Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji

Když automobilový designér nenajde zalíbení v žádném domů jeho kolegů z řad architektů, má pořád možnost navrhnout si jej sám. Majitel tohoto to udělal a výsledek je vážně neobvyklý.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji

30.8.2020 | Petr Miler

Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji

/

Foto: Zillow

Když automobilový designér nenajde zalíbení v žádném domů jeho kolegů z řad architektů, má pořád možnost navrhnout si jej sám. Majitel tohoto to udělal a výsledek je vážně neobvyklý.

Živit se produktovým designem je jistě nevděčná role. Jako člověk s vytříbeným vkusem máte jistě představu o ideální podobě kde čeho, sami se ale můžete obvykle vyřádit jen na jedné či pár konkrétních věcech, kterými se zabýváte. U jiných musíte přijmout představy kolegů, a nebo nemusíte, jak ukazuje případ tohoto domu.

Už přes 50 let je majetkem člověka, který pracoval jako designér pro automobilku General Motors. Jeho jméno nepadlo, to ale nakonec na podstatě příběhu nic nemění. Dotyčný si zkrátka v 60. letech minulého století chtěl pořídit vlastní bydlení, žádný z návrhů architektů mu ale nebyl dost blízký. A tak si dům postavil podle sebe.

Je to pozoruhodné stavení už tím, že je s velmi nízkou, třebaže ve výsledku dvoupatrovou stavbou zasazeno do prostředí jakéhosi rozlehlého lesoparku ve Farmington Hills v Michiganu, v podstatě předměstí Detroitu. Není to tedy úplně typické americké bydlení, kde v ulicích namalovaných podle pravítka najdeme pozemky podle pravítka a v něm domy podle pravítka. Je to jeden velký nestandard a právě to činí dům zajímavým.

Designově vám být blízký může a nemusí. Je v podstatě docela nevýrazný a více než co jiného nechává vyniknout přírodu kolem sebe. Jednoduché linie doplňuje kombinace velmi světlé a velmi tmavé barvy a vysoká okna, která pouští dovnitř spoustu světla i přes hustá stromoví kolem. A zajímavé jsou jistě i interiéry nepřeplácané složitě působícím nábytkem - je tu obvykle pouze to nezbytné ve vzdušné, minimalistické podobě.

Nás ale - jak jinak - nejvíce zaujaly garáže, které jsou v podstatě tím jediným, co je z domu ze silnice vidět. Tvoří tak jednak jakousi bariéru zajišťující soukromí, z vnitřní strany je ale jedna z nich opět prosklená, což ji činí neobvykle vzdušným a světlými. Je současně i pracovnou, neboť jednak vytváří i to správné prostředí a jednak si v ní našly místo různé pomůcky pro designování nových modelů. Vidíme v ní ale i klasický MG Midget a různé libůstky automobilového nadšence jako autodráhu či dobové karoserie motokár pověšené na stropě.

Není to tentokrát žádné luxusní stavení pro boháče, spíše sympaticky střižené bydlení trochu lépe postaveného člověka, který ví, co chce. Vzhledem k tomu, že stojí v USA a je to... nemovitost, nepředpokládáme váš zájem, pokud ale hoříte pro auta a nenucený design, inspirovat se v něm dá lecčím. Pro Američany je k dispozici za přijatelných 449 000 USD, tedy asi 9,8 milionu Kč, u nás by podobný dům v závislosti na místě výstavby zřejmě nestál o mnoho méně.


Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 1 - Dum designer GM prodej 2020 02Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 2 - Dum designer GM prodej 2020 03Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 3 - Dum designer GM prodej 2020 04Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 4 - Dum designer GM prodej 2020 05Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 5 - Dum designer GM prodej 2020 06Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 6 - Dum designer GM prodej 2020 07Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 7 - Dum designer GM prodej 2020 08Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 8 - Dum designer GM prodej 2020 09Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 9 - Dum designer GM prodej 2020 10Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 10 - Dum designer GM prodej 2020 11Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 11 - Dum designer GM prodej 2020 12Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 12 - Dum designer GM prodej 2020 13Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 13 - Dum designer GM prodej 2020 14Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 14 - Dum designer GM prodej 2020 15Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 15 - Dum designer GM prodej 2020 16Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 16 - Dum designer GM prodej 2020 17Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 17 - Dum designer GM prodej 2020 18Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 18 - Dum designer GM prodej 2020 19Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 19 - Dum designer GM prodej 2020 20Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 20 - Dum designer GM prodej 2020 21Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 21 - Dum designer GM prodej 2020 22
Jednoduché, originální, skoro zapadající do přírody a přitom auta mající na mysli je bydlení, které si pro sebe vymyslel designér General Motors. Teď ho prodává. Foto: Zillow

Designér automobilky si postavil dům podle svého gusta, teď ho nabízí k prodeji - 22 - Dum designer GM prodej 2020 01
Pohled ze silice ukazuje, jak šikovně je schované před okolím. Foto: Google Street View

Zdroj: Zillow přes Motor1

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše