Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká?

Je to něco jako kdysi Tatra 613 v komunistické ČSSR, akorát v mnohem dražším podání. Donedávna se do tohoto vozu mohli posadit jen čínští papaláši, teď Hongqi LS5 vyzkoušel i Jeremy Clarkson z The Grand Tour.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká?

25.2.2019 | Petr Prokopec

Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká?

/

Je to něco jako kdysi Tatra 613 v komunistické ČSSR, akorát v mnohem dražším podání. Donedávna se do tohoto vozu mohli posadit jen čínští papaláši, teď Hongqi LS5 vyzkoušel i Jeremy Clarkson z The Grand Tour.

„Čínský speciál“ Jeremyho Clarksona, Richarda Hammonda a Jamese Maye má již nějakou chvíli po premiéře, ostatně v závěru minulého týdne Amazon uvolnil další epizodu třetí série The Grand Tour, v jejímž centru stojí výlet se třemi italskými klasikami do Skotska. My ale pro dnešek zůstaneme u onoho čínského dílu, k němuž internetový gigant uvolnil několik videí naznačujících, co přesně se v nejlidnatější zemi světa odehrálo. A protože my jsme díl viděli celý, můžeme vám prozradit i víc.

Začneme testem limuzíny Hongqi LS5, která je s cenovkou přesahující 25 milionů Kč daleko nejdražším čínským vozem všech dob. Název Hongqi znamená v překladu Rudá zástava, tedy symbol komunismu. Zároveň jde o symbol národní pýchy, který by ještě před několika málo lety „Západ“ nesměl ani spatřit, natož aby bylo komukoliv mimo papaláše umožněno do něj sednout a řídit jej. Dnes se však situace o trochu změnila, což nakonec vyústilo i v rozšíření nabídky. Automobilka momentálně vyrábí jednu verzi pro vládní činitele, jednu pro přehlídky a civilní model.

Ve všech případech se o pohon stará šestilitrový dvanáctiválec, jehož zhruba 400 koní a 550 Nm točivého momentu přenáší šestistupňový automat. Výjimečný motor uvnitř doplňuje ušlechtilé dřevo a lány kůže, zvenčí pro změnu chrom a lak, jejichž leštění muselo zabrat stovky hodin.

Jeremy tedy na vůz pěje jednu pochvalnou ódu za druhou, je z něj pomalu u vytržení, což u něj není zase tak obvyklé. Vypadá to tedy, že Číňané stvořili něco opravdu mimořádného, co si může tykat s nejluxusnějšími vozy západní provenience. Je ale otázkou, nakolik jde z Clarksonových úst realitu a nakolik o úlitbu hostitelské zemi, která se k němu zachovala velmi velkoryse - kvůli natáčení uzavřela i část města.

Vedle Hongqi se v páté epizodě objeví test elektrického sporťáku NIO EP9, za jehož volant se posadí Hammond. Všichni si velmi dobře pamatujeme, kterak skončil Rimac Concept_One, také rychlý elektrický vůz, s nímž Hammond havaroval od smrti byl opravdu krůček. Tentokrát však stroj natáčení přežil, ohromit tak mohl svou působivou rychlostí. Za tou stojí 1 360 koní, jež stejně jako Hongqi mají za místo narození napsanou rovněž Čínu.

Celá trojice si následně střihne také srovnávací test tří ojetých limuzín. Ty již pochází z Evropy či Ameriky a do Číny byly dovezeny. Clarkson nepřekvapivě zvolil BMW 750iL, zatímco May usedl do Mercedesu S600. Hammond pak jako milovník „amerik“ preferoval Cadillac STS. S touto trojicí pak došlo na plnění různých úkolů, třeba naháněčku s dronem či jízdu skrze továrnu.


Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 1 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 01Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 2 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 02Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 3 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 03Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 4 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 04
Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 5 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 05Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 6 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 06Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 7 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 07Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 8 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 08Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 9 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 09Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 10 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 10Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 11 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 11Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 12 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 12Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 13 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 13Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 14 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 14Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 15 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 15Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 16 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 16Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 17 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 17Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 18 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 18Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 19 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 19Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 20 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 20Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 21 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 21Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 22 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 22Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 23 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 23Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 24 - Hongqi L5 vs Jeremy Clarkson 24
Jeremy si v Číně vyzkoušel Hongqi LS5 a byl z něj u vytržení

Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 25 - The Grand Tour S03E06 03Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 26 - The Grand Tour S03E06 04
Richard následně nerozbil NIO EP9...

Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 27 - The Grand Tour S03E06 05Clarkson vyzkoušel čínskou limuzínu pro papaláše za 25 milionů Kč, co na ni říká? - 28 - The Grand Tour S03E06 06
...a oba společně s Jamesem pak absolvovali test tří evropských limuzín, jenž podrobili různým zkouškám

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše