Home > Rubriky a sekce > Testy aut > Článek
Test Seat Exeo ST 2,0 TDI Multitronic: škoda přehlížet
5.12.2011 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek
Když základy auta pamatují přelom tisíciletí a teď se tváří jako novinka, vyvolává to otázky. Je Exeo vyzrálé, nebo zastaralé?
Přehled kapitol
Stále má co říci
A nemuselo by, ani pokud půjde o útratu za tankování. Náš Seat je schopen pohybovat se po dálnicích a mimo město legálními rychlostmi za 6,2 litru na sto a palubní počítač dlouhodobě ukazuje 7 l/100 km. Můj interval se na trase dlouhé přes jedenáct set kilometrů pohyboval od 6,5 do 7,7 litru. Proklamovaných 5,5 litru to není, ale odchylka od laboratorních podmínek normy není výraznější než jinde a tak nevím, co bych měl na mnou dosažené spotřebě kritizovat.
Seat se na svých internetových stránkách v textu prezentujícím Exeo s multitronicem ptá „jestli jste právě nenalezli vůz, který byl předurčen k tomu, abyste ho řídili“. Což je pochopitelně marketingový nesmysl, který vám má vnutit myšlenku osudového setkání.
Odpověď se mi ale líbí, protože dost dobře vystihuje podstatu tohoto vozu: „Koupili byste si ho, kdybyste o něm věděli.“ Je to sice trochu zjednodušující věta, ale zároveň velmi sympaticky a skromně naznačuje, že Exeo dokáže nabídnout kvality, za které jste museli kdysi kvůli čtyřem kroužkům sáhnout hodně hlouběji do kapsy. Dnes už nemusíte, jen si nesmíte příliš zakládat na morálním stáří.
Pavel Janda dodává
Měl jsem též možnost s tímto Exeem ujet pár stovek kilometrů a dovolím si přidat pár osobních postřehů.
Klíčovým pocitem z tohoto vozu je opravdu to, co Miro zmiňuje v úvodní kapitole - zatímco ve své době jsem A4 vnímal jako auto zaostávající za tehdejší konkurencí zejména od BMW, dnes se mi se znáčkem Seatu na kapotě jeví docela jinak. Cenově se totiž posunulo na úroveň vozů, které nemusely a nemusejí svádět souboje s těmi nejprestižnějšími sedany této třídy, pozitivní následky tohoto soupeření ale v Exeu zůstaly. A tomu, v čem kdysi A4 ztrácela třeba na trojkovou řadu E46, dnes nemá kdo z konkurentů nastavit zrcadlo - za nějakých 600 tisíc korun se totiž dnes nic podobného neprodává.
Ano, ve verzi 2,0 TDI nelze hovořit o tom nejlepším, co mohla koncepce A4 nabídnout, ale nemusíte si kupovat zrovna tento motor. Na zbylých částech vozu je totiž jeho třída pořád sakra znát. Zejména samozřejmost, s jakou Exeo funguje při vysokých rychlostech je i v dnešních podmínkách výjimečná. S 2,0 TDI se z kopce podíváte někam k 220 km/h, krom motoru se ale celé auto tváří, jako by se nic nedělo, jeho limity jsou mnohem dál. Nejen chování podvozku, ale hlavně komfort takové jízdy je nadprůměrný - hluk od kol nebo aerodynamický svist jsou utlumeny mnohem lépe, než je v této cenové kategorii obvyklé. Zkuste si to samé s Octavií 2,0 TDI a uvidíte ten rozdíl. Rozdíl třídy.
Ani jízdní vlastnosti se v době největší slávy původní A4 nezdály být úžasné, o ovladatelnosti ani nemluvě. Tyto záležitosti maluje dorůžova pro změnu otylost novějších aut, vedle nichž se Exeo rázem zdá být kompaktní a mrštné. A o proměně vnímání kdysi nesnesitelně „playstationového” řízení „á-čtyŕky” už byla řeč.
Vlastní kapitolu by si zasloužila převodovka testovaného provedení, která není vůbec špatná. Mám raději ještě rychleji a přesněji fungující Multitronic s osmi virtuálními stupni, i tento starší, sedmistupňový, se ale dokáže chovat rozumně. Nesmíte jej jen nechat fungovat v režimu D, kdy se „variátorsky” snaží neustále posouvat otáčky do nějaké konstantní výše. V režimu manuální volby stupňů si jakékoli nepřirozené změny otáček odpouští a pokud motor udržujete tam, kde to to má rád a příliš při tom nehlučí (2 - 3,5 tisíce otáček), odvděčí se solidní dynamikou i rozumnou spotřebou. A převody mění opravdu svižně, bez reptání. V takovém případě trochu ztrácí smysl volba automatu, neboť jako stoprocentní automat už Multitronic tak dobře nefunguje, ale pokud neradi řadíte a jste ochotni autu alespoň radit, co má dělat, pak říkám: proč ne.
Dojmy z každého auta jsou do značné míry dány konfrontací očekávání s reálnými zjištěními. O mé pozitivní pocty z ježdění tímto autem se tedy do značné míry zasloužilo to, že jsem toho od něj mnoho čekal. Ale ruku na srdce, čekáte od něj vy více? Mám pocit, že Exeo a jeho omezená popularita jsou obětí předsudků, úvah ve stylu „jak to není nové, tak to není dobré”. Je ale třeba si uvědomit, že v automobilismu se v posledních pěti deseti letech žádný dramatický technický pokrok z obecného hlediska neodehrál, průmysl se začal přizpůsobovat hlavně zpřísňujícím se normám a snahám o snížení výrobních nákladů na houstnoucím trhu. Samozřejmě, v Exeu najdete spoustu drobností, které jsou dnes zoufale neaktuální, ale technický základ je stále na vysoké úrovni. Nebo se snad u Volkswagenu normou stalo normou něco více než motor 2,0 TDI, podvozek s víceprvkovým zavěšením vzadu, kvalitní materiály v kabině nebo odhlučnění interiéru, ve kterém si můžete ve 220 km/h jen hvízdat? Ani náhodou, spíše se leccos z toho dodnes nestalo ani normou.
Zkuste ze své mysli na chvíli vytřepat vnímání ve stylu „A4 Reloaded” a na Exeo se podívat racionálně. Jako na auto mající jisté faktické vlastnosti. Pokud je poznáte, chtě nechtě zjistíte, že za svou cenu toho i dnes nabízí docela dost.
Základní cena vozu (Exeo 2,0 TDI Reference): 687 900 Kč
Základní cena testovaného provedení (Exeo 2,0 TDI Style): 737 900 Kč
Cena testovaného provedení (Exeo 2,0 TDI Style + příplatková výbava): 793 900 Kč
Technické údaje
Motor
Vznětový, přeplňovaný řadový čtyřválec uložený vpředu podél nad přední nápravou
Objem: 1 968 ccm
Největší výkon: 105 kW (143 k) při 4 200 ot./min
Největší točivý moment: 320 Nm při 1 750 - 2 500 ot./min
Palivo: Diesel
Přenos výkonu: převodovka s plynule měnitelným převodem CVT, pohon předních kol
Provozní vlastnosti
Max. rychlost: 201 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 9,6 s
Spotřeba paliva (l/100 km):
Město: 7,3 l
Mimo město: 4,6 l
Kombinovaná: 5,5 l
Objem palivové nádrže: 70 l
Rozměry a hmotnosti
Délka: 4 666 mm
Šířka: 1 772 mm
Výška: 1 454 mm
Rozvor náprav: 2 642 mm
Pohotovostní hmotnost: 1 605 kg
Užitečná hmotnost: 485 kg
Vnitřní rozměry
Základní objem zavazadlového prostoru: 442 l
Maximální objem zavazadlového prostoru: -
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Čínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
před 6 hodinamiAž budete páchat něco ilegálního, možná bude dobré držet se základní poučky týkající se volby auta
včeraMěření „na brzdě” ukázalo, že Chevrolet neříká pravdu o výkonu motoru opěvované nové Corvette ZR1
28.6.2025
Nové na MotoForum.cz
- Zamíří Aron Canet do WSBK? 15:07
- Aleix Espargaro obhajuje Somkiata Chantru včera 10:49
- Závody MotoE v Assenu vyhráli Mantovani a Zaccone 30.6.2025
- Marc Marquez vyhrál Dutch TT 29.6.2025
- První brazilské vítězství v Moto2; Salač out 29.6.2025
Nejčtenější články
Majiteli začala reznout nová Alfa Romeo pouhý rok po její koupi, dealer na to říká, že je to normální
2.6.2025Známý fotograf ukázal, jak to dnes vypadá na dubajských vrakovištích, je to skutečně úplně jiný svět
2.6.2025Nejsilnější Ferrari dneška s 1 000 koní vyzvalo na souboj dva upravené německé kompakty. Dostalo „čočku”, na kterou v Itálii nejsou zvyklí
2.6.2025Z primitivních parkovacích kamer se stává prokletí automobilek, do servisů svolávají miliony aut kvůli jejich selháním
2.6.2025Barva auta má dlouhodobě pozoruhodně dramatický vliv na zachování ceny. A váš hrdina je dost možná velké nemehlo
2.6.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva