Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách

Dva morbidní kousky historie se už více jak rok nedaří prodat komukoli, kdo by o ně mohl mít zájem. Nabízející ale nehází flintu do žita, prodej je prý jen otázkou času.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách

18.3.2018 | Mirek Mazal | 6 příspěvků

Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dva morbidní kousky historie se už více jak rok nedaří prodat komukoli, kdo by o ně mohl mít zájem. Nabízející ale nehází flintu do žita, prodej je prý jen otázkou času.

Příznivci rýmovaných songů s houpavým rytmem každoročně zapalují svíčku na počest smrti krále hip hopové komunity, Tupaca Shakura. Americký rapper byl postřelen ve svém BMW 750i při návratu z boxerského utkání Mika Tysona v Las Vegas a následkům zranění po pár dnech podlehl.

Vyšetřování vraždy nikdy nedošlo konce, a tak pouliční subkultura dodnes nezná pravou příčinu smrti svého idolu. Tupac či 2Pac nebo jen Pac se nicméně i proto stal nesmrtelnou ikonou. Jeho BMW s chromovými koly, kde byl zasažen vystřelenou kulkou, se mělo stát hitem aukcí sběratelských vozů, ale opak je pravdou.

Podobný osud potkal na jaře roku 1997 v Los Angeles dalšího mladého amerického rappera. Christopher Wallace, známý spíše pod přezdívkami Notorious B.I.G. či Biggie Smalls, po koncertě cestoval do hotelu ve svém SUV, když při stání na semaforu ze sousedního vozu začal střílet neznámý pachatel. Znovu dodnes nevypátraný kriminálník pistolí Biggieho čtyřikrát zasáhl a následný převoz do nemocnice ani v tomto příapdě ničemu nepomohl, smrti nešlo zabránit. Soukromý GMC Suburban se též objevil na prodej, ale ani on dodnes nemá nového majitele.

Oba muzikanti byli zastřeleni, oba následně bojovali v nemocnici o život, ale ani jeden neuspěl. FBI dodnes nepřinesla informace o identitě ani jednoho z vrahů. Oba automobily se stopami po výstřelech čekají už rok na kupce přes web Moments In Time, který se zaměřuje na prodej předmětů s historickou hodnotou. Že by o slavné rappery už nebyl zájem? Ne tak docela, jsou to spíše extrémní ceny, které realizaci prodeje brání.

Dvanáctiválcové BMW 750i E38 bylo po incidentu opraveno, ovšem stopy po kulkách jsou na některých místech stále viditelné. Po útoku bylo zadrženo policií mezi důkazními materiály, ale po několika letech bezvýsledného vyšetřování jej v aukci získal nový majitel, který nechal auto zrestaurovat a teď by rád na historickém artefaktu vydělal. Už rok hledá zájemce za 1,5 milionu dolarů (30 855 000 Kč).

Zelený GMC Suburban měl podstatně komplikovanější osud. Policie ho nejprve zadržela jako důkaz, ale nakonec si z něj nechala jen pravé přední dveře, za kterými Smalls v době útoku seděl. A v říjnu 1997 ho bez jakékoli medializace prodala v aukci. Koupil si ho člověk, který potřeboval větší auto pro svou rodinu, a o pohnuté minulosti neměl tušení. Vůz byl od té doby obecně považován za ztracený a objeven byl náhodou, když o něj u aktuálního vlastníka opět projevila zájem policie. Teď je se stále prostřeleným bezpečnostním pásem též nabízen k prodeji a také ten hledá majitele těžko - i když cena klesla z 1 milionu na 750 000 dolarů (15 430 000 Kč).

Zakladatel Moment In Time Američan Gary Zimet věří, že se oba vozy z poslední cesty hudebníků brzy prodají. Mluví o tom, že policie oba případy uzavřela bez výsledku, a tak nemá smysl auta schovávat jak důkazní materiál. Vrah Tupcca je prý sám mrtvý a zabití Biggieho Smallse měla ovlivnila přímo FBI, proto se incident nikdy nevyšetří.

Více jak 60letý Zimet na každý pád nemá problém prodávat pojízdné rakve. „Oba tyto vozy mají historický význam. Musíte se na to podívat z historického hlediska. Auto, v němž byl zabit JFK, by v aukci vyneslo minimálně 25 milionů dolarů. Skutečně jde o auta, kde zemřely zajímaví lidé, je to rarita. Je to morbidní? Rozhodně! Využívám rodiny obětí? Rozhodně ne! Jak bych je využil? Já se tak necítím. Jedná se o kus americké historie - stejně jako kopie třináctého dodatku ústavy USA podepsaného Lincolnem, který jsem prodal,“ říká Zimet, který nabízí k prodeji třeba i jedinou originální kopii Schindlerova seznamu (nikoli filmu, pochopitelně).

Jistě svérázný pohled ostříleného obchodníka. Podle jeho slov je jen otázkou času, než se tato auta i za ony vysoké ceny prodají. Zájem o ně prý mají hlavně muzea, pro které by šlo o velké taháky, nemají ale dost peněz na takovou investici. Dále Zimet zmiňuje zájem aktuálních hip-hoperů, kteří by si tím mohli pomoci k mediální pozornosti, ale zatím se nikdo neodhodlal. A tak tyto vozy zůstávají nadále k dispozici. Sami bychom řekli, že se za tyto peníze neprodají nikdy, ale třeba se mýlíme...


Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 1 - BMW 7 Tupac Shakur murder GMC Suburban Biggie Smalls prodej dalsi 01Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 2 - bmw 7 tupac shakur prodej 01Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 3 - bmw 7 tupac shakur prodej 02Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 4 - bmw 7 tupac shakur prodej 03Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 5 - bmw 7 tupac shakur prodej 03aAuta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 6 - bmw 7 tupac shakur prodej 04Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 7 - bmw 7 tupac shakur prodej 05Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 8 - bmw 7 tupac shakur prodej crime scene 01Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 9 - bmw 7 tupac shakur prodej crime scene 02Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 10 - Notorious BIG shooting Tupac Shakur Suge Knight 01
Tupac je nejúspěšnější rapper historie se 75 miliony prodaných alb. Naposledy se svezl v tomto BMW...

Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 11 - BMW 7 Tupac Shakur murder GMC Suburban Biggie Smalls prodej dalsi 02Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 12 - gmc suburban biggie smalls prodej 01Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 13 - gmc suburban biggie smalls prodej 02Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 14 - gmc suburban biggie smalls prodej 03Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 15 - gmc suburban biggie smalls prodej 04Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 16 - gmc suburban biggie smalls prodej 05Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 17 - gmc suburban biggie smalls prodej 06Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 18 - gmc suburban biggie smalls prodej 07Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 19 - gmc suburban biggie smalls prodej 08Auta, v nichž zastřelili Tupaca a Biggieho, jsou dál k mání. I se stopami po kulkách - 20 - gmc suburban biggie smalls prodej 09
... Notorious B.I.G. nebyl až tak úspěšný, ale skončil velmi podobně

Zdroj: Pitchfork

Mirek Mazal

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.