Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji

Ex-šéf aliance Renault-Nissan jasně říká, že jeho útěk nemáme brát jako přiznání viny. Podle svých vlastních slov neutekl před spravedlností, ale před nespravedlností, presumpcí viny a nelidským zacházením.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji

31.12.2019 | Petr Prokopec

Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ex-šéf aliance Renault-Nissan jasně říká, že jeho útěk nemáme brát jako přiznání viny. Podle svých vlastních slov neutekl před spravedlností, ale před nespravedlností, presumpcí viny a nelidským zacházením.

S koncem letošního roku svět náhle přestal debatovat o zákazech silvestrovských ohňostrojů, místo toho mají média zajímavější téma. Někdejší šéf aliance Renault-Nissan Carlos Ghosn totiž uprchl z Japonska do Libanonu, čímž samozřejmě porušil podmínky svého pobytu mimo vazební celu. V Zemi vycházejícího slunce mu tak nově hrozí až 15letý pobyt za mřížemi. Toho se ale ve výsledku Ghosn nemusí až tak moc obávat, zvláště pokud Libanon již neopustí. Země totiž s Japonskem nemá sepsanou dohodu o vydávání obviněných a od jeho loňského zatčení jasně stojí na jeho straně.

Ex-šéf aliance přitom již v ranních hodinách slíbil, že se ke svému útěku vyjádří. A přesně tak se i stalo, jakkoliv prozatím nečekejte odhalení žádné senzace. K tomu ale dost možná dojde již příští týden, neboť Ghosn je nyní do značné míry zcela svobodný. Konečně se tak může shledat i se svou rodinou, což byl zřejmě stěžejní důvod jeho útěku. Japonská justice mu totiž před pár dny zakázala i štědrovečerní večeři s jeho ženou. S tou ostatně mohl komunikovat jen přes právníky, nikoliv napřímo, telefonicky či elektronicky.

„Nyní se nacházím v Libanonu. Již nejsem déle rukojmím japonské justice, u které vládne presumce viny, která staví na diskriminaci, porušuje lidská práva a jenž totálně popírá jakákoliv mezinárodní práva. Neutíkám před spravedlností, utekl jsem před nespravedlností a politickou perzekucí. Nyní tak mohu konečně svobodně komunikovat s médii, s čímž začnu příští týden,“ uvedl Ghosn v aktuálním prohlášení.

Bude tedy zajímavé sledovat, jak se situace vyvine nadále. Dá se ovšem předpokládat, že hned první živá tisková konference nevrhne zrovna dobré světlo na japonskou justici, která je již velmi dlouho pod palbou mezinárodní kritiky. S obviněnými je totiž v Zemi vycházejícího slunce zacházeno jako s viníky, kteří nemají právo v podstatě na nic. Ghosnovu útěku se tedy vůbec nedivíme, jakkoli zůstává otázkou, jak něco takového dokázal. Podmínky jeho dočasného propuštění byly velmi přísné, dohled neustálý, kontakt s kýmkoli mimo právníky prakticky nulový. A najednou je Ghosn od neděle v Libanonu a úřady ani dnes ráno s jistotou nevěděli, že už se nenachází v Japonsku.


Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji - 1 - Carlos Ghosn 01Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji - 2 - Carlos Ghosn 02Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji - 3 - Carlos Ghosn 02Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji - 4 - Carlos Ghosn 01Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji - 5 - Carlos Ghosn 03Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji - 6 - Carlos Ghosn 04Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji - 7 - Carlos Ghosn 05Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji - 8 - Carlos Ghosn 06Carlos Ghosn promluvil poprvé od svého útěku ze spárů japonské justice, nešetří ji - 9 - Carlos Ghosn 07
Carlos Ghosn dle vlastních slov již není rukojmím japonské justice stavící na presumpci viny, utekl zřejmě hlavně kvůli dost krutému omezování jakékoli kontaktu s jeho rodinou

Zdroj: Nikkei

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.