Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol

Japonská značka připravuje pro Detroit pořádnou smršť konceptů, které se do jednoho objeví v sériové produkci už v příštím nebo následujícím roce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol

13.12.2011 | Miro Mihálik | 2 příspěvky

Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonská značka připravuje pro Detroit pořádnou smršť konceptů, které se do jednoho objeví v sériové produkci už v příštím nebo následujícím roce.

Honda v předstihu odkrývá své plány na příští rok. Ty se týkají především lednového autosalonu NAIAS v Detroitu a následně i sériové produkce. Firma uvádí, že na jedné z prvních mezinárodních výstav v příštím roce odhalí studii Accordu Coupé. Automobilka přitom upřesňuje, že nový koncept „svým dynamickým a agresivním profilem naznačí stylistický směr budoucí generace Accordu“, která se má začít vyrábět ve dvou i čtyřdveřovém provedení už na podzim jako model 2013. Zpráva neinformuje, zdali půjde o vůz určený také pro evropskou klientelu, která tradičně dostává od Japonců na výběr něco jiného než zákazníci ve Spojených státech. Ať se ale tento vůz objeví u nás či nikoli, více pozornosti na sebe strhne asi až další ze slibovaných aut.

Má jím být koncept dvoudveřového sportovního vozu označeného logem luxusní divize Acura, který se postupem času změní na duchovního nástupce věhlasné Hondy NSX. Podle zákulisních zvěstí půjde o stroj se speciálně vyladěným pohonným ústrojím nedávno odhaleným v rámci prezentace nové generace motorů Earth Dreams. Jak jsme se již zmínili, systém, který má být implantován do sedanu Acura RL (v Evropě kdysi jako Legend) nebo crossoveru MDX, pracuje s vidlicovým zážehovým šestiválcem s objemem 3,5 litru, přímým vstřikováním a nejvyšším výkonem 314 koní.

Agregát je dále spřažen se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou a elektromotorem o výkonu 30 kW (41 koní) a tento celek pohání přední nápravu. Zvlášť o zadní kola se pak stará dvojice elektromotorů, každý o výkonu 20 kW (27 koní). Mezi přední a zadní nápravou přitom neexistuje žádná mechanická vazba a elektronika je schopna individuálně řídit výkon zadních elektromotorů tak, aby pomáhala se zatáčením, vylepšovala trakci na silnici se špatnou přilnavostí a v případě potřeby vytvářela virtuální svorný účinek a suplovala tím samosvorný diferenciál.

Jenže, NSX s motorem vpředu? Naštěstí ne tak docela. Zdroje uvnitř automobilky říkají, že celý pohonný systém je možné otočit a zážehový šestiválec posadit před zadní nápravu. Budoucí supersport Hondy tak má být čtyřkolka, ačkoli o roztočení kol přední nápravy se postará výlučně elektrická energie. Pouhý sečtením čísel vychází, že vůz by mohl mít výkon cirka 410 koní, ale to je pouze hodnota základního nastavení a pro supersport mají být dále navýšeny. Stejně jako u běžných modelů, také zde ponese pohon všech kol označení ESH AWD, což je zkratka od Electric Super Handling All-Wheel Drive a přestože asi nepůjde o levnou záležitost, Honda chce ušetřit spoustu prostředků právě hromadným nasazením této techniky v luxusnějších modelových řadách a odliší je různým naladěním, případně směrovou orientací.

Kromě spalovacího motoru bude pochopitelně nutné posadit do vozu i balík akumulátorů, který se společně s elektromotory postará o nežádoucí navýšení hmotnosti. Konstruktéři mají tento handicap vykompenzovat rozsáhlým použitím hliníku při návrhu kostry auta a karbonových vnějších panelů. O designu se zatím vedou jen hospodské debaty, ale předpokládá se, že NSX by nemusela mít svými tvary daleko od Acury objevivší se před několika měsíci při natáčení třetího pokračování snímku Iron Man.

Aby toho na hýčkanou klientelu nebylo málo, Honda kromě Acury NSX a Accordu Coupé představí ještě dvě další studie. Jedna z nich ponese jméno ILX a má jít o koncept kompaktního luxusního sedanu připraveného k sériové výrobě již na jaře 2012. Japonci tvrdí, že půjde o vstupní model Acury a to znamená, že buď vystřídá současný typ TSX (což je evropský Accord) anebo půjde o ještě menší stroj, ačkoli to je s ohledem na choutky amerických zákazníků nepravděpodobné. Motorizace budou tři a podle všeho bude jedna z nich hybrid kombinující zážehový dvoulitr o výkonu 163 koní a elektromotor. Třetím a posledním automobilem se značkou Acura bude prototyp druhé generaci pětimístného SUV s označením RDX. Současné provedení má (pro ilustraci) pohon předních kol nebo 4x4 Super Handling All-Wheel Drive a přeplňovaný čtyřválec 2,3 i-VTEC o výkonu 240 koní. Ano, v Detroitu bude veselo...


Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 1 - Acura NSX 2012 01Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 2 - Acura NSX 2012 02Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 3 - Acura NSX 2012 03
Poslední známá možná podoba modelu NSX byla odhalena při natáčení filmu Iron Man 3...

Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 4 - acura_nsx_bHonda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 5 - acura_nsx_aHonda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 6 - Honda NSX 01Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 7 - Honda NSX 02Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 8 - nsx_01Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 9 - nsx_05Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 10 - nsx_05Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 11 - nsx_07Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 12 - NSX_concept 1Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 13 - NSX_concept 2Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 14 - NSX_concept 3Honda NSX 2012 oficiálně: supersport se vrátí, jako hybrid s pohonem všech kol - 15 - NSX_concept 4
...nicméně možných podob tohoto vozu existuje mnohem více, včetně verze s motorem vpředu

Miro Mihálik

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše