Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu

Automobilky, pakliže na nějakém voze oficiálně nespolupracují, obvykle nemají možnost využívat komponenty přímo vyvinuté pro konkurenční firmu. Fordu ale nějak přemluvil Michelin, aby mu po dodával pneu specificky vyvinuté pro Mercedes GLE43 Coupe.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu

13.6.2019 | Petr Prokopec

Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Automobilky, pakliže na nějakém voze oficiálně nespolupracují, obvykle nemají možnost využívat komponenty přímo vyvinuté pro konkurenční firmu. Fordu ale nějak přemluvil Michelin, aby mu po dodával pneu specificky vyvinuté pro Mercedes GLE43 Coupe.

Letos v lednu představil Ford na autosalonu v Detroitu šestou generaci modelu Explorer. Stejně jako v případě předchůdce je SUV k dispozici také ve verzi ST, pod jejíž kapotu se nastěhoval přeplňovaný třílitrový šestiválec EcoBoost. Tato pohonná jednotka produkuje 405 koní a 563 Nm točivého momentu, což jsou rozhodně daleko působivější data, než s jakými je spojena třeba s jinak srovnatelnou Škodou Kodiaq RS.

Jinak zajímavý model v tuto chvíli není v Evropě k dispozici, a tak by nás za normálních okolností nechal chladnými. Ncméně Ford momentálně vyrukoval s krokem, který minimálně cuká koutky z úst. Explorer ST je totiž standardně nabízen s 21palcovými litými ráfky a celoročními pneumatikami Pirelli. To však u sportovního derivátu není zrovna ideální volba, což si zjevně uvědomila i samotná automobilka. A proto začala nabízet i letní obutí v podobě pneumatik Michelin Latitude Sport 3.

Ani tento krok by si běžně nevyžádal pozornost celého světa, kdyby však ono obutí pocházelo z běžné produkce. Jenže nepochází. Na bocích pneumatik totiž jasně svítí dvojice písmen MO, která značí slovní spojení Mercedes Original. Tedy jinými slovy, ony pláště Latitude Sport 3 MO byly vyvinuty speciálně pro třícípou hvězdu, konkrétně pak pro GLE43 Coupe.

To je krajně neobvyklá věc a docela se divíme, jak se Fordu vůbec podařilo Michelin k něčemu takovému přimět. Samozřejmě, nikdo nezabrání běžnému zákazníkovi si takové obutí koupit později, ale aby jej výrobce dodával přímo Fordu velkoobchodně v momentě, kdy takto v podstatě parazituje na nutně společném vývoji pneumatikářského gigantu a konkurenční automobilky, je něco docela jiného a vpravdě nevídaného.

Technický ředitel divize Ford Performance Ed Krenz přitom k tomuto neobvyklému kroku uvedl, že automobilka původně hodlala zůstat jen u pneumatik Pirelli. Nicméně posléze se tým rozhodl, že potenciál verze ST umocní právě sportovnějším obutím. Modrý ovál se proto obrátil na Michelin, aby zjistil, jaké jsou možnosti. Jak se ale ukázalo, volba byla pouze jediná, a tou byly právě pneumatiky s dvojicí písmen MO.

Ford Explorer ST je tedy možné objednat s obutím, které bylo původně vyvinuto pro Mercedes-AMG GLC43 Coupe. Rozdíle je pouze v tom, že modrý ovál užívá ve všech rozích rozměr 275/45, který je na německém SUV jen na přední ose.


Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 1 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 01
Ford Explorer ST se nově dočkal obutí vyvinutého původně pro Mercedes

Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 2 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 02Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 3 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 03Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 4 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 04Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 5 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 05Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 6 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 06Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 7 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 07Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 8 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 08Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 9 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 09Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 10 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 10Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 11 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 11Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 12 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 12Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 13 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 13Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 14 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 14Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 15 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 15Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 16 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 16Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 17 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 17Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 18 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 18Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 19 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 19Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 20 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 20Ford začal prodávat sportovní model, který parazituje na vývoji Mercedesu - 21 - Ford Explorer ST 2019 pneumatiky pro Mercedes 21
Standardně je však SUV osazeno obutím Pirelli, se kterým se objevilo i na oficiální fotogalerii

Zdroj: Car and Driver

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše