Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet

Když základy auta pamatují přelom tisíciletí a teď se tváří jako novinka, vyvolává to otázky. Je Exeo vyzrálé, nebo zastaralé?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet

5.12.2011 | Miro Mihálik | 8 příspěvků

Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet

/

Foto: Jiří Kaloč, Autoforum.cz

Když základy auta pamatují přelom tisíciletí a teď se tváří jako novinka, vyvolává to otázky. Je Exeo vyzrálé, nebo zastaralé?

Mám rád čistě hypotetické otázky. Donutí člověka k zamyšlení, podněcují obrazotvornost a dovolují rozvíjet příběhy, které se nikdy nestaly. Ryzí ideová alternativa. A neříkejte, prosím, že nevíte, o čem je řeč. Anebo jste se opravdu nikdy, aspoň na vteřinu, nezabývali takovými věcmi, jako je deset nejlepších aut v pomyslné garáži nebo neomezený rozpočet na nákup vozu?

Dobře, zeptám se ještě jinak. Koupili byste si dnes třeba původní BMW s atmosférickým motorem a pohonem zadních kol z devadesátých let, kdyby se začalo opět vyrábět? Nebo nezničitelný Mercedes W124. Ameriku z období těsně před ropnou krizí, japonskou zadokolku z osmdesátých let... Doplňte, cokoli chcete a mohli byste to mít. Ne „jako nové“, ale opravdu nové.


Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet - 1 - Seat Exeo 20TDI 02Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet - 2 - Seat Exeo 20TDI 03Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet - 3 - Seat Exeo 20TDI 05

Recyklát ale kvalitní

Proč ale? Z nostalgie? Ze vzdoru proti komplikovanosti doby a vnitřní touhy po jednoduchosti? Pro ten styl a duši? Nedigitalizovaným jízdním vlastnostem? Jistě, cokoli z toho by mohlo být dobrým důvodem.

Život má ale ve zvyku ukazovat svou ironickou tvář a tak to opět dopadlo jinak. Pokud je mi známo, svět po výběhovém Audi A4 netoužil a přeci jsme jej dostali jako Seat Exeo. Netoužil proto, že neměl nic z výše zmiňované přitažlivosti. Tento vůz byl prostě jen poplatný své době - poskytoval s věkem prchající pocit „prémiovosti“, nebyl s to splnit, co mu bylo přisuzováno, a nesl na zádech i cejch špatné pověsti některých majitelů. Samozřejmě, že nejen to a kdo tvrdí opak, dopustil by se hloupého zjednodušování, ačkoli i sama historie k tomu má silné sklony.

Je tedy Seat Exeo zbytečný automobil? Styděl bych se sám před sebou, kdybych posuzoval auto jen podle jeho někdejší reputace a nechal se unést nechutí z toho, co z něj marně chtěli mít jeho tvůrci, jenže teď, s odstupem času, jej opravdu dokážu ocenit více než v jeho původní podobě. Možná prozradím něco, co jsem si měl nechat na závěr, ale i s dřívějšími chybami je dnes Exeo sympatický vůz.

Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet - 4 - Seat Exeo 20TDI 09Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet - 5 - Seat Exeo 20TDI 06Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet - 6 - Seat Exeo 20TDI 07

Nová měřítka

Pochopitelně za to může také efekt outletového výprodeje luxusního zboží pod jinou značkou ale se stejnou kvalitou, ale to hlavní (tedy pokud tak můžu mluvit v souvislosti s neživou věcí) je změna osobnosti. Technika Audi s logem Seatu už nemusí nic dokazovat před BMW nebo Mercedesem a pořád je to ten samý vůz. Změnilo se jen měřítko, podle kterého je posuzován. A proto si dovolím napsat, že Exeo je opravdu dobré auto. Ne výjimečné, ani zábavné. Ale dobré a schopné vyvolat dojem kvality, tudíž v žádném případě obyčejné.

Posaďte se do kabiny a spíše než zastaralost vám připomene, že vám je o deset let více. A že o dalších deset let budou panely vypadat pořád tak solidně a robustně. Jednoduché digitální displeje zářící červenými pixely působí oproti TFT panelům jako Pacman vedle Battlefieldu 3, ale hodnota informací netrpí, tím spíše, když je vše perfektně čitelné.

Z obecného pohledu je možné ergonomii Seatu Exeo vytknou jen málo. Přední sedačky jsou skvělé, volant nastavitelný ve velkém rozsahu v obou osách, ovladače a tlačítka kladou odpor a cvakají způsobem, který ocení ten nejnáročnější haptik. Právo stěžovat si ale náleží lidem většího vzrůstu, kteří budou vyhnáni na zadní sedadla. Místo na vyvinutější nohy, delší chodidla pod sedákem a hlavu pod stropem se hledá značně obtížně. Za volantem se ale trápit nebudete, přestože široká středová konzole by mohla být od pravého kolena trochu dál. A když bych měl přidat něco čistě subjektivně - fólie imitující karbon patří na kapotu Felicie z mimoňských válek...

Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet - 7 - Seat Exeo 20TDI 20Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet - 8 - Seat Exeo 20TDI 21Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet - 9 - Seat Exeo 20TDI 22

Diskuze 8 příspěvků