Test Toyota GT 86: čas nejde vzít zpátky

(+ videa) GT 86 má na papíře všechno, co si dnes konzervativní příznivce sporťáků může přát. Jenže ve skutečnosti auto až takový zázrak není. Proč?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Toyota GT 86: čas nejde vzít zpátky

19.10.2012 | Pavel Janda | 48 příspěvků

Test Toyota GT 86: čas nejde vzít zpátky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ videa) GT 86 má na papíře všechno, co si dnes konzervativní příznivce sporťáků může přát. Jenže ve skutečnosti auto až takový zázrak není. Proč?

K sežrání i k zatracení

Takže se mi nakonec tohle auto vrylo pod kůži? Ano, mně ano, jeho rozporuplné vnímání ve mně ale zůstává, a proto jsem se jej snažil ponechat i v toto testu - auto mi nedalo možnost udělat si na něj úplně jednoznačný názor. Za posledně zmíněných podmínek je GT 86 skutečně k sežrání, i přes své neduhy. Její základ tak dobrý, že se jej na limitu nepodařilo zničit ani modifikacemi pro evropský trh. To ale neznamená, že se jej nepodařilo zničit vůbec.

I to se bohužel do značné míry „podařilo” a na autě je to znát při každé obyčejnější jízdě. Navíc při takové ani nenabízí dostatek přirozené dynamiky, kterou budou mnozí pochopitelně očekávat. Vůz pak nutně působí dojmem, že jen obětujete všechny „běžné automobilové přednosti” pro nic, neboť své skutečné možnosti projeví GT 86 až v momentech, kam ji - troufnu si říci - přivede jen mizivé procento majitelů.

To všechno se pak odráží v pro mě obtížně pochopitelném zacílení auta na Starém kontinentu. Toyota jej dodává prakticky v jediné, vysoké výbavě za necelých 800 tisíc Kč a hraje si s ním tak nějaké komfortní nebo alespoň univerzální GT. Tím přitom není ani v nejmenším, je to takový malý „hardcore”, který byste dnes marně hledali třeba i u Ferrari. Mnohem větší smysl by mi vůz dával v „oholené” specifikaci za nějakých 500 až 600 tisíc Kč. Pak bych po něm snad zatoužil i já.

Test Toyota GT 86: čas nejde vzít zpátky - 36 - Test Toyota GT 86 CZ 05Test Toyota GT 86: čas nejde vzít zpátky - 37 - Test Toyota GT 86 CZ 17Test Toyota GT 86: čas nejde vzít zpátky - 38 - Test Toyota GT 86 CZ 51

Mám ve výsledku pocit, že tohle auto se nachází ve špatný čas na špatném místě. Zrodit se před 10 nebo 15 lety, kdyby jeho motor, převodovka a další části nemusely být stiženy hlavně evropskými regulacemi, byla by z něj dnes po mém soudu legenda. Šlo by o perfektní sporťáček svého druhu. Takhle je z něj poněkud sešněrovaný sportovec, který se vzhledem ke svým známým nedokonalostem snaží zvýšit svou atraktivitu třeba luxusnější výbavou. Ta jej ale nikam neposouvá.

Vůz sám o sobě je důkazem toho, proč v posledních letech nikdo nic podobného nedělá, ani se o to nepokouší. Ne snad, že by o takové auto zákazníci nestáli (váš enormní zájem o GT 86/BRZ od prvních avíz dosvědčuje opak), ono se takové dokonale vyrobit nedá. Nikoli kvůli technickým limitům, ale kvůli existujícím regulacím, které sice perfektně naladěný atmosférický motor se skvěle poskládanou převodovkou nezakazují, s ohledem na konstrukci testů spotřeby jej ale zatěžují takovými pokutami, že by se stal neprodejný. Popř. je možné omezit přirozený potenciál této konstrukce tak, aby pokuty nebyly příliš vysoké. Pak je ale také po oné optimální funkci a ani to prodejnosti nepomůže. Právě tak podle mě skončila nová Toyota.

Na jednu stranu tak obdivuji ty, kteří se i přes daná omezení rozhodli touto cestou jít, na druhou ale nemohu pominout jistou marnost jejich počínání. GT 86 je prostě obrazem toho, že čas za dnešních okolností nelze vzít zpátky a rozumně nabízet a prodávat (nikoli vyrábět, to potíž není) tak „řidičské” auto jako v minulé či předminulé dekádě prostě nejde. Kolega v prvním testu označil GT 86 za krásnou ozvěnu minulosti, já bych dodal: je to vážně jen ozvěna. Přesto jde o řidičsky daleko nejzajímavější Toyotu, kterou jsem za posledních 10 let poznal. A i to má zřejmě pro značku s aktuální image výrobce nudných aut pro starší a pokročilé svou cenu.

Test Toyota GT 86: čas nejde vzít zpátky - 39 - Test Toyota GT 86 CZ 02Test Toyota GT 86: čas nejde vzít zpátky - 40 - Test Toyota GT 86 CZ 20Test Toyota GT 86: čas nejde vzít zpátky - 41 - Test Toyota GT 86 CZ 50

Proč ho chtít?

Protože vám v relativně levném a stále ještě civilizovaném balení dovolí poznat, co to je skutečný automobilový „hardcore”. Za volantem si musíte všechno oddřít, slastí vám bude hlavně odměna za podrobení si této malé šelmy. Nečekejte samozřejmou rychlost, nečekejte lacinou dynamiku, pokud ale dokážete tohle auto přivézt k jeho limitům a jste připraveni používat jej hlavně v jejich blízkosti, zamilujete si ho.

Proč ho nechtít?

V jiném jízdním režimu než „vypadl mi mozek z hlavy” je prostě nezajímavé a nepřesvědčivé. Při obyčejném přesunu nenabízí jakkoli atraktivní jízdu a zejména ovladatelnost motoru je v takovém režimu za hranicí snesitelnosti. Dá se to snést, pokud při takové cestě míříte k oné extatické rychlé jízdě. Pokud byste GT 86 chtěli používat jen takto, zapomeňte na ni.

Cena

Základní cena vozu (GT 86 2,0 D4-S): 799 900 Kč
Cena testovaného provedení (GT 86 2,0 D4-S): 799 900 Kč

Technické údaje

Motor

Zážehový, atmosférický plochý čtyřválec uložený vpředu podélně nad přední nápravou
Objem: 1 998 ccm
Největší výkon: 147 kW (200 k) při 7 000 ot./min
Největší točivý moment: 205 Nm při 6 400 - 6 600 ot./min
Palivo: Natural 95
Přenos výkonu: šestistupňová manuální převodovka, pohon zadních kol

Provozní vlastnosti

Max. rychlost: 226 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 7,6 s
Spotřeba paliva (l/100 km):
Město: 10,4 l
Mimo město: 6,4 l
Kombinovaná: 7,8 l
Objem palivové nádrže: 50 l

Rozměry a hmotnosti

Délka: 4 240 mm
Šířka: 1 775 mm
Výška: 1 285 mm
Rozvor náprav: 2 570 mm
Pohotovostní hmotnost (EU): 1 265 kg
Užitečná hmotnost: 405 kg

Vnitřní rozměry

Základní objem zavazadlového prostoru: 243 l
Maximální objem zavazadlového prostoru: -

Diskuze 48 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.