Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
AvtoVAZ zastavil výrobu pro Rusko. Domácí trh se propadá, sklady jsou plné
3.10.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Ruská automobilka pociťuje negativní dopad ukrajinské krize a slábnoucí ekonomiku. Už vyrábí jen model Largus a vozy na export.
Situaci na ruském trhu zřejmě již osvětlovat nemusíme, seznámen je s ní prakticky každý občan Evropy. Míněny jsou tím především následky ukrajinské krize, které mají společně se slábnoucí ekonomikou svůj vliv také na prodej nových automobilů. Trh se od počátku letošního roku propadá raketovým tempem, kvůli čemu ruská vláda zvažuje celou řadu podpůrných kroků, mezi něž patří i možné embargo na dovoz zahraniční produkce.
K tomuto opatření sice prozatím nedošlo, zákaz importu potravin však již ruská vláda zavedla. Je tedy dost možné, že automobily budou následovat. Otázkou však je, zda tento krok trhu vůbec pomůže. Realitou je ale spíše negativní verdikt, jak ukazuje situace automobilky AvtoVAZ. Největší ruský výrobce přistoupil k přerušenívýroby, které lze těžko prohlásit za krátkodobé - linky totiž byly zastaveny již v září a nerozjedou se ani v říjnu a listopadu.
Tento stop-stav se netýká pouze modelu Largus a vozů určených pro export, ve všech ostatních případech ale AvtoVAZ, potažmo Lada, čeká na vyprodání skladových zásob. Odhaduje se , že bez majitele je nějakých 54 až 55 tisíc nových vozů. Odstávka výroby tak dost možná bude nakonec ještě prodloužena do příštího roku, neboť stávající krok by měl celkovou roční produkci ponížit jen o 25 tisíc exemplářů.
Zatím přitom není jasné, zda by v takovém případě navíc nedošlo k hromadnému propouštění dělníků. Ti sice prozatím mají plně proplacené tříměsíční prázdniny, při delším pozastavení montážních linek by ale kasa AvtoVAZu mohla vyschnout. Vše tedy bude záviset na vývoji trhu, ten se ale zjevně k obratu nemá.
To koneckonců necítí pouze Lada, ale třeba i ruské zastoupení amerického koncernu General Motors. Proto i tato automobilka přistoupila k omezení výroby, přičemž zároveň přehodnocuje své další aktivity a investice na tamním trhu. Máme přitom za to, že rozhodně není jediným takovým zahraničním výrobcem.


































Lada Largus alias přepracovaná postarší Dacia Logan MCV se jako jediný model značky vyrábí i v těchto dnech
Zdroj: Autoweek.nl
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Volha začala odhalovat svůj první moderní vůz, nepřipomíná vám něco? I pod kapotou je starý známý
dnes
„Bugatti pro chudé” ukázalo svou dynamiku v praxi. I v rukou amatérů je tak rychlé, že mu nestačí ani skutečné Bugatti
včera
Překvapení roku tu máme už v březnu, Elon Musk 14 dnů před premiérou znovu zrušil odhalení nové Tesly Roadster
18.3.2026
Nejnovější články
Už i v USA pochopili, že silnice se samy neopraví, majitele elektromobilů zatíží tisícovými poplatky
před 7 hodinami
Porsche se asi chce stát králem falše. Po falešném zvuku experimentuje i s falešným manuálem, navíc ani není originální
před 9 hodinami
Nechte si své spalovací auto, radí aliance, za pár let může být dostupných ekologických paliv všude fůra
před 10 hodinami
Šéf Ferrari bez okolků vysvětlil, proč všichni výrobci aut přešli na dotykové ovládání, i když ho zákazníci nenávidí
dnes
Volha začala odhalovat svůj první moderní vůz, nepřipomíná vám něco? I pod kapotou je starý známý
dnes
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
