Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny

Zájem o Mondeo je extrémně nízký a i obliba jeho amerického sourozence klesá. Zákazníci prý touží po větších rozměrech, bude tedy z Mondea SUV?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny

4.1.2018 | Petr Prokopec | 54 příspěvků

Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zájem o Mondeo je extrémně nízký a i obliba jeho amerického sourozence klesá. Zákazníci prý touží po větších rozměrech, bude tedy z Mondea SUV?

Zdá se, že Ford Mondeo a jeho americký sourozenec, sedan Fusion, došly na konec své životní pouti. Není tomu dávno, co jsme zmiňovali plán související s přesunem do Číny, nyní podle informací Detroit News došlo na zrušení příprav nové generace, která měla dorazit na trh v roce 2020. Pod interním kódem CD542N se jí měl dočkat nejprve model pro severoamerický trh, který je pro Ford nejprodávanějším sedanem ve Státech. Nicméně ani šesticiferné registrace evidentně modrému oválu ke štěstí nestačí.

Podle citovaných zdrojů zevnitř automobilky hodlá Ford ponechat Mondeo a Fusion při životě ještě tři nebo čtyři roky. Co ovšem bude poté, to nikdo neví. Tedy stran faktu, že továrny v mexickém Hermosillu a španělské Valencii se zaměří na výrobu jiných modelů. Mondeo a Fusion pak budou montovány v Číně, zřejmě pouze pod prvním zmíněným názvem, odkud ovšem do Evropy či Spojených států dováženy nebudou.

Mluvčí Fordu celou záležitost nechtěl nikterak okomentovat, již dříve ale naznačil, že oba vozy mají v nabídce automobilky své pevné místo. Nicméně jakkoliv značka předloni prodala ve Státech 265 840 exemplářů, loni v listopadu se dočkala 22procentního poklesu prodejů. O rok dříve byl přitom pokles v daném měsíci 11procentní. Je tedy evidentní, že zájem klesá v zámoří, v Evropě je pak již delší dobu na absolutním minimu - ve zmiňovaném listopadu po něm sáhlo pouhých 3 972 zákazníků. Pro srovnání, takový VW si za totéž období pořídilo skoro 16 000 lidí.

Není tedy ve výsledku překvapivé, že Ford zvažuje, jakou budoucnost pro Mondeo a Fusion přichystá. Zrušení příprav nové generace nemusí znamenat definitivní konec, nicméně v podobě, v jaké je známe, se tyto vozy nejspíše již nevrátí. Nový šéf značky Jim Hackett totiž uvedl, že zákazníci chtějí „větší siluetu“. Nicméně s nárůstem rozměrů by nevyhnutelně bylo spojeno i navýšení spotřeby, což prý Ford nedopustí.

Kromě toho, s většími proporcemi by především Fusion začal zasahovat do portfolia modelu Taurus. Jeho výroba má sice být na sklonku letošního roku ukončena, pročež by jeho nahrazení kdysi menším příbuzným dávalo smysl, nicméně oba vozy jsou zhruba stejně staré. Pokud tedy Ford nevidí budoucnost u modelu, který se již neprodává zrovna dobře, pak jej jistě nenahradí jiným, který by čekal stejný osud.

Dále tu máme tu skutečnost, že se sedany obecně je spojena jen malá marže, přičemž daný segment trhu jako takový stagnuje či klesá. Oproti tomu roste zájem o crossovery a SUV, a tak by se možná Fusion mohl vrátit jako zástupce této části trhu. Došlo by tak k naplnění zákaznických tužeb, Ford by vydělával více, což by kompenzovalo vyšší spotřebu a emise, a zároveň by daný model nestáhl zcela z trhu.

Zda k naplnění tohoto scénáře dojde či nikoliv, to je zatím otázkou. Nicméně je téměř jisté, že pokud by Ford tuto transformaci uskutečnil, pak se bezesporu bude týkat pouze americké varianty, Mondeo by tak definitivně zmizelo v propadlišti dějin. Respektive by bylo spojeno pouze s čínským trhem. Vrátit by se pak samozřejmě mohlo ve chvíli, kdy by se změnily zákaznické trendy a sedany by opět vzrostly v oblibě. A to nelze příliš očekávat. Vypadá to, že Mondeu, kdysi jednomu nejprodávanějších vozů Starého kontinentu, Ford právě zasadil ránu z milosti...


Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 1 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 01Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 2 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 02Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 3 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 03Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 4 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 04Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 5 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 05Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 6 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 06Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 7 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 07Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 8 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 08Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 9 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 09Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 10 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 10Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 11 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 11Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 12 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 12Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 13 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 13Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 14 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 14Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 15 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 15Ford Mondeo míří do propadliště dějin, přípravy nové generace byly zrušeny - 16 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 16
Ford Mondeo dost možná čekají v Evropě poslední roky života. Skončit by mohlo poté, co se výroba přesune ze Španělska do Číny

Zdroj: The Detroit News

Petr Prokopec

Diskuze 54 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše