18" kol a černě lakovaných brzdových třmenů to byla i střecha z karbonu. Na rozdíl od prvních dvou, které jsou určeny ke zvýšení show faktoru vozu, karbonová střecha nejen dobře vypadá, ale současně přispívá ke snížení těžiště auta.

Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 6 - RCZTHP12Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 7 - RCZTHP13

Stylový interiér v kůži

Interiér Peugeotu RCZ je ukázkou toho, jak lze vhodnými doplňky z fádního interiéru běžného hatchbacku nižší střední třídy vykouzlit stylové a luxusně působící místo. Stačilo středovou konzoli obložit lesklým černým plastem, nahradit jeden výdech klimatizace analogovými hodinami a všem přístrojům dát design v kombinaci kovu a imitace karbonu. O další úroveň výše to celé pak posunuje celokožené čalounění interiéru.

Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 8 - RCZTHP23Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 9 - RCZTHP25 Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 10 - RCZTHP21

Řidič a spolujezdec sedí na anatomicky tvarovaných sedadlech s integrovanou opěrkou hlavy. Jediné, co bych na nich kritizoval, je šířka sedáku. Mé pozadí nepatří mezi největší, přesto jsem po delším cestování měl mírně otlačené strany stehen. Tím ale kritika končí, jak tvarování, tak polstrování sedadel je výborné. Stejně lze pochválit i jejich polohu, jsou velmi nízko. Pro normální populaci je vepředu místa víc než dost, dvoumetroví dlouhán už si ale bude mírně stěžovat na nemožnost dostatečného posunutí sedadla. Interiér má uspořádání 2+2, ale s využitím zadních sedadel to bude velmi obtížné. Měřím 178 cm a za sebe bych si nejen že nesedl, ale ani jsem za své sedadlo nedostal tašku s notebookem.

Pochválit musím také volant o malém průměru. Výborně se drží a osobně se mi velmi líbil jeho jednoduchý design. Horší je to s jeho zploštěnou spodní částí, i to je mimochodem podobnost s Audi TT. Pravdou sice je, že převod řízení je tak ostrý, že ani ve vracečkách nemusíte přehmatávat a do prázdna nesáhnete, při manévrování ve městě se vám to ale už „povede”. Krom toho, ani v RCZ tento prvek žádný smysl nemá, volant je dosti vysoko nad sedadly a kontakt s vašimi spodními končetinami nehrozí. Je to zkrátka zase jen jedna prázdná show...

S ergonomií ovládacích prvků to také není zrovna žhavé. Pod volantem jsou nejen tradiční páčky, ale i sdružené ovladače tempomatu a rádia, které nejsou úplně intuitivní a odvádějí pozornost než si na ně zvyknete a naučíte se rozvržení tlačítek na zpaměť. Stejně tak bylo mírně problematické ovládání vestavěné navigace, k centrálnímu ovladači je třeba se natahovat. Přitom na středovém panelu je dle mého názoru zbytný přepínač, kterým lze ovládat palubní počítač.

Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 11 - RCZTHP26Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 12 - RCZTHP19Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 13 - RCZTHP20Test Peugeot RCZ 1,6 THP 200: není jen krásný - 14 - RCZTHP27

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.